Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Biało-czerwona osiemnastka. Przedstawiamy reprezentację na MŚ w Falun

->

2015-02-17

Kandydaci do medali i jadący po naukę. Doświadczeni narciarze i nieopierzona młodzież. Osiemnastu Polaków wybierających się na mistrzostwa świata do Szwecji to mieszanka rutyny z juniorską fantazją. Bilet do Falun otrzymało dwóch kombinatorów, sześciu skoczków i aż dziesięciu biegaczy.

 

Justyna Kowalczyk

(ur. 19 stycznia 1983 w Limanowej) Nacieszmy się Justyną w telewizji, bo wkrótce możemy ją stracić. Pięciokrotna medalistka olimpijska (stosunek 2-1-2) wydaje się trzymać zapowiedzi o romansie ze światem maratonów. Spełnienie marzenia o udziale w Biegu Wazów nastąpi jednak dopiero po siódmych w karierze mistrzostwach globu, na które – uczciwie trzeba przyznać - dwukrotna złota medalistka imprezy tej rangi nie jedzie jako pewniaczka do medali. Ale żaden z kibiców nie wierzy, że zapoczątkowana na libereckiej arenie Vesec w 2009 roku, wspaniała seria podium na każdych kolejnych MŚ może się zakończyć. Rezygnacja ze startów w Pucharze Świata i spokojny trening może przynieść oczekiwane skutki. Jakie? Nie będziemy zapeszać, ani wróżyć z fusów, ale największe szanse do krążków dajemy Justynie w sprincie stylem klasycznym i w duecie, który z czterokrotną zdobywczynią Kryształowej Kuli współtworzyć będzie...

 

Sylwia Jaśkowiec

(ur. 1 marca 1986 w Myślenicach) To polskie objawienie ostatnich dwóch zim. Świat o sile nowej podopiecznej Aleksandra Wierietielnego przekonał się w prologu prestiżowego cyklu Tour de Ski w grudniu 2013 roku, kiedy to w Oberhofie uległa tylko Marit Bjoergen i Astrid Jacobsen. Od tego czasu kibice baczniej obserwują poczynania biegaczki, która mocna czuje się szczególnie w technice łyżwowej. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Vancouver zajęła w sztafecie 6. pozycję, jednak wynik ten został anulowany. Jaśkowiec to silna dziewczyna, nie złamał jej psychicznie nawet groźny, doznany w 2011 roku wypadek na nartorolkach, który uniemożliwił start na MŚ w Oslo. Dwukrotna mistrzyni globu młodzieżowców z 2009 roku w tym sezonie najwyżej w PŚ była 11. w Rybińsku (10 km łyżwą), a w MŚ, na które jeździła dwukrotnie, najmilsze wspomnienia ze startów indywidualnych przywiozła z Liberca, gdzie dwa razy plasowała się na 31. miejscu. Wierzymy, że Falun to dobre miejsce do wprowadzenia w statystyki nowej jakości.

 

Kornelia Kubińska

(ur. 3 sierpnia 1985 w Marklowicach) Dla Koli będzie to trzeci występ na Mistrzostwach Świata. Dotychczas najlepszym rezultatem podopiecznej trenera Krężeloka w startach indywidualnych była 23. lokata w biegu na 30 km stylem klasycznym w Val di Fiemme. Śmiało można napisać, ze tegorocznym sezon jest najlepszy w karierze Kubińskiej, w którym zajęła m.in. 21 w Tour de Ski i zdobyła więcej punktów, niż przez całą swoja dotychczasową karierę. Kornelia powinna być mocnym punktem sztafety na pierwszej zmianie. Indywidualnie liczymy na poprawę miejsc z Val di Fiemme.

 

Sebastian Gazurek

(ur. 18 czerwca 1990 w Istebnej) Dla Sebastiana będzie to drugi występ na światowym czempionacie. Na poprzednich mistrzostwach najlepiej zaprezentował się w sprincie techniką klasyczną, gdzie zajął 60. miejsce. W tym sezonie zawodnik klubu NKS Trójwieś Beskidzka najlepiej prezentował się w zawodach Slavic Cup w Novym Mescie, w których uplasował się na drugiej pozycji w sprincie stylem klasycznym. W startach indywidualnych w Falun nie możemy wymagać zbyt wiele od naszego reprezentanta, ponieważ jak dotąd nie zdołał on zdobyć punktów w zawodach Pucharu Świata. Co do występu w sztafecie, jego udział stoi pod znakiem zapytania.

 

Maciej Kreczmer

(ur. 4 kwietnia 1981 w Rajczy) Od kilku lat nazywany „sparingpartnerem” Justyny Kowalczyk. Podczas treningu z polską królową śniegu przeistoczył się ze sprintera w biegacza długodystansowego. Dla podopiecznego Aleksandra Wierietielnego będą to już siódme Mistrzostwa Świata. W startach indywidualnych najlepiej radził sobie w Oberstdorfie, gdzie zajął 17. miejsce w sprincie techniką klasyczną. W 2007 roku, wspólnie z obecnym trenerem kadry Januszem Krężelokiem, był o 0,9 sekundy od zdobycia złotego medalu w sprincie drużynowym. Najlepszym miejscem Kreczmera w zawodach Pucharu Świata jest zajęte dwukrotnie 10. miejsce w sprincie w Trondheim oraz Sztokholmie. Tego sezonu Maciek na pewno nie zaliczy do udanych, gdyż nie zdobył on oni jednego punktu w zawodach Pucharu Świata. W Falun liczymy na przełamanie i lokaty w top „30”. W sztafecie miejsce reprezentant klubu LKS Poroniec Poronin wydaje się mieć pewne.

 

Magdalena Kozielska

(ur. 22 maja 1991 w Nowym Targu) Młoda, piękna i przede wszystkim utalentowana, jednak nie dla Polskiego Związku Narciarskiego. Zawodniczka, która powinna pokazywać się w zawodach Pucharu Świata, startuje w zawodach Slavic Cup, cyklu Bieg na Igrzyska czy innych amatorskich biegach, gdyż została wyrzucona z kadry za... starty w biegach górskich (?). Na pewno każdy może napisać jak to jej wynik z Oestersund pokazał, że nie warto na nią stawiać. Ja bym jednak (IrTr) usprawiedliwił Magdę, ponieważ był to jej pierwszy występ w zawodach Pucharu Świata za granicą, a wiadomo, że stres oraz startowanie z takimi zawodniczkami zrobiło swoje. Bez wątpienia należy dać Megi więcej szans, bowiem Mistrzostwa Świata juniorów pokazały, a raczej nie pokazały, ponieważ Polska nie wysłała tam żadnej zawodniczki, że wyboru to trenerzy za dużego nie mają. Reprezentantka UKS Regle Kościelisko w Falun powinna zaprezentować się w biegu na 10 km. Przy dobrym rezultacie ma szansę wskoczyć do sztafety, jednak to ostatnie wydaje się mało prawdopodobne. Może w Lahti? Trzymamy kciuki.

 

Maciej Staręga

(ur. 31 stycznia 1990 w Siedlcach) Maciek w ostatni dwóch latach zrobił nieprawdopodobne postępy. Z przeciętnego sprintera stał się zawodnikiem należącym do światowej czołówki. W tym sezonie wywalczył najwyższe miejsce w Pucharze Świata – był 7. w sprincie w Val Mustair. Na pewno zawodnik UKS Rawy Siedlce na swoich trzecich Mistrzostwach Świata będzie chciał powetować sobie słaby start na Olimpiadzie, na której upadek przekreślił marzenia o ćwierćfinale. Jak dotąd najlepszym wynikiem Maćka na światowym czempionacie jest 33. miejsce wywalczone w sprincie w Oslo. Co do startu w Falun, na pewno kibicie liczą na miejsce Staręgi w ćwierćfinale, a tam już wszystko może się zdarzyć.

 

Konrad Motor

(ur. 22 sierpnia 1993 w Zakopanem) Na Mistrzostwa Świata powołany w ostatniej chwili. Młody podopieczny trenera Wiesława Cempy pokazał, że ma potencjał wygrywając m.in. sprint przed Maciejem Staręga w ramach Pucharu Polski w Bystrej Śląskiej. Tego sezon Konrad jednak nie może zaliczyć do udanych. Słabe stary podczas Mistrzostw Świata Młodzieżowców oraz Uniwersjadzie na pewno nie pomogły mu umocnić pozycji w kadrze. Do Falun reprezentant klubu AZS AWF Katowice jedzie po naukę - zobaczymy, w którym biegu Janusz Krężelok da mu szansę. Na miejsce w sztafecie Motor raczej nie ma co liczyć.

 

Ewelina Marcisz

(ur. 4 lutego 1991 w Krośnie) Ewelina już w 2011 roku pokazała, że drzemie w niej ogromny potencjał. Zajęła bowiem 5. miejsce w biegu łączonym na Mistrzostwach Świata Juniorów, tracąc tylko 6,2 sekundy do Heidi Weng. Choroba wstrzymała jej karierę, jednak nie na długo. W tym roku zawodniczka kadry młodzieżowej od początku sezonu spisuje się bardzo dobrze. Punktowała dwukrotnie w zawodach Pucharu Świata w Lillehammer oraz wywalczyła dwa medale dla Polski na Uniwersjadzie. Nie startowała w Tour de Ski, ponieważ mogłaby nie zdążyć z regeneracją sił do Mistrzostw Świata. Już wtedy było wiadomo, że Marcisz będzie szykowana do sztafety. Przy jej (i koleżanek) dobrej dyspozycji Polska jest w stanie zmieścić się w czołowej szóstce, a może i wyżej? Na pewno Ewelina, podobnie jak Konrad Motor, do Falun wybiera się po naukę, jednak miejsca w „30” w biegu na 10 km stylem dowolnym można od niej oczekiwać.

 

Jan Antolec

(ur. 3 maja 1990 w Nowym Targu) Dla Janka będzie to drugi występ na Mistrzostwach Świata. Na poprzednich wystąpił w jednym biegu indywidualnym, gdzie zajął 82. miejsce. W tym sezonie Janek najlepiej spisywał się podczas zawodów Slavic Cup na Kubalonce, gdzie wygrał w sprincie, a dzień później zajął drugie miejsce w biegu na 15 km. Jeśli chodzi o starty indywidualne w Falun, to od Janka nie możemy wymagać zbyt wiele, gdyż nie zdobył on jeszcze Punktów w zawodach Pucharu Świata. Jeśli chodzi o starty w sztafecie, to jego występ stoi pod znakiem zapytania.

 

***

 

Kamil Stoch

(ur. 25 maja 1987 w Zakopanem) Eve-nement na skalę światową. Cechuje go chłodna głowa, determinacja i ogromna ambicja, a do tego doskonała technika lotu i lądowania. Talent „Rakiety z Zębu” objawił się po raz pierwszy na próbie przedolimpijskiej w Pragelato, kiedy to zajmując 7. pozycję nie tylko po raz pierwszy w karierze zapunktował w Pucharze Świata, ale też pokonał w polskiej rywalizacji samego Adama Małysza. Po czterech latach otarł się w Libercu o medal na normalnej skoczni, ale co poczekało, nie mogło odwlekać się w nieskończoność. Od sezonu 2011 Stoch jest zawodnikiem ścisłej czołówki, co udowodnił najpierw w Predazzo, a później na olimpijskich skoczniach w Soczi. Jak zapewnia obrońca tytułu z dużego obiektu, po kontuzji nie ma już śladu. Gdyby nie fakt, że kandydatów do triumfu jest co najmniej dziesięciu, z pewnością napisalibyśmy, że jest naszym pewniakiem. Jak się to skończy? Nie mamy pojęcia, ale za to kochamy skoki narciarskie.

 

Aleksander Zniszczoł

(ur. 8 marca 1994 w Cieszynie) Członek młodej i utalentowanej „generacji Małysza”. Trzykrotny wicemistrz i mistrz świata juniorów od początku tego sezonu udowadnia, że jest w tej chwili trzecią siłą w ekipie Łukasza Kruczka i powinien stanowić solidny filar biało-czerwonych w konkursie drużynowym. Po raz pierwszy głośno o pasjonacie gry na skrzypcach zrobiło się w 2012 roku w Zakopanem, kiedy to przed własną publicznością okazał się rewelacją weekendu zajmując odpowiednio 9. i 14. pozycję. Po latach gorszych występów i braku powołań na zawody PŚ Wiślanin przeżywa drugi wystrzał formy, co zaowocowało tej zimy m.in. 15 miejscem w Willingen. Na seniorskim czempionacie jeszcze nie występował. Przy odrobinie szczęścia może wskoczyć do 2. dziesiątki. Trudno oczekiwać od niego czegoś więcej. I na to przyjdzie czas.

 

Piotr Żyła

(ur. 16 stycznia 1987 w Cieszynie) Absolwent zakopiańskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego jest na skoczni równy jak polskie drogi. Jedziesz po równym, aż tu nagle podskok, a później od razu dziura. Kiedy wyjdzie Żyle jedna próba, nie ma co nastawiać się na drugi, tak samo dobry lot. Zwycięzca konkursu Pucharu Świata z Holmenkollen przeżył w sporcie wiele, włącznie z wydaleniem z kadry narodowej. Dziś pewny punkt ekipy Kruczka najlepszą pozycję w MŚ zajął dwukrotnie – 19. kończył zawody i w Oslo, i w Val di Fiemme. Patrząc na obecną dyspozycję Wiślanina i zajmowaną lokatę w generalce PŚ powtórzenie takiego wyniku to dla sympatycznego narciarza plan minimum.

 

Klemens Murańka

(ur. 31 sierpnia 1994 w Zakopanem) Całą Polskę obiegła informacja o następcy Adama Małysza, który w dniu swoich 10. urodzin przeskoczył największy obiekt w Zakopanem. Jako trzynastolatek został brązowym medalistą Mistrzostw Polski na Średniej Krokwi, późniejsze naciski ze strony ojca zaowocowały debiutem Klemensa w Pucharze Świata w wieku zaledwie 13 lat, 4 miesięcy i 24 dni, czym przeszedł do historii jako najmłodszy dopuszczony do PŚ skoczek. Przez lata dojrzewał, mężniał i osiągał sukcesy juniorskie (m.in. cztery medale MŚJ w latach 2012-14), jednak nie bardzo przekładało się to na wyniki wśród najlepszych narciarzy globu. W tym sezonie Murańka wyrasta na piątą, jeśli nie czwartą siłę reprezentacji, co potwierdza nie tylko klasyfikacja generalna najważniejszego cyklu zawodów, ale i ostatnie przed rozpoczęciem imprezy w Falun treningi. Jak będzie na Lugnet? Oczekujemy awansu do czołowej 30. na obu skoczniach.

 

Jan Ziobro

(ur. 24 czerwca 1991 w Rabce-Zdroju) Starystyczny Polak oglądający skoki o istnieniu Janka Ziobry dowiedział się w grudniu 2013 roku. Po fantastycznym weekendzie skoczek WKS Zakopane znalazł się na ustach całego środowiska i wszystko wskazywało na to, że do czołówki światowej Kruczek wprowadza nową, świeżą twarz. Kolejne tygodnie zweryfikowały te przewidywania, choć niezły występ w Soczi (13. i 15. miejsce) napawał optymizmem. Obecny sezon dla świeżo upieczonego męża jest przeciętny. Jak dotąd Ziobro zgromadził zaledwie 52 punkty, a najwyższą lokatą była 18. zajęta przez niego w dalekim Sapporo. W obecnej formie Ziobro może mieć kłopoty z nominacją do drużynówki, a także z awansem do 2. serii zawodów, o ile poradzi sobie w kwalifikacjach. Ewentualna obecność w TOP30 będzie dla Dwudziestoczterolatka małym sukcesem.

 

Dawid Kubacki

(ur. 12 marca 1990 w Nowym Targu) Mustaf na szerokie wody skoków wypłynął podczas letniego Grand Prix 2010, kiedy to w klasyfikacji generalnej zajął świetną 5. pozycję. Nie przełożyło się to jednak na występy w Pucharze Świata, w którym pierwsze dwa konkursowe skoki oddał ponad dwa lata później w Kuusamo. Charakterystyczna trajektoria lotu jest przedmiotem krytyki – sam Łukasz Kruczek otwarcie przyznaje, że tak wysoki przelot nad zeskokiem (spowodowany złym kierunkiem odbicia) jest uniemożliwiającym dalekie loty błędem. Kubacki tej zimy dołuje, na 18 startów w PŚ punktował czterokrotnie. Najwyżej zawody zakończył w Wiśle – na 16. miejscu. Kubacki w tej dyspozycji nie ma wielkich szans na nominację do konkursów o mistrzostwo świata, oprócz pewnych Żyły, Stocha i Zniszczoła będzie to najprawdopodobniej ktoś z duetu Murańka-Ziobro.

 

***

 

Adam Cieślar

(ur. 18 grudnia 1992 roku w Cieszynie) Jeden z czołowych dwuboistów w Polsce. Reprezentował nas na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Sochi w 2014. Podczas tego sezonu zimowego Cieślar zdobył już pierwsze punkty w zawodach Pucharu Świata. Na Uniwersjadzie w Strbskim Plesie nasz zawodnik wywalczył dwa złote medale. Poza tym na ostatnich konkursach Pucharu Kontynentalnego w Ramsau Adam Cieślar poradził sobie całkiem dobrze. Kombinator z Istebnej rywalizował już na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w 2011 roku w Oslo, jednak jego pozycje nie były zachwycające. Zbliżające się MŚ w Falun będą kolejną szansą Adama do sprawdzenie swoich umiejętności.

 

Szczepan Kupczak

(ur. 29 listopada 1992 roku w Rajczy) Szczepan miał predyspozycje do trenowania obydwu konkurencji klasycznych, dlatego też wybrał kombinację norweską. Za jeden ze swoich największych sukcesów uważa złoty medal, który zdobył wraz z drużyną na Uniwersjadzie w Trydencie, w 2013 roku. Był też 3. podczas pierwszego konkursu indywidualnego na tegorocznej Uniwersjadzie w Strbskim Plesie. Kupczak startował tej zimy w zawodach PŚ, ale póki co nie udało mu się zdobyć punktów. Mieszkaniec Juszczyny jedzie na Mistrzostwa Świata w Falun po doświadczenie.

 

Irek Trawka, Bożena Tyc, Michał Chmielewski

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl