Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Petter Northug mistrzem świata na 50km, bohaterem jednak Czech Łukasz Bauer

Biegi narciarskie świat -> Wyniki

2015-03-01

Mistrzem Świata na 50km, czy też jak określano zwycięzców najdłuższego biegu narciarskiego, królem nart został Petter Northug, który na finiszu ograł Bauera, Ollsona i Wylegżanina.

 

Tak ciężkich warunków w biegu o mistrzowski tytuł nie pamiętają zapewne najstarsi zawodnicy. Gęsto sypiący śnieg nie sprzyjał szybkiemu tempu, o jakichkolwiek ucieczkach także nie było mowy. Zawodnicy prowadzący stawkę pełnili rolę przecieraczy śladów, organizatorzy wprowadzili wprawdzie na trasę przedbiegaczy, jednak ich praca niewiele pomagała.

Rozstrzygnięcie miało zapaść na ostatniej 5-cio kilometrowej pętli, wszystkie wcześniejsze próby ucieczek skutecznie likiwdowali nie sami zawodnicy a warunki panujące na trasach. Biegnący w czołówce Czech Lukas Bauer zdecydował się na pokerową zagrywkę po przebiegnięciu 45 kilometrów, kiedy to po raz drugi zmienił narty. Czech sporo ryzykował, jeżeli w tym momencie ktoś zdecydowałby się na ucieczkę mogło być po dobrym wyniku Czecha. Lukas zdążył zmienić narty i zdążyć jeszcze dołączyć do prowadzącej grupy. Czy był to dobra decyzja okazało się już po kilometrze, kiedy to 38-letni Czech zaczął dyktować tempo i rozrywać prowadzącą grupę. Próbował szarpać Bauer, próbował Maksim Wylegżanin jednak nie udało się uzyskać znaczącej przewagi i stawało się jasne, że medale zostaną rozdane na finiszu. Najwięksi optymiści, nie liczyli chyba na Northuga, któremu "udawało" się tracić do prowadzących nawet 20 sekund. Wjazd na stadion i ostatni niewielki podbieg to trójka zawodników, Bauer, Wylegżanin i Olsson, Northug paręnaście metrów za nimi. To co stało się potem będzie z pewnością jeszcze wiele razy komentowane i analizowane. Bauer z Wylegżaninem idą łeb w łeb, jednak popełnili obaj lekki błąd na wirażu co spowodowało wybicie z rytmu i szukanie "lepszego" toru. Wykorzystał to bezwzględnie Norweg, który wskoczył w przestrzeń pomiędzy biegnącymi Czechem i Rosjaninem. Maksim w tym momencie się pogubił, zmienił tor, następnie znowu zmienił tor, a cenne metry ubywały. Po chwili stało się jasne, że Northug zdobędzie tytuł Mistrza Świata na 50km. Srebro dla Bauera, a brąz dla walczącego do końca z rozchwianym Rosjaninem Szweda Johanna Olssona, który bronił tytułu wywalczonego przed dwoma laty we Włoszech.

Oczywiście już na forach internetowych pojawiają się negatywne komentarze dotyczące sposobu biegania Norwega, ale trudno mieć do niego pretensje o to, że chce wygrać! Oczywistym jest też to, że na całym dystansie Petter nie biegł w czołówce, pozwalając sobie przecierać trasę największym rywalom i czekając na finisz. Taki ma sposób biegania... skuteczny i nie przysparzający mu z pewnością popularności.

 

Piąte miejsce dla kanadyjczyka Alexa Harveya, szósta lokata to Dario Cologna. Siedemnastą pozycję zajął biegnący w pierwszej grupie Keishin Yoshida z Japoni, który przy okazji został "mistrzem azji" na tym dystansie. Na uwagę zasługuje lokata Włocha Francesco de Fabiani. 22-letni Włoch zajął wprawdzie dopeiro 32 miejsce, ale do 45 kilometra utrzymywał się w prowadzącej grupie. Inetersujący się wynikami juniorów z pewnością pamiętają Włocha z zawodów Alpen Cup, kiedy to w sezonie 2012/2013 toczył boje z Konradem Motorem.

 

Wrócmy jednak do Czecha, zawodnik naszych południowych sąsiadów  zadebiutował w Pucharze Świata w grudniu 1997 roku, czyli Czech startuje już na najwyższym poziomie od 18 lat. Zdobywał już medale Igrzysk Olimpijskich, których ma 3, jednak dzisiejszy medal jest dopiero drugim w dorobku czeskiego króla nart z mistrzostw świata. Wielkie gratulacje dla Łukasza, BRAWO

 

WYNIKI BIEGU

 

Kuba Cieślar

 

Komentarze - 1

Bardzo stary biegacz

Opublikowano: 2015-03-01 18:42:55

Mnie zastanawia jedno ,trener jeszcze przedwczorej w wywiadzie mowil,,robimy postepy malymi kroczkami,musimy startowac choc bedziemy daleko,Wanze sa starty na MS ( a tu wystartowali wprawdzie tylko w sprintach,reszta to przebiegli Treningowo)A nastepne pytanie jest jezeli Trener Kadry uwaza ze niewazny wynik wazniejsze Start,,,,,,,,,,,,to pytam sie dlaczego na Mistrzostwa Swiata Juniorow jedziemy tylko trojka zawodnikow,przeciez oni tez powini startowac i nie wazny wynik ,wazne obycie.Cos tu albo miedzy PZN i Trenerami jest nie dogadane ,albo kazdy ciagnie w swoje strone,Ale tak wynikow niestety nie bedzie!!!

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl