Norwegowie Mistrzami Świata w biegach narciarskich 4x10km

2013-03-01

Norwegowie mski teamBiegi męskich sztafet skończyły się zgodnie z przewidywaniami, czyli zwycięstwem faworyzowanej sztafety Norwegii biegnącej w składzie: Tord Asle Gjerdalen,Eldar Roeninng,Sjur Roethe i Petter Northug.

Srebrny medal MŚ wywalczyli Szwedzi :Richardsson,Olsson,Hellner i Halfvarsson, a medal brązowy dla reprezentacji Rosji: Biełow,Wylegżanin,Ljegkow i Ustjugow.

Bieg bez historii, pierwsze trzy zmiany cięzko pracowały na to, żeby kończący na czwartej zmianie zawodnicy mogli się przespacerować.Czołówka po 3 zmianach,Norwegia,Szwecja,Rosja i Włochy zgodnie przeżyła pierwsze 2 okrążenia dystansu (6,6km) szachując się wzajemnie.
Dzięki temu w pewnym momencie mieliśmy w czołówce ponownie 9 zespołów, dołączyli Niemcy,Szwajcarzy,Japończycy,Finowie i Francuzi.

Zdecydowanie najwięcej na zwolnieniu tempa przez liderów zyskali Finowie, którzy po 3 zmianach tracili prawie półtorej minuty zajmując 11 miejsce, ostatecznie finiszowali  na 5 pozycji.

O niesamowitym pechu może mówić biegnący w sztafecie niemieckiej na ostatniej zmianie Axel Teichmann, zaliczył dwa upadki i złamanego kija...

Nasi reprezentanci ukończyli rywalizację na 16 pozycji tracąc do Norwegów sześć minut i 24 sekundy.
Maciej Kreczmer ukończył swoją zmianę na 12 miejscu tracą 16,9 sekundy, druga zmiana to bieg klasykiem Sebastiana Gazurka,Sebuś ukończył bieg na miejscu 14 (2:27,8 minuty straty).
Zmiana trzecia to Maciek Staręga, Maciek ukończył swój dystans na miejscu 15- 4:58 minuty straty.
Ostatnia zmiana to jan Antolec, który ostatecznie przyprowadziła polski zespół na miejscu numer 16.Za nami bieg ukończyła jeszcze Ukraina, Duńczycy zostali zdublowani.