TdS: Therese Johaug triumfuje na szczycie Alpe Cermis, Maciuszek 21.

2014-01-05

Za nami ostatni, wyczerpujący finał 8. edycji cyklu Tour de Ski, który miał miejsce na morderczym podbiegu Alpe Cermis, na którego szczycie po raz pierwszy w historii, norweską flagę wbiła Therese Johaug.

Therese Johaug na szczycie Alpe Cerms, finałowej wspinaczki, czyli biegu pościgowego na 9 kilometrów techniką łyżwową, zameldowała się w czasie 34:43,6 i dorzuciła do swojej bogatej kolekcji kolejny sukces i 400 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Johaug na podium TdS bywała już 2. w 2011 roku za Justyną Kowalczyk, a przed Marianną Longą, 2. w 2013 roku za Kowalczyk, a przed Kristin Stoermer Steirą Drugie miejsce w 8. edycji zajęła liderka TdS przed tym biegiem, czyli Astrid Jacobsen +20,4, która z góry zakładała, że taki scenariusz na Cermis się wydarzy. Przed rokiem, w bardziej chimerycznym sezonie, Astrid finiszowała w TdS na 5. miejscu. Ten sezon może okazać się przełomowy od czasów jej największych sukcesów w PS.

Ależ walka rozegrała się na ostatnich metrach o 3. miejsce między Heidi Weng (6. w TdS 2013) +2:50,4, która dosyć szybko u podnóża stoku narzuciła mocne tempo, a tym samym uciekła Finkom, a Kristą Lahteenmaki +2:56,1, która w 2012 i 2013 roku kończyła cykl TdS na 4. miejscu. W tym roku zawodniczka z Luhalahti także kończy TdS na 4. pozycji. W czołowej szóstce także finiszowały rewelacyjne w tym sezonie Finki: Kerttu Niskanen +3:18,1 oraz Anne Kylloenen +3:50,2. W czołowej 10. także znalazły się: mocna czasowo na Cermis, lubiąca podbiegi Liz Stephen +4:02,4. Eva Vrabcova-Nyvltova +4:05,3, Aino-Kaisa Saarinen +4:18,5 i Masako Ishida +4:44,0.

Paulina Maciuszek zajęłą 21. miejsce +7:10,3. Na ostatnich metrach Polka walczyła o 20. miejsce z Iriną Khazovą z Rosji. Podopieczna trenera Ivana Hudaca zajęła bardzo dobre miejsce. Przypomnijmy, że Paulina startowała z 22. pozycji. Przypomnę, że w 2011 roku Paulina zakończyła TdS na 26. miejscu, a w 2013 na 40.

Jeśli chodzi o czasy w biegu pościgowym, to oczywiście najlepsza okazała się Therese Johaug, a znów drugie miejsce wywalczyła Liz Stephen. Podwójne trzecie miejsce zajęły Heidi Weng i Masako Ishida, która znacznie bardziej preferuje styl klasyczny. Paulina Maciuszek uzyskała 19. czas biegu.

WYNIKI BIEGU

KLASYFIKACJA TDS

W klasyfikacji sprinterskiej Tour de Ski triumfuje Astrid Uhrenhold Jacobsen przed Ingvild Flugstad Oestberg, która po szwajcarskim Lenzerheide zakończyła swój występ w tourze oraz przed Therese Johaug. W czołowej 6. znalazły się również: Denise Herrmann, triumfatorka sprintu z Oberhofu łyżwą, czyli Hanna Erikson (dawniej Brodin) oraz Anne Kylloenen. W tej klasyfikacji Sylwia Jaśkowiec zajmuje 16. miejsce.