Tour de Ski w Oberhofie: Alex Harvey zwycięża w prologu

2013-12-28

Za nami również pierwszy etap męskiej części rywalizacji 8. edycji Tour de Ski. W prologu mężczyzn na dystansie 4,5km techniką łyżwową w Oberhofie triumfował niespodziewanie Alex Harvey.

Ostatni raz Harvey stawał na podium Pucharu Świata w Lahti w 2012 roku w biegu łączonym, gdzie zajął 3. miejsce. Drugie miejsce w dzisiejszym prologu zajął jego rodak Devon Kershaw, który z kolei ostatni raz gościł na podium w Finale Pucharu Świata w Falun w 2012 roku, gdzie zajął 2. miejsce. Warto wspomnieć, że Harvey i triumfator sprintu ze Szklarskiej Poręby, czyli Kershaw, podczas Mistrzostw Świata w Oslo w 2011 roku wywalczyli złoty medal w team sprincie rozgrywanym techniką klasyczną. Dodam jeszcze, że w 2012 roku Devon kończył cykl Tour de Ski na 4. miejscu.

Trzecie miejsce w dzisiejszym prologu wywalczył Chris Andre Jespersen, który w tym sezonie dał się poznać z naprawdę dobrej strony. W czołowej szóstce finiszowali także: Ilia Chernousov, Robin Duvillard i lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, czyli Martin Johnsrud Sundby. Top 10. uzupełnili: Jens Eriksson, Sami Jauhojaervi, Finn Haagen Krogh oraz Aivar Rehemaa.

Wielu zawodników poniosło spore straty w dzisiejszym biegu: 16. finiszował Calle Halfvarsson, 17. Alexander Legkov, 21. Daniel Richardsson, 24. Anders Soedergren, 25. Petter Northug, 29. Maurice Manificat, 55. Sjur Roethe, 58. Tord Asje Gjerdalen, który miał problemy z kijkiem, 60. był Lukas Bauer, a Noah Hoffman był 82.

Jeśli chodzi o naszych reprezentantów, to Maciej Staręga zajął 70. miejsce, Jan Antolec 94., a Sebastian Gazurek 97. Do rywalizacji nie przystąpił Maciej Kreczmer.