Cologna z piewszym medalem Mistrzostw Świata

2013-02-23

Dario Cologna zwyciężył w biegu łączonym 15Cl + 15F Mistrzostw Świata w Val di Fiemme. Był to pierwszy w karierze Szwajcara medal Mistrzostw Świata. Na podium stanęło jeszcze dwóch Norwegów Marin Jonsrud Sundby i Sjur Roethe. Broniący tytułu mistrzowskiego na tym dystansie Petter Northug był 4.

Dario Cologna pechowo rozpoczął dzisiejszy bieg upadając juz na 2 kilometrze biegu. Na szczęście szybko się pozbierał i w całym biegu spisywał się wyśmienicie. Bieg techniką klasyczną przebiegał spokojnie. dopiero po zmianie nart na około 20 kilometrze Martin Jonsrud Sundby przeprowadził atak i udało mu się oderwać od czołówki. Po około 3 kilometrach został jednak doścignięty i na 24 kilometrze w walce o medale liczyło się nadal 25 zawodników. Na 3 kilometry przed metą swoich sił spróbował Tord Asle Gierdalen lecz jego atak również szybko został odparty. Na ostatnim kilometrze czterech zawodników na czele z Dario Cologną oderwało się od stawki. Na ostatnim podbiegu przed metą Szwajcar znacznie przyspieszył, a słabnący Maxim Vylegzhanin nieco przyblokował biegnących za nim Norwegów. Na ostatniej prostej Cologna miał już ok 30 metrów przewagi i pewnie zwyciężył bieg. Walka o medal srebrny toczyła się do końcowej "kreski", na której szybszy był Martin Jonsrud Sundby. Medal brązowy dla Sjura Roethe. Czwarty był Petter Northug, który chyba zbyt późno zareagował na ucieczkę i nie zdołał odrobić strat. Piąte miejsce dla Maxima Vylegzhanina, szóste miejsce zajął jego rodak Alexander Legkov.

Polacy w dzisiejszym biegu nie startowali.