Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Biegi narciarskie i kombinacja norweska w psim wydaniu

Inne sporty -> Inne

2012-11-04


W porze obiadowej, oglądając archiwalne materiały z Igrzysk Olimpijskich z Lillehammer z 1994 roku, dziwnym trafem natknąłem się na całkiem ciekawą oraz interesującą konkurencję w narciarstwie biegowym, w której człowiek łączy siły ze swoim czworonożnym przyjacielem. To niezupełnie psie zaprzęgi, to swego rodzaju novum, które rozwija się z każdym odepchnięciem kijka, narty oraz czterech kudłatych łap.

.

Psie zaprzęgi na nartach, a w zasadzie biegi narciarskie z psami - tak dla zobrazowania, inaczej Skijorking największą popularnością cieszy się przede wszystkim w Skandynawii oraz w północnych Stanach Zjednoczonych, także jest pewna grupka ludzi, która zaczęła uprawiać tę dyscyplinę w Czechach oraz Rosji.

Zawody zazwyczaj rozgrywane są techniką dowolną, często ze startu wspólnego, choć czasem trafiają się zmagania indywidualne, w których obowiązuje start interwałowy. Warto nadmienić także sprinty, sztafety oraz biegi z dwoma pieskami. Jeśli chodzi o rywalizację na dystansach to ilość kilometrów do pokonania raczej nie przekracza dziesięciu. Uczestnicy wyposażeni są oczywiście w sprzęt narciarski, a ich psiak w długą smycz, którą sportowcy obwiązują się wokół swojego pasa. Jednak, w pieskich biegach narciarskich występuje także wątek kombinacji norweskiej, w której dodatkowym wyposażeniem są sanie, które mają moc wiążącą w pierwszej fazie dystansu.

Przyjrzeć się temu zjawisku można tu, podczas przygotowań do startu juniorek w kombinacji:

Tutaj z kolei start dziewcząt:Po przebiegnięciu określonej przez organizatorów liczby pętli, biegacze wraz ze swoimi pupilami kierują się do pitstopu, gdzie odpinają sanie i pędzą na kolejne kilometry rywalizacji z czworonogami, bez pewnego rodzaju obciążenia.

Doskonale widać ten proces na tych video - relacjach:

Jak widać, ta dyscyplina cieszy się zainteresowaniem wielu juniorek i juniorów. W letnim jak i zimowym sezonie organizowanych jest wiele biegów dla młodzieży jak i dla seniorów. Warto dodać, że psie biegówki prócz normalnych zawodów, mają również swoje Mistrzostwa Świata. W 2011 roku, w marcu odbywały się one w Oslo, podobnie jak te związane w pełni z narciarstwem klasycznym. Wówczas, czy to w normalnych startach czy w kombinacji norweskiej, czempionat zdominowali Skandynawowie. Norwegowie wywalczyli łącznie 28 medali, Szwedzi 7, Finowie 6, a Czesi przywieźli ze sobą do kraju 1 krążek.

Żartobliwie mówiąc, jestem za wprowadzeniem tego formatu zawodów do Pucharu Świata w biegach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. W sezonie, w dwóch - trzech konkursach zawodnicy mogliby śmiało pobiec z Husky'mi, Golden Retrieverami czy innymi wilczurami. Przecież dyrektor PŚ w biegach - Pierre Mignerey szuka multum sposobów aby narciarstwo biegowe wpadło w oko telewizji, a tu nagle takie rozwiązanie! Podobny temat traktowałby zimowy dwubój. Wpierw seria skoków, a potem bieg z czworonogami, bo raczej pieski fruwać na nartach tak szybko się nie nauczą. Takie rozwiązanie byłoby zapewne bardziej ciekawsze, a zarazem czytelniejsze dla widza, czy komentatorów niż Penalty Race. Jednak, patrząc bardziej realistycznie i oddalając się od planów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, można spróbować zorganizować taki rodzaj widowiska w Polsce. Chyba nic nie stoi na przeszkodzie?

Relacja z Mistrzostw Świata

Piotr Walkowiak

Komentarze - 2

Tomasz Kałużny

Opublikowano: 2012-11-04 17:32:43

Ta dyscyplina to nie żadne bieganie z pieskami, tylko Skijoring. I posiadamy nawet Prezesa Związku zajmującego się tą dyscypliną. A po Jakuszycach, śmigają już tak od wielu lat.

Piotr Walkowiak

Opublikowano: 2012-11-04 18:05:02

To, że dyscyplina nazywa się SkijorKing wiem, tylko próbowałem ją ubrać w polskie słowa, chyba że istnieje jakieś tłumaczenie czy odpowiednik. Nie tylko fachowcy tutaj zaglądają. Jeśli chodzi o moją propozycję, to dotyczy ona włączenia takiego motywu do polskiej kombinacji norweskiej.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl