IO w Soczi: Justyna Kowalczyk mistrzynią olimpijską! Kalla ograła Norweżki!

2014-02-13

Justyna Kowalczyk została dziś mistrzynią olimpijską na 10 kilometrów stylem klasycznym w Soczi! Sensacyjną srebrną medalistką została Charlotte Kalla, która ograła faworyzowane Norweżki. Trzecią lokatę zajęła Therese Johaug, która minimalnie ograła Aino-Kaisę Saarinen.

Polka prowadziła od początku dystansu do końca i systematycznie powiększała swoją przewagę nad rywalkami. Justyna Kowalczyk wywalczyła tym samym swój drugi złoty medal olimpijski! W końcówce zdołała przyspieszyć tylko Charlotte Kalla (+18.4). Szwedka urwała nieco czasu i dzięki temu aż o dziesięć sekund pokonała trzecią Therese Johaug (+28.3). Zaledwie o dwie sekundy podium przegrała Aino-Kaisa Saarinen. W drugiej części dystansu osłabła faworyzowana Marit Bjoergen. Norweżka straciła do Kowalczyk aż 33 sekundy i zajęła dopiero piąte miejsce. Świetny start odnotowały szósta Stefanie Boehler i siódma reprezentanta gospodarzy Natalia Żukowa. Pierwszą dziesiątkę uzupełniły Niskanen, Weng i Lahteenmaki.

Dobrze spisała się Kornelia Kubińska (+2:25.7), która tego sezonu nie może zaliczyć do udanych. Polaka startowała już po rozstawionych zawodniczkach i zanotowała zdecydowanie najlepszy wynik w tym sezonie - zajęła 26. miejsce. Gorzej spisała się Paulina Maciuszek (+3:08.0), który zanotowała 39. czas dzisiejszej rywalizacji. Agnieszka Szymańczak i Sylwia Jaśkowiec dziś nie startowały.

KR Fot:glosludu.cz