Finał Pucharu Świata w Falun: Peterson minimalnie lepszy od Joenssona, Brandsdal nie wykorzystał szansy

2014-03-14

Szwedzkie podium w sprincie rozgrywanym w Falun w ramach Finału Pucharu Świata. Po analizie foto-finiszu sędziowie zwycięstwo przyznali Teodorowi Petersonowi, a miejsce drugie przypadło Emilowi  Joenssonowi. Trzeci, bez wątpienia, był zwycięzca kwalifikacji Calle Helfvarsson.

Szwed Calle Halfvarsson okazał się najszybszy w kwalifikacjach sprintu stylem klasycznym, który rozgrywany jest w Falun w ramach Finału Pucharu Świata.Drugi czas kwalifikacji uzyskał Sergey Ustiugov z Rosji, a z trzecim rezultatem awansował Paal Golberg. W klasyfikacji generalnej PŚ zwycięstwo zapewnił już sobie Martin Johnsrud Sundby, jednak cały czas trwa walka o prymat w klasyfikacji sprinterskiej. W walce o małą Kulę za sprinty liczą się tylko dwaj zawodnicy: Ola Vigen Hattestad, który ma 41 punktów przewagi nad Eirikiem Brandsdalem. Do ćwierćfinału awansowali oni odpowiednio z 6. i 7. czasem.

WYNIKI KWALIFIKACJI                    LISTA STARTOWA ĆWIERĆFINAŁU

W finale znakomicie spisali się zawodnicy gospodarzy zajmując całe podium. Wygrał Teodor Peterson, który minimalnie wyprzedził Emila Joenssona. Sędziowie dość długo analizowali foto-finisz i ostatecznie uznali, że mimo identycznego czasu (w sprincie czas jest mierzony do setnych sekundy) minimalnie lepszy był Peterson. Na miejscu trzecim uplasował się zwycięzca kwalifikacji Calle Halfvarsson.

Jako czwarty linię mety przekroczył Alex Harvey, piąty był Sergey Ustiugov, a dopiero na miejscu szóstym finiszował Eirik Brandsdal. Norweg "limit szczęścia" najwyraźniej wykorzystał we wcześniejszych biegach kiedy to najpierw w ćwierćfinale zdyskwalifikowano Hattestada, a następnie z czasem wszedł do półfinału.

Ola Vigen Hattestad, który w swoim ćwierćfinale na metę dotarł jako pierwszy został zdyskwalifikowany za przeszkadzanie i zabieganie drogi, co w konsekwencji doprowadziło do upadku Maxima Vylegzhanina.

Klasyfikacja Finału Pucharu Świata co zrozumiałe niewiele różni się od wyników dzisiejszych sprintów. Na czele trójka Szwedów: Petrerson, Joensson, Halfvarsson, czwarty jest Ustiugov, który wyprzedził Harveya dzięki lepszemu czasowi eliminacji, a na szóstym miejscu Brandsdal. Jutro bieg łączony (15km CL + 15km F), który z pewnością wiele w tej klasyfikacji zmieni.

KLASYFIKACJA FINAŁU PŚ

Natomiast w klasyfikacji sprinterskiej Pucharu Świata Małą Kryształową Kulę w tej specjalności zdobył Ola Vigen Hattestad, który w tym sezonie zgromadził 363punkty. Miejsce drugie zajął Eirik Brandsdal z dorobkiem 355 punktów, a na miejscu trzecim uplasował się Niemiec Josef Wenzl 306pkt.

Kolejne miejsca zajęli:

4. Teodor Peterson

5. Nikita Kriukov

6. Sergey Ustiugov

Na 23. miejscu został sklasyfikowany Maciej Staręga, który w tym sezonie zdobył 103 punkty.