MŚ Lahti 2017: Iivo Niskanen najlepszy na 15 km klasykiem [WYNIKI]

2017-03-01

Reprezentant Finlandii Iivo Niskanen wygrał bieg na 15 km stylem klasycznym na Mistrzostwach  Świata w Lahti. Srebro wywalczył Martin Johnsrud Sundby, a brązowy medal zdobył Nikals Dyrhaug. Najlepiej z Polaków zaprezentował się Dominik Bury zajmując 41. miejsce.

Fin Iivo Niskanen został Mistrzem Świata w biegu na 15 km techniką klasyczną wyprzedzając Martina Johnsrud Sundby i Niklasa Dyrhauga. Straty Norwegów wyniosły odpowiednio 17,9 i 31,3 sekundy. Tuż za podium uplasowali się Rosjanie, czwarty był Alexander Bessmertnykh (+41,8 s), a piąty Andrey Larkov (+53,2 s). Identyczny czas uzyskał Didrik Toenseth z Norwegii, który uplasował się na 5. miejscu ex aequo z Rosjaninem.

Niskanen systematycznie od startu budował przewagę nad najgroźniejszym rywalem, głównym faworytem do zwycięstwa Martinem Sundby. Taka strategia opłaciła się Finowi, który po relacyjnej pierwszej części dystansu w drugiej zdołał obronić wypracowaną wcześniej przewagę.

O trzecie miejsce emocjonującą walkę stoczyli Alexander Bessmertnykh i Niklas Dyrhaug. Kiedy już wydawało się, że Rosjanin obroni kilkusekundową przewagę to Norweg popisał się znakomitą końcówką i zajął miejsce na najniższym stopniu podium.

Zaraz po biegu pojawiła się informacja, że Andrey Larkov został zdyskwalifikowany za łyżwowanie, co dawałoby Toensethowi piąte miejsce w pojedynkę, a na szóstą pozycję awansowałby Alexey Poltoranin z Kazachstanu (+1:06,3). Sędziowie zmienili jednak swoją decyzję i ukarali Rosjanina jedynie żółtą kartką, która skutkowała będzie dyskwalifikacją przy drugim przewinieniu tego typu. Żółte kartki zobaczyli również Sergey Turyshev i Hiroyuki Miyazawa. Zdyskwalifikowany, za naruszenia zasad techniki klasycznej (ICR 343.8) został natomiast nasz reprezentant Jan Antolec (w biegu uzyskał 60. czas ze stratą 5:34,6 do zwycięzcy Iivo Niskanena)

Najlepiej z Polaków, na 41. miejscu uplasował się Dominik Bury, ze stratą do zwycięzcy wynoszącą 3:42,4. Dominik zajął w dzisiajszym biegu szóste miejsce w kategorii U-23 czyli młodzieżowców!

Miejsce 63. ze stratą 6:15,0 zajął Paweł Klisz, a Maciej Staręga nie ukończył biegu.