IO w Soczi: Dario Cologna zdobywa olimpijskie złoto w skiathlonie!

2014-02-09

Dzisiejszego dnia biegacze narciarscy rozegrali swój pierwszy pojedynek w ramach Igrzysk Olimpijskich w Soczi na trasach Krasnej Polany. Mowa oczywiście o biegu łączonym ze startu wspólnego na 30 kilometrów, w którym olimpijskie złoto wywalczył Dario Cologna, srebro Marcus Hellner, a brąz Martin Johnsrud Sundby.

Praktycznie przez pierwsze kilometry biegu mieliśmy na czele bardzo dużą, rozciągniętą, grupę zawodników. Na 5,4km lekko grupkę starali się porwać wybitny specjalista od techniki klasycznej Alexey Poltoranin oraz Hannes Dotzler, który również o wiele lepiej czuje się w klasyku. W drodze do 11,5km Martin Johnsrud Sundby i Alexey Poltaranin zaczynali wspólnie porywać stawkę. Na zjeździe do stadionu bardzo nieprzyjemny upadek zaliczył Noah Hoffman, który dodatkowo złamał kijek.

Na ostatniej pętli w technice klasycznej Sundby, Lars Nelson oraz Daniel Richardsson prowadzili około 20. osobową grupę biegaczy. Maciej Kreczmer dłuższy czas plasował się między 35., a 38. miejscem. Zmiana nart i kijków w poszczególnych pitstopach przebiegała bez większych trudności, z wyjątkiem Ilyi Chernousova, który miał drobne problemy z kijkiem, podobnie jak Sjur Roethe.

Po wybiegnięciu ze strefy zmian, na czele mieliśmy 17. osobową już grupkę biegaczy. Na czoło stawki wyszedł rewelacyjny w tym sezonie w łyżwie Johannes Duerr, który utrzymał się w klasyku, którego nie preferuje. Johannes Duerr, Martin Johnsrud Sundby, Marcus Hellner, Jean Marc Gaillard, Alexander Legkov, Giorgio Di Centa, Tobi Angerer, Lars Nelson, Hannes Dotzler, Maxim Vylegzhanin, Alexey Poltoranin, Maurice Manificat, Dario Cologna, Petter Northug, Daniel Richardsson, Anders Soedergren i Evgeniy Belov. Ci zawodnicy plasowali się w czołowej grupie. Choć po chwili można było zaobserwować jak grupka się zmniejszała.

Przed wejściem na stadion, na ostatnie okrążenie, nadal Duerr nadawał tempo biegu, a z grupy zaczął odpadać Alexey Poltoranin oraz drobne problemy miał Petter Northug, ale po kilku chwilach znów znalazł się na czele stawki, a do grupy w końcu dołączył Ilya Chernousov. Biegacze na moment zwolnili tempo, a tym samym powrócił do nich Poltoranin. Robiło się coraz bardziej ciekawie na ostatniej pętli. O trzy medalowe krążki walczyło 17. zawodników. Northug lekko się zakłopotał, a Legkov zgubił kijek. Stawka na podbiegu nad stadion zaczęła się diametralnie dzielić! Sundby, Cologna, Hellner i Vylegzhanin zaczęli uciekać! Niesłychany atak Dario Cologna zastosował na podbiegu! Za nim mocno ruszył Marcus Hellner, ale na stadionie, na ostatnich metrach, zwycęstwa nie dał sobie odebrać Dario! Srebrny medal wywalczył Marcus Hellner, a brąz po pasjonującej walce na finiszu trafił do Martina Johnsruda Sundbiego.

Tuż za podium uplasował się Maxim Vylegzhanin, który przegrał pojedynek na finiszu z Martinem Johnsrudem Sundbym. Piąte miejsce zajął Ilya Chernousov  +13,6., szóste Jean Marc Gaillard +14,4. W czołowej 10. również znaleźli się: 7. Daniel Richardsson +16,3. Johannes Duerr +16,6 zajął 8. miejsce. Maurice Manificat +18,2 zajął 9. pozycję, a czołową 10. zamknął Lars Nelson +22,3. Jeden z głównych faworytów, Petter Northug, uplasował się dopiero na 17. miejscu ze stratą +1:24,2.

Najlepszym z naszych reprezentantów okazał się Maciej Kreczmer +3:32,2, który zajął 39. miejsce. Paweł Klisz +9:03,1 zajął 61. pozycję. Jan Antolec +10:03,04 finiszował jako 64 zawodnik.