Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Falun 2015: Marit Bjoergen ze złotym medalem, Justyna Kowalczyk 4.

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2015-02-19

Marit Bjoergen została mistrzynią świata w sprincie stylem klasycznym w Falun. Justyna Kowalczyk zajęła pechowe czwarte miejsce. W męskim finale po pasjonującym finiszu złoto wywalczył Petter Northug. 

 

FINAŁY

 

Najszybciej w kobiecym finale wystartowała Maiken Caspersen Falla, a Justyna Kowalczyk znajdowała się na ostatnim miejscu.  Po pierwszym podbiegu na czele wciąż była Falla, a Justyna przesunęła się na czwarte miejsce. Na drugim podbiegu nic się nie zmieniło i panie na stadion zjechały razem.  Na finiszu Bjoergen pokazała swoja siłę i wygrała kolejny złoty medal do swojej kolekcji. Srebrny medal ku uciesze gospodarzy wywalczyła Stina Nilsson, a trzecie mistrzyni olimpijska z Soczi Maiken Caspersen Falla. Niestety pechowe czwarte miejsce zajeła Justyna Kowalczyk, która do ostatnich metrów walczyła o brąz. Piąte miejsce dla Kari Gjeitnes, a na szóstym miejscu uplasowała się Ingvild Oestberg. 

 

WYNIKI KOBIET

 

W męskim finale na czele stawki po pierwszym podbiegu znajdował się Petter Northug, który odskoczył rywalom na kilka metrów. Przed ostatnim najdłuższym podbiegiem na czele stawki znalazł się Federico Pellegrino, a ja jego plecami zjechał Petter Northug. Na finałowych metrach Northug pokazał swój niesamowity finisz i to on zgarnał swój dziesiąty złoty medal w karierze. Srebrny medal po równie dobrym finiszu wywalczył Alex Harvey, a brązowy o czubek buta przed Kriukovem Ola Vigen Hattestad. Na piątym miejscu uplasował się Federico Pellegrino, a na szóstym brat Petter Northuga- Tomas. 

 

WYNIKI MĘŻCZYZN

 

PÓŁFINAŁY 

W pierwszym kobiecym biegu półfinałowym na starcie oglądaliśmy Justynę Kowalczyk. Po pierwszym podbiegu na czele znajdowała się Polka, a za jej plecami znajdowała się Oestberg oraz Nilsson. Na drugim podbiegu Kowalczyk pokazała swoją moc i miała kilka metrów przewagi nad rywalkami. Na zjeździe przed finałowa prostą Oestberg i Nilsson dojechały Kowalczyk, jednak żadna z nich nie dała rady Polce na ostatnich metrach i to Justyna awansowała do finału! Drugie miejsce o czubek narty dla Stiny Nilsson. 

 

W drugim kobiecym biegu tuz po starcie podobnie jak w ćwierćfinale na prowadzenie wyszła Katja Visnar. Po pierwszym podbiegu  na czoło wyszły trzy Norweżki i Finka, a Słowenka została z tyłu. Na drugim podbiegu uciekły Gjeitnes, Bjoergen oraz Falla i to te trzy zawodniczki awansowały do półfinału. Z pierwszego biegu jako szczęśliwa przegrana awansowała Brun – Lie.

 

W pierwszy męski półfinał na stadion wjechała pięcioosobowa grupa wałcząca o awans. Finałowa prosta najszybciej pokonał Nikita Kriukov, przed Federico Pellegrino. Na trzecim miejscu przybiegł reprezentant gospodarzy Teodor Peterson.

 

W drugim męskim półfinale na starcie oglądaliśmy czterech Norwegów, Fina oraz Kanadyjczyka. Na pierwszym podbiegu uciekli Hattestad oraz Tomas Northug. Skutecznie brata próbował Gonic Peter oraz drugi Norweg Brandsdal. Do finału pewnie awansowali Tomas Northug oraz Hattestad oraz jako szczęśliwi przegrani Tomas Northug i Alex Harvey. 

 

ĆWIERĆFINAŁY

 

W pierwszym ćwierćfinale czekały nas największe emocje za sprawą Justyny Kowalczyk i Eweliny Marcisz. Tuż po starcie na prowadzenie wyszła Celine Brun – Lie, aczkolwiek na pierwszym z podbiegów na czele oglądaliśmy już Justynę Kowalczyk. Ewelina wtedy znajdowała się na miejscu piątym. Po zjeździe za plecami Kowalczyk utrzymały się jeszcze trzy zawodniczki, jednak na ostatnim podbiegu Polka załatwiła sprawę i uciekła wszystkim rywalka pewnie awansując do półfinału . Na drugim miejscu znalazła się Norweżka Brun- Lie. Piąte miejsce dla drugiej Polki – Eweliny Marcisz.

 

W drugim ćwierćfinale od startu do mety na czele oglądaliśmy Ingvild Oestberg. Za jej plecami utrzymywała się Alena Prochazkova i to te dwie zawodniczki awansowały do półfinału. Na trzecim  miejscu z duża stratą  bieg ukończyła Sandra Ringwald.

 

W trzecim ćwierćfinale oglądaliśmy obrończynię tytułu mistrzowskiego z Val di Fiemme – Marit Bjoergen oraz faworytkę gospodarzy – Stinę Nilsson.  Po pierwszym podbiegu na czele znajdowała się Bjoergen, a za jej plecami utrzymywały się dwie Szwedzki: Falk i Nilsson. Po zjeździe przed finałową prostą Stina wyszła na prowadzenie i tuż przed Marit Bjoergen wygrał swój bieg. Na trzecim miejscu uplasowała się Hanna Falk z bardzo dobrym czasem, jednak została zdyskwalifikowana za zabieganie drogi.

 

W czwartym ćwierćfinale na czołowa tuż po starcie wyszła Maiken Caspersen Falla, a za jej plecami trzymały się dwie Finki: Niskanen oraz Malvalehto. Na drugim podbiegu Norwezka odsadziła wszystkie rywalki i awansowała do półfinału. Drugie miejsce po zaciętym finiszu z Dotsenko zajęła Kertu Niskanen. 

 

W piąty biegu ćwierćfinałowym obyło się bez falstartu, a na czele stawki znalazła się Katja Visnar. Na pierwszym podbiegu kroku Słowence dotrzymywały Kari Gjeitnes oraz Ida Ingemarsdotter. Na finałowa prostą na czele wjechały cztery zawodniczki. Po zaciętym finiszu bieg wygraał Visnar, przed Gjetnes. Trzecie miejsce oraz awans do półfinału z czasem wywalczyła Ingemarsdotter. Druga szczęśliwą przegrana okazała się Sophie Caldwell.

 

W pierwszym męskim ćwierćfinale oglądaliśmy obrońcę tytułu mistrzowskiego – Nikitę Kriukova. Na czele stawki po pierwszy podbiegu znajdowała się dwóch Amerykanów: Newel oraz Blackhorse. Na drugim podbiegu fantastycznie na pierwsze miejsce przebił się Len Valjas. Na ostatnią prosta na czele wyszło czterech panów, a bieg wygrał reprezentant gospodarzy Teodor Peterson. Za jej plecami uplasowała się Kriukov, a trzecie miejsce zajął Valjas. 

 

Drugi ćwierćfinałowy bieg męski wygrał Szwajcar Ueli Schnider, przed Ristomattim Hakolą. Na trzecim miejscu uplasował się Włoch Maicol Rastelli.

 

W trzecim biegu ćwierćfinałowym na czoło stawki wyszedł Alexey Petukhov, jednak na drugim podejściu dogonił do Calle Halfvarsson.  Na finałową prosta na czoło wyszedł Pellegrino i to on wygrał ten bieg. Na drugim miejscu po zaciętym finiszu z Halfvarssonem znalazł się Alex Harvey. Czwarte miejsce dla Petukhova z czasem dającym awans do półfinału.

 

Czwarty bieg pewnie wygrał mistrz olimpijski z Soczi – Ola Vigen Hattestad. Na drugim miejscu uplasował się Toni Ketelae, a na trzecim Sergey Ustiugov. 

 

W piątym ćwierćfinale po pierwszym podbiegu na czele stawki znajdował się trzech Norwegów: Brandsdal oraz bracia Northug. Na finałowej prostej nic się nie zmieniło i cała trójka na metę wpadła razem awansując do półfinału. Czwarte miejsce również z awansem wywalczył Simeon Hamilton

 

Irek Trawka

 

Komentarze - 2

Ania

Opublikowano: 2015-02-19 18:03:26

Proszę poprawić, bo ortograf aż w oczy kłuje: W męskim finale na czele stawki po pierwszym podbiegu znajdował się Petter Northug, który odskoczył RYWALOM na kilka metrów.

kibic

Opublikowano: 2015-02-19 18:13:14

GRATULACJE DLA JUSTYNY

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl