Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Polscy narciarze wysokogórscy w Pucharze Świata.

Inne sporty -> Inne

2012-01-27

Debiut kadry juniorów w Pirenejach.                     Pierwsze w tym roku zawody z cyklu Pucharu Świata w narciarstwie wysokogórskim rzuciły zawodników na drugi koniec Europy, do księstwa Andory. W Pireneje pojechała trzyosobowa kadra polskiej młodzieży: juniorzy Marysia Myślińska (KW Zakopane) i Bartek Bargiel (TKN Tatra Team), oraz kadetka Agata Cikowska (także TKN).

Dwa dni zawodów Font Blanca

Miejscem rywalizacji były dwa kurorty leżące w malowniczym rejonie Północnej Doliny (Vallnord): w sobotę 21 stycznia seniorzy rywalizowali w verticalu w Arinsal. Vertical to stosunkowo krótka konkurencja, nie przekracza 1000m przewyższenia i składa się tylko z podejścia. W zawodach Font Blanca bezkonkurencyjni okazali się faworyci (następnego dnia również) - Katalończyk Kilian Jornet Burgada , Polakom lepiej znany z licznych zwycięstw w biegach górskich, oraz Francuzka Laetitia Roux, która w tatrzańskim Memoriale Malinowskiego 2011 zajęła trzecie miejsce. Natomiast w niedzielę 22 stycznia start przeniesiono do Arcalis, i tam zebrali się zawodnicy wszystkich kategorii wiekowych, także nasza reprezentacja.

Wyścig indywidualny zaczynał się na wysokości 2220m npm, na rozległym płaskowyżu La Coma. Trasa juniorów liczyła cztery podejścia, z czego na jednym obowiązkowo należało odpiąć narty i iść w rakach, a najwyższym punktem była przełęcz Cim Costa Grande 2685m npm. Różnica przewyższeń wyniosła 1365m. Juniorki i kadetki musiały pokonać 1000m przewyższenia rozbitego na trzy podejścia i zjazdy, gdzie ostatni prowadził je ze szczytu Pic Peyregulis 2680m npm.

 

Skały, żleby i kibice

Warunki wydawały się idealne: właściwie nie było wiatru, świeciło mocne słońce, panował lekki mróz i już dawno nie padał śnieg. To jednak sprawiło, że wyżej położone zakosy były lodowymi torami i wielu zawodników zsuwało się z nich. Organizatorzy ostrzegali też przed dwoma zjazdami, a szczególnie przed ostatnim, gdzie fragment prowadził stromym i wąskim żlebem z wystającymi płatami trawy. Nasza kadetka powiedziała potem, że w tamtym miejscu chciała się zatrzymać i już nie zjeżdżać, ale adrenalina zrobiła swoje. Natomiast Marysia Myślińska miała mniej szczęścia i na finałowym zjeździe poślizgnęła się na lodzie i wyhamowała dopiero na skałach. Do mety dojechała poobijana, ale szczęśliwa, bo takiej trasy w Polsce spodziewać by się można tylko w Tatrach przy bardzo dobrych warunkach śniegowych. W Andorze tylko pierwsze kilkaset metrów prowadziło po nartostradzie, resztę wyznaczono w wymagającym, wysokogórskim terenie z dala od wyciągów. Nad głowami latał helikopter miejscowej telewizji, a na mecie zebrało się kilkuset kibiców - może i w Polsce  doczekamy  chwili, gdy podczas finiszu najlepszego zawodnika odezwą się setki dzwonków, okrzyków i braw…

 

Wyniki kadry młodzieżowej

 

Agata Cikowska (kadetka) 1h 58min 19s - 6 miejsce

Maria Myślińska (juniorka) 1h 48min 56s - 7 miejsce

Bartek Bargiel (junior) 1h 54min 50s - 16 miejsce

Tekst i zdjęcia: Monika Strojny

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl