IO w Soczi 2014: Marit Bjoergen zdobywa złoto na 30km, Justyna Kowalczyk zeszła z trasy

2014-02-22

Za nami ostatni bieg kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, gdzie na trasach Krasnej Polany został rozegrany bieg ze startu wspólnego na dystansie 30km stylem dowolnym. Złoto na zjeździe do stadionu zapewniła sobie Marit Bjoergen, srebro spokojnie wywalczyła Therese Johaug, a po brąz sięgnęła Kristin Stoermer Steira. Niestety, biegu nie ukończyła Justyna Kowalczyk.

W okolicach 3 kilometra Sylwia Jaśkowiec złamała kijek. Około 6km, na zjeździe, upadek zaliczyła Yulia Tchekaleva. Podczas 1/3 dystansu stawka zawodniczek zaczęła się powolutku dzielić. Po 10km zaczęły uciekać Therese Johaug, Kristin Stoermer Steira i Marit Bjoergen. Za nimi ruszyła Justyna Kowalczyk wraz z Kristą Lahteenmaki, choć po chwili Finka zaczęła gubić Polkę. Za Kowalczyk podążała spora grupa zawodniczek prowadzona przez Kerttu Niskanen, która po chwili "połknęła" naszą biegaczkę. Niestety, po kilku następnych kilometrach, Justyna zeszła z trasy z powodu doskwierającego bólu stopy, który nasilił się wskutek drobnej kolizji nart.

W okolicach 16km Krista biegła już wraz z całą pościgową grupą biegaczek. Na 20km uciekające Norweżki miały już 50 sekund przewagi nad resztą stawki. Na 22km zaczęły uciekać, z tej sporej grupy biegaczek, Coraline Hugue oraz Eva Vrabcova-Nyvltova, lecz po chwili zostały dogonione przez grupę prowadzoną przez wybitną specjalistkę od maratonów narciarskich, liderkę cyklu Swix Ski Classics, czyli Seraine Boner. W grupie biegaczek walczących o czołowe miejsca poza podium robiło się naprawdę ciekawie.

Na ostatnim podbiegu osłabła Kristin Stoermer Steira. Na szczycie wspomnianego podbiegu Marit Bjoergen wykonała atak, zostawiła Therese Johaug, a na zjeździe już zapewniła sobie medal z najcenniejszego kruszcu. Therese spokojnie sięgnęła po srebrny medal. Po brązowy krążek sięgnęła wspomniana Kristin +23,6. Bardzo ciekawy pojedynek miał miejsce o pozostałe miejsca w czołowej 10. Na ostatnich metrach Kerttu Niskanen wyprzedziła Evę Vrabcovą-Nyvltovą i tym samym Finka zajęła miejsce 4. +1:21,7. Specjalizująca się w kroku łyżwowym Czeszka uplasowała się na miejscu 5. +1:21,9. Czołową szóstkę zamknęła Aurore Jean +1:22,3. W top 10. znalazły się również 7. Coraline Hugue +1:24,3. 8. Emma Wiken +1:26,4. 9. Seraina Boner +1:29,8., a czołową 10. zamknęła Laura Orgue z Hiszpanii +1:32,1. Dla Hiszpanki to naprawdę bardzo dobry występ, mimo, że specjalizuje się w biegach na długich dystansach, to miejsce na IO w czołowej 10. jest sporym sukcesem.

Jak już informowaliśmy, Justyna Kowalczyk zeszła z trasy, a jeśli chodzi o nasze pozostałe zawodniczki, to Sylwia Jaśkowiec zajęła 33. miejsce +4:42,4. Paulina Maciuszek zajęła 41. miejsce +7:39,5., a Kornelia Kubińska zakończyła zmagania na 43. miejscu +8:52,5.

Warto dodać, że tuż za Sywlią, jako 34., linię mety minęła Charlotte Kalla +5:13,3. Warto również dodać, że podczas IO w Turynie na trasach Pragelato, kiedy Katerina Neumannova triumfowała w tego typu biegu, przekroczyła linię mety w czasie 1:22:25,4. Tutaj Marit Bjoergen osiągnęła czas 1:11:05,2.