Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Nadszedł czas na 89. edycję Lahti Ski Games!

Blogi -> Różne

2014-02-26

W czwartkową noc, hucznie rozpocznie się 89. edycja kultowego już Lahti Ski Games, które ma miejsce w fińskiej stolicy narciarstwa klasycznego, znanej przede wszystkim z licznych, zabytkowych obiektów, pięknych tras biegowych oraz niepowtarzalnego narciarskiego klimatu.


Lahti jest miastem oddalonym o 100 kilometrów na północ od stolicy Finlandii- Helsinek, leżącym w centrum Pojezierza Fińskiego. Liczba ludności wynosi lekko ponad 100 tysięcy. Stosunkowo jest to duże miasto, 8. pod względem wielkości w Suomi, ale nie tak jak wyżej wymieniane Helsinki czy chociażby Turku. Mieszkańcy szczególny nacisk kładą na sporty zimowe, a w szczególności interesuje ich narciarstwo klasyczne. To właśnie tam narodził się i mieszka żywa legenda skoków narciarskich. Mowa oczywiście o Jannym Ahonenie. Warto dodać, że przedmieścia miasta określane jako Hollola, zamieszkiwane są między innymi przez Aino-Kaisę Saarinen.

Lahti było wielokrotnie gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Dokładnie odbywały się one w latach: 1926, 1938, 1958, 1978, 1989 (konkurs skoków na stadionie i wokół obiektu oglądało 100 tysięcy ludzi!) oraz w 2001, które szczególnie utkwiły w mej pamięci, ponieważ od nich zaczęła się moja miłość do biegów narciarskich i kombinacji norweskiej. W 2017 roku Finowie po raz kolejny przygotują spektakl wysokiej rangi. Generalnie w tymże roku będą obchodzili setną rocznicę uzyskania niepodległości, a tym samym uwolnienia się spod rąk caratu.

LAHTI 2017 - JOIN THE CELEBRATION! Organizatorzy zapewniają, że te mistrzostwa mają być największe pod względem publiczności oraz osób zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia. Również impreza ma być powiązana z ochroną środowiska (ekologiczne mistrzostwa), która w Lahti jak i całej Finlandii jest ściśle przestrzegana. Finowie bowiem to taki naród, który jak żaden inny kocha naturę i jest z nią ściśle związany. Doskonale można to zaobserwować nie tylko na południu kraju, ale również na dalekiej północy, gdzie zabudowania stanowią dosłownie 1/3 terenu, a resztę dopełniają liczne jeziora, przepiękne lasy, a w nich oczywiście zlokalizowanych jest multum tras narciarskich. Głos w sprawie organizacji po raz siódmy MŚ zabrał premier "Krainy tysiąca jezior" Jyrki Katainen: „Chcemy wprowadzić te mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym do serc naszej stuletniej celebracji. Naszym celem jest oferowanie krajowym i międzynarodowym fanom narciarstwa klasycznego naprawdę niezapomnianych sportowych imprez, które będą promować wartości prawdziwej przyjaźni i sławić najlepszych narciarzy".

Głównymi filarami Lahden (z języka fińskiego) są niewątpliwie liczne jeziora, lasy, trzy skocznie o rozmiarze HS 130 (K-116), 97 (K-90) i 70 (K-64) mieszczące się na wzgórzu Salpausselka. To właśnie na jednej z tych skoczki swój ostatni, pożegnalny skok, oddał wyśmienity fiński specjalista kombinacji norweskiej, trzykrotny mistrz olimpijski z Salt Lake City, czyli Samppa Lajunen. Słynne muzeum narciarstwa klasycznego (bohaterzy muzem w sumie zgromadzili 125 medali podczas IO i MŚ), radia i telewizji, Ristinkirkko, czyli kościół Świętego Krzyża powstały w 1978 r. z projektu Alvara Aalto, spory zimowo- letni stadion i oczywiście liczne trasy biegowe przystosowane zarówno do stylu klasycznego jak i łyżwowego. Warto nadmienić, że co roku w Lahti odbywa się również słynny maraton Finlandia Hiihto, który zaliczane jest do organizacji Worldloppet. Wszystko rozpoczyna się i kończy na legendarnym już Lahti Ski Stadium, gdzie właśnie podziwiać możemy co roku zawody Pucharu Świata, a już wkrótce także wspomniane mistrzostwa.

Pierwsze "Hiihto" miało miejsce 24 lutego 1974 roku. Wówczas dystans wynosił 75 kilometrów, a udział wzięło 1334 uczestników (rekord wynosi 13226 biegaczy w roku 1984). Wyzwanie nie lada, bowiem trasa prowadzi otoczonym lasami świerkowymi szlakami wzgórza Salpausselka z pięknym widokiem na ogromne jezioro Vesijärvi. Ciekawostką jest fakt, że zawodnicy przebiegną również przez punkt obszaru wojskowego, a następnie skierują się na wspomniane włości Aino-Kaisy Saarinen, czyli Hollola, po czym znów powrócą na stadion w Lahti, który w tym roku obchodzi swoje 41. urodziny!

Jak wspomniałem, co roku w Lahti odbywa się festiwal sportów zimowych. Wszystko zaczęło się w roku 1923 kiedy to Pan Lauri Pihkala chciał koniecznie przywrócić zawody w biegach narciarskich, kombinacji norweskiej oraz w skokach, ponieważ Lahti dysponowało wyśmienitymi trasami, a także warunkami do stworzenia centrum narciarskiego z prawdziwego zdarzenia. Chwała mu za ten czyn! Przez wiele lat aż do II wojny światowej Finowie rozgrywali wspaniałe zawody. Jedynie w latach 1930, 1940 oraz 1942 zawody się nie odbyły. Po wojnie powoli wszystko wróciło do normy i znów cały świat zjeżdżał się na te kilka dni, by podziwiać rywalizację na skoczniach i trasach biegowych. Przecież w roku 1954 na stadionie gościło aż 96 tysięcy kibiców, za sprawą dwóch fenomenalnych fińskich sportowców: Heikki Hasu oraz Veikko Hakulinen, który charakteryzował się nienaganną techniką, a zarazem zaczynał od biegów na orientację i nie do końca był przekonany czy bieg na nartach, to ten sport, który tak naprawdę chce uprawiać. Jednak pod opieką wybitnego biegacza, a następnie szkoleniowca Velego Saarinena postanowił zasmakować w pełni narciarstwa biegowego i odnosił w naszej dyscyplinie ogromne sukcesy. Właśnie 4. lata przed Lahti 1954, w 1950 roku w Oslo z racji Igrzysk Olimpijskich, wywalczył złoty medal w biegu na 50 kilometrów. Przez pierwsze kilometry Fin plasował się na końcu pierwszej 10., ale po pewnym czasie przesunął się na czoło stawki, co zaowocowało złotym krążkiem olimpijskim. Warto dodać, że Veikko na mecie uzyskał czas wynoszący 3:33:33.

 

Po raz pierwszy "igrzyska Suomi" można było oglądać w telewizji w roku 1959. To w 1970 roku kobieta oddała pierwszy skok w historii żeńskich skoków. Leila Lepistö zapoczątkowała w ten sposób swoją karierę i w dużej mierze dzięki niej panie rywalizują nie tylko w Pucharze Świata, ale od 2009 roku rozgrywają swoje Mistrzostwa Świata, a w tym roku zadebiutowały na Igrzyskach Olimpijskich. To tylko niektóre z ważniejszych dat dla imprezy rodem z "Krainy Tysiąca Jezior". Oczywiście pomiędzy odbywały się mistrzostwa. Najważniejsze miały miejsce w 1989 oraz 2001 roku.

Kolejny raz "Lahti Ski Games" rozpocznie cało nocne święto w czwartek, które tradycyjnie zainicjuje huczny pokaz fajerwerków. Na ulicach miasta można będzie spotkać wiele sportowych znakomitości. Przypuszczam, że kombinatorzy norwescy nie będą kombinować, a tym samym pójdą wcześniej spać, ponieważ w piątek rozpoczną dzień swoim startem na skoczni Salpausselkä. Biegacze narciarscy rywalizować będą w sobotę na doskonale znanych trasach biegowych. Jeśli chodzi o zmagania na dystansach, to trasy są identyczne jak przed rokiem, kiedy biegi odbywały się stylem klasycznym. W niedzielę rozegrane zostaną sprinty, podczas których będziemy mogli zaobserwować kilka zmian, które zostały wprowadzony w okolicach stadionu, aby urozmaicić rywalizację.

 

Warto również dodać, że w tym roku został uruchomiony sklep, w którym można nabyć czapki, bluzy i różnego rodzaju dodatki związane z Lahti Ski Games. Na chwilę obecną pojawiło się kilka produktów w stylu retro, ale póki co można je nabyć tylko na miejscu.

 

 Piotr Walkowiak

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl