Mistrzostwa Finlandii w pigułce

2014-03-24

Podczas gdy większość biegaczy zakończyła już swój sezon reprezentanci Suomi walczyli o medale na krajowym podwórku. Trzydniowe zawody odbywały się na trasach biegowych w Vaajakoski.

W pierwszy dzień zawodów odbyły się odpowiednio biegi na 5km  stylem dowolnym pań oraz 10km panów. Wśród pań najlepsza okazał się Kerttu Niskanen której na mecie zmierzono czas 16:38.6. Srebrny medal wywalczyła Riitta- Liisa Roponen + 16,1, a brąz przypadł Kriscie Lahteenmaki + 27,5. Na 4. Pozycji uplasowała się Anne Kyllonen, 5. była Aino- Kaisa Saarinen, a czołowa szóstkę uzupełniła Riikka Sarasoja- Lilja.

W biegu mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Matti Haikkinen który na mecie osiągnął czas 26:17.8.  Drugiego na mecie Ville Nousiainena wyprzedził o 34,7, trzecie miejsce dla Tero Similae + 42,7. W czołowej szóstce znaleźli się również: 4. Iivo Niskanen + 50,6, 5. Sami Jauhojärvi + 58,1,  oraz 6. Perttu Hyvärinen + 58,5.

W drugi dzień odbyły się zmagania sztafetowe. U kobiet najlepsza sztafetą okazał sie Hämeenlinnan Hiihtoseura (Kainulainen, Hakala, Mononen) , srebro dla Vieremän Koitto z Kerttu Niskanen w składzie. Brązową sztafetą okazała się Lempäälän Kisa w której na ostatniej zmianie biegła Saarinen.

Najlepszym klubem w Finlandii w kategorii mężczyzn został Voukatti Ski Team (Sami Jauhojärvi, Iivo Niskanen, Mikko Koutaniemi, Martti Jylhae). Srebro przypadło Kouvolan Hiihtoseura, a brąz wywalczyli reprezentanci klubu Vaantan Hiihtoseura.

W ostatnim dniu zmagań odbyły się biegi długodystansowe. Zarówno u pan, jak i u panów trasa została skrócona z powodu brakującego śniegu. W biegu indywidualnym kobiet na 20 km technika klasyczna po raz drugi najlepsza okazała się Kerttu Niskanen z czasem 57:41.9, 2. miejsce dla Kristy Lahteenamki + 39,1, a podium uzupełniła Aino- Kaisa Saarinen + 1:40.9. Na dalszych miejsca już z bardzo dużymi stratami uplasowały się: 4. Laura Mononen 2:37,2, 5. Anne Kylloenen + 3:41,1 oraz 6. Maija Hakala + 5:11,8.

W biegu indywidualnym mężczyzn na 30km stylem klasycznym, pierwszy swój medal i od razu złoty wywalczył- Lari Lehtonen z czasem 1:22:21.4.  Po srebro sięgnął Sami Jauhojärvi + 38,1, natomiast brąz przypadł Mattiemu Heikkinenowi + 40.0. 4. Miejsce dla Ville Nousiainena + 56,3, dopiero 5. miejsce zajął Iivo Niskanen + 1:36,7- który widać, że jest już mocno zmęczony sezonem. 6. miejsce dla Tero Similae + 2:55.0.