TdS: Niskanen pogodziła Norweżki, sukces Nyvltovej, Maciuszek 29., spadek Jaśkowiec

2014-01-01

Kerttu Niskanen wygrała bieg na 10 kilometrów techniką klasyczną w ramach Tour de Ski w Lenzerheide. To drugie podium w karierze Finki, po trzecim miejscu wywalczonym podczas PŚ w Sztokholmie w sprincie techniką klasyczną w minionym sezonie. Paulina Maciuszek zajęła 29. miejsce. Sylwia Jaśkowiec straciła świetną pozycję w całym cyklu TdS.

Kerttu Niskanen dosyć nieoczekiwanie poradziła sobie na finiszu z trójką Norweżek. Drugie miejsce zajęła Astrid Jacobsen (+0.4), trzecie Therese Johaug (+1.1), a czwarte Heidi Wend (+1.9). W czołowej grupie finiszowała także piąta Aino-Kaisa Saarinen (+2.5). Pierwszą szóstkę zamknęła Anne Kyllonen (+23.9). Pierwszą zawodniczką spoza północnej Europy była nieoczekiwanie Czeszka Eva Vrabcova-Nyvltova, która zajęła siódme miejsce. To najlepszy wynik w karierze 27-letniej zawodniczki naszych południowych sąsiadów. Niespełna trzy tygodnie temu w Davos była dziesiąta.

Nieźle spisała się Palina Maciuszek, która zajęła 29. miejsce, a startowała z dosyć dalekim numerem (53). Polka straciła do zwyciężczyni minutę i dziesięć sekund. Sylwia Jaśkowiec (+1:53.8) zajęła 43. miejsce i straciła świetnie miejsce w generalce Tour de Ski. Kornelia Kubińska (+2:18.3) była 52. Dzisiejszy bieg ukończyły 63 zawodniczki.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

W klasyfikacji generalnej Tour de Ski prowadzi Astrid Jacobsen, która ma 35 sekund przewagi nad Oestberg. Trzecią lokatę okupuje dzisiejsza triumfatorka Kerttu Niskanen (+36.8), która dziś zgromadziła też 30 sekund bonifikaty.. Z 9. miejsca na 26. spadła Sylwia Jaśkowiec (+2:48). O dziwiętnaście lokat awansowała Paulina Maciuszek (+3:02.3), która jest 34. Kornelia Kubińska jest 58. (+ 4:37.3).