Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w Oslo: Daniel Richardsson triumfuje w królewskiej 50

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2014-03-08

W 1888 roku odbył się pierwszy, historyczny, Bieg Królewski na dystansie 50km na wzgórzach Holmenkollen, który do dziś dnia rozgrywany jest w ramach zawodów Pucharu Świata. Dzisiejszego dnia panowie pokonali dystans 50km ze startu wspólnego techniką klasyczną.

 

Niestety, dziś w naszej relacji musimy ograniczyć się, w dużej mierze, jedynie do wyników prestiżowego biegu na 50km techniką klasyczną ze startu wspólnego w Oslo, ponieważ żadna z telewizji pokazujących PŚ w biegach w naszym kraju nie raczyła transmitować jednego z najważniejszych biegów w sezonie Pucharu Świata...

W okolicach 11km na czele uformowała się grupka, którą prowadził Martin Johnsrud Sundby. Ekipa liczyła 5. osób, a prócz Norwega widnieli w niej Lukas Bauer, Alexander Legkov, Iivo Niskanen i Daniel Richardsson. Po kilku chwilach wszystko wróciło do normy, ale w okolicach 16km zaczął uciekać, niczym w 2006 roku, Lukas Bauer. Jego śladami podążyli Sundby, Legkov, Richardsson i Niskanen. Czech został doścignięty i 5. osobowa grupka ponownie wspólnie widniała na czele z blisko minutową przewagą nad resztą stawki, którą prowadził triumfator tego biegu z 2012 roku, czyli Eldar Roenning.

Na 29,9km trochę zaczął tracić Lukas Bauer i powoli wyglądało na to, że będzie zawieszony między jedną, a drugą grupą zawodników. Z kolei na 35km zaczął tracić złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w team sprincie, bardzo dobry w tym sezonie Iivo Niskanen. Na 40km sytuacja nadal wyglądała dosyć podobnie, choć Bauer tracił już coraz więcej, jednak mimo to utrzymywał około 10 sekundową przewagę nad grupą pościgową prowadzoną przez Dmitriya Japarova. Po kilkuset metrach Lukas został doścignięty, a Niskanen miał około 20 sekund straty do czołowej 3. zawodników. Bliżej 45km strata Iivo zaczęła się zwiększać, a tym samym walka o poszczególne miejsca na podium toczyła się między Martinem Johnsrudem Sundbym, Danielem Richardssonem i Alexandrem Legkovem.

Na stadionie podzieliła się stawka trzech biegaczy i w biegu królewskim na 50km klasykiem ze startu wspólnego w Oslo zwyciężył brązowy medalista IO w biegu indywidualnym na 15km klasykiem oraz złoty w drużynie Daniel Richardsson (2:07:29,5). Drugie miejsce zajął aktualny lider klasyfikacji generalnej PŚ Martin Johnsrud Sundby +8,2, a trzecie miejsce wywalczył aktualny mistrz olimpijski w tej konkurencji, tyle że w stylu łyżwowym, czyli Alexander Legkov +14,5. W czołowej szóstce również finiszowali: 4. Iivo Niskanen +1:22,3. 5. Lars Nelson +1:55,3. oraz 6. Eldar Roenning +1:56,3. Top 10. uzupełnili: 7. Dmitriy Japarov +2:14,1. 8. Lukas Bauer +2:20,0. 9. Stanislav Volzhentsev +2:31,3. oraz 10. Simen Haakon Oestensen +3:12,6. Warto wspomnieć, że biegu nie ukończył aktualny dwukrotny mistrz olimpijski, drugi w tym biegu w 2012 roku, Dario Cologna.

 

WYNIKI

 

W rywalizacji na dystansach pozostał w zasadzie jeszcze tylko bieg łączony na 30km w Falun. Na dzień dzisiejszy prowadzi Martin Johnsrud Sundby, który ma 99 punktów przewagi nad Alexandrem Legkovem, który rok temu triumfował w tej klasyfikacji. Na miejscu 3. ze sporą stratą widnieje Chris Andre Jespersen.

KLASYFIKACJA NA DYSTANSACH

 

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata niezagrożenie przoduje również Sundby, który coraz większymi krokami zbliża się po dużą Kryształową Kulę. Na miejscu 2. jest Legkov ze stratą ponad 400 punktów, a na miejscu 3. Chris Andre Jespersen. Wygląda na to, że te czołowe 3. miejsca nie ulegną zmianom.

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

Piotr Walkowiak

Komentarze - 5

jerzyk

Opublikowano: 2014-03-08 16:02:34

Tak więc dla nieoglądających Bauer na 16,6 km nie zmienił nart i zyskał 20sek nad pozostałą 4 uciekających. Później było widać że nie był w stanie na zjazdach utrzymać się w grupie i został. Początkowo m.in. Cologna, który chyba przegapił moment ucieczki - walka o punkty BMW - próbował nadgonić lecz gdy mu się nie udało zrezygnował z dalszego biegu. Ogromne brawa dla Richardssona za walkę leżał na zjeździe chyba na 23km później dogonił czołówkę biegł mądrze i na końcówce najpierw utrzymał atak Sundbieg, a następnie skontrował i zrobił sobie bezpieczną przewagę :)

Mariusz

Opublikowano: 2014-03-08 21:23:34

Gdzie udało ci się to obejrzeć?

jedrek

Opublikowano: 2014-03-08 17:44:34

Jak Sundby może zbliżać się "coraz większymi" krokami po dużą Kryształową Kulę, skoro dzisiaj ją sobie zapewnił?

Sloan92

Opublikowano: 2014-03-08 21:57:37

jerzyk gdzie oglądałeś ? bo ja nigdzie nie mogłem znaleźć transmisji. Zaczynam się nieco martwić bo widać że biegi w Eurosporcie przegrywają z biathlonem, narciarstwem alpejskim czy skokami. I dziwne że takiego biegu nie pokazali bo 50 w Holmenkolen to od zawsze prawdziwa uczta dla mnie i myśle że dla wszystkich fanów biegów.

jerzyk

Opublikowano: 2014-03-09 00:02:06

Transmisja była na SF Zwei - szwajcarski kanał - link do transmisji znalazłem w googlach a fajną jakość na twitterze Holly Brooks wrzuciła bo nigdzie nie transmitowali. W Norwegii też leciało lecz są problemy z transmisją do innych krajów.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl