Polska droga do Soczi pod znakiem Kowalczyk i Stocha

Inne sporty -> Olimpizm

2012-12-18

soczi 2014Polscy przedstawiciele sportów zimowych kontynuują swoje starty, a na wyróżnienie zasługują Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch. Dobrze spisywały się też biathlonistki: Krystyna Pałka i Magdalena Gwizdoń, w czołówce meldował się również panczenista Artur Waś.

BIATHLON

W miniony weekend najlepsi biathloniści świata rywalizowali na trasach w słoweńskiej Pokljuce. Jak zwykle dobrze spisały się nasze biathlonistki, a bardzo słabo biathloniści.

W rywalizacji Pań w sprincie najlepszą z Polek była Magdalena Gwizdoń, która zajęła szóste miejsce. Dziewiętnasta była Agnieszka Cyl, Krystyna Pałka zajęła dwudziestą dziewiątą pozycję, Weronika Nowakowska-Ziemniak była trzydziesta siódma, a Monika Hojnisz zajęła 43. miejsce. Zwyciężyła Gabriela Soukalova z Czech.

W biegu pościgowym nasze zawodniczki również spisały się nienajgorzej – Gwizdoń była dwunasta, Pałka zajęła miejsce siedemnaste, Cyl była dwudziesta dziewiąta, Hojnisz zajęła trzydzieste drugie miejsce, a Nowakowska-Ziemniak ukończyła zawody na 43. miejscu. Zwycięstwo odniosła Niemka Miriam Goessner.

Rekordowa liczba reprezentantek Polski wystartowała w biegu ze startu wspólnego – biało-czerwone barwy reprezentowały cztery zawodniczki – najlepsze miejsce zajęła Krystyna Pałka, która była siódma. Trzy pozostałe Polki spisały się słabo – Magdalena Gwizdoń była dwudziesta szósta, Nowakowska-Ziemniak zajęła miejsce dwudzieste ósme, a Agnieszka Cyl znalazła się na ostatnim, 30. miejscu. Triumfowała liderka Pucharu Świata, Tora Berger.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Berger, a najlepszą z Polek jest Pałka, która jest jedenasta. Gwizdoń jest czternasta, Nowakowska-Ziemniak zajmuje 25. miejsce, trzydziesta siódma jest Cyl, Bobak zajmuje 41. pozycję, a Hojnisz jest 64.

W sprinterskiej rywalizacji panów startowało trzech Polaków. Najlepszym z nich był Łukasz Szczurek, który zajął miejsce sześćdziesiąte i po raz kolejny „rzutem na taśmę” zakwalifikował się do biegu pościgowego. Dużo słabiej spisali się Krzysztof Pływaczyk, który był osiemdziesiąty siódmy i Grzegorz Bril, który był 102. Zwyciężył Jakov Fak.

W biegu pościgowym Szczurek zajął 58. miejsce, a zwyciężył Emil Hegle Svendsen.

Do biegu ze startu wspólnego nie zakwalifikował się żaden z reprezentantów Polski, ponieważ żaden z Polaków nie zdobył w tym sezonie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ani jednego punktu.

Jeśli chodzi o rywalizację w Pucharze IBU na trasach w Ridnaun-Val Rindana warto wspomnieć o bardzo słabym występie sztafety mieszanej, która zajęła przedostatnie, siedemnaste miejsce. Nie warto również zagłębiać się w wyniki panów, z których najlepszym był Krzysztof Pływaczyk, który był 58. w sprincie i 42. w biegu pościgowym. Dużo lepiej spisała się Paulina Bobak, która w sprincie była trzecia, a w biegu pościgowym zajęła miejsce szesnaste.

BOBSLEJE
W ubiegły weekend bobsleiści i bobsleistki rywalizowali w Pucharze Świata na torze olimpijskim we francuskim La Plagne. W rywalizacji męskich dwójek wystartowały dwie polskie osady – Dawid Kupczyk i Marcin Niewiara zajęli dwudzieste drugie miejsce, a Mateusz Luty i Michał Kasperowicz skończyli zawody na 28. pozycji, a zwyciężyła szwajcarska osada Lyndon Rush i Jesse Lumsden. W rywalizacji czwórek również startowały dwa polskie boby – Dawid Kupczyk, Marcin Niewiara, Patryk Pieczarka i Paweł Mróz zajęli 22. Miejsce, a Mateusz Luty, Mariusz Ślepokura, Michał Kasperowicz i Jakub Pawiłojć zajęli 26. pozycję. Triumfowała szwajcarska osada Heefti/Baumann/Lamparter/Egger. W rywalizacji Pań nie startowały polskie osady.

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE
Na torze w chińskim Harbin odbyły się zawody Pucharu Świata na dystansach 500 i 100 metrów pań i panów. Polskę reprezentowali jedynie mężczyźni.

Pierwszego dnia na dystansie 500 metrów Artur Waś był piąty w grupie A,  Maciej Biega był 19. w grupie B. Zwycięzył Holender Jan Smeekens. Na dystansie o połowę dłuższym Maciej Biega był 4. w grupie B, natomiast Artur Nogal był jedenasty, również w grupie B. Zwyciężył reprezentant USA Shani Davis.

Drugiego dnia na 500 metrów Waś był szósty w gr. A, a Nogal dwunasty w grupie B. Wygrał Japończyk Joji Kato. Na 1000 metrów w grupie B Biega był siódmy, a Nogal dziesiąty, a triumfował Niemiec Samuel Schwarz.

W klasyfikacji generalnej PŚ na dystansie 500 metrów prowadzi Jan Smeekens, a Artur Waś jest czwarty. Natomiast na dystansie 1000 metrów prowadzi Denny Morrison, a klasyfikowanych jest dwóch „biało-czerwonych” – Konrad Niedźwiedzki jest dwudziesty ósmy, a Maciej Biega 35.

NARCIARSTWO ALPEJSKIE
W zawodach Pucharu Świata w Courchevel w gigancie wystartowała Agnieszka Gąsienica-Daniel, która zajęła 37. miejsce.

W zawodach North-Am Cup w Panoramie rywalizował przez cały tydzień Maciej Bydliński. Był ósmy w supergigancie i superkombinacji, jedenasty w innym supergigancie, dwudziesty czwarty w slalomie, w drugim slalomie nie ukończył drugiego przejazdu, a w gigancie nie stanął na starcie.

NARCIARSTWO DOWOLNE
W ten weekend tylko jeden Polak wystartował w zawodach Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym – był nim Marcin Orłowski, który w Ski Crossie w Telluride zajął 50. miejsce, a zwyciężył Słoweniec Filip Flisar.

SANECZKARSTWO
Saneczkarze i saneczkarki rywalizowali w Pucharze Świata w łotewskiej Siguldzie. W zawodach indywidualnych mężczyzn Maciej Kurowski zajął 24. miejsce. Wcześniej sprawnie przebrnął Puchar Narodów, zajmując w nim miejsce szóste.

W rywalizacji Pań Ewa Kuls z trzynastym czasem przebrnęła Puchar Narodów, a w Zawodach Pucharu Świata zajęła miejsce dwudzieste trzecie.

W rywalizacji męskich dwójek w Pucharze Narodów startowały trzy polskie duety – Artur Gędzius i Jakub Kowalewski mieli dziesiąty czas, a Patryk Poręba i Karol Mikrut osiągnieli trzynasty wynik. Obydwa duety awansowały do Pucharu Świata, czego nie dokonali Artur Pętyniak i Adam Wanielista, zajmując miejsce czternaste. W zawodach Pucharu Świata Poręba i Mikrut zajęli miejsce siedemnaste, a Gędzius i Kowalewski skończyli zawody na dziewiętnastym miejscu.

SKOKI NARCIARSKIE
Polscy skoczkowie rywalizowali w zawodach Pucharu Świata w szwajcarskim Engelbergu. W pierwszych zawodach Kamil Stoch zajął drugie miejsce, Dawid Kubacki był dziewiąty, Maciej Kot siedemnasty, Krzysztof Miętus dwudziesty trzeci, Klemens Murańka dwudziesty ósmy, a Piotr Żyła trzydziesty szósty. Zwyciężył Andreas Kofler.

Drugiego dnia triumfował Gregor Schlierenzauer, a Maciej Kot był trzynasty. Kamil Stoch znalazł się pozycję niżej, Dawid Kubacki był siedemnasty, Krzysztof Miętus trzydziesty pierwszy, Piotr Żyła trzydziesty siódmy, a Klemens Murańka czterdziesty.

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Schlierenzauer, a najlepszym z Polaków jest Stoch, który jest osiemnasty. Kubacki jest dwudziesty szósty, Kot trzydziesty, Miętus trzydziesty dziewiąty, a Murańka czterdziesty ósmy.

SNOWBOARD
W Pucharze Świata w konkurencji snowboardcross w Telluride rywalizowało kilku Polaków: w rywalizacji mężczyzn Mateusz Ligocki był dwudziesty ósmy, a Maciej Jodko pięćdziesiąty pierwszy. W klasyfikacji generalnej snowboard crossu Ligocki jest czterdziesty, a Jodko 41.

W rywalizacji Pań Zuzanna Smykała była 30.

Z zawodów niższej kategorii warto odnotować trzecie miejsce Aleksandry Król w zawodach Pucharu Europy w slalomie równoległym, które rozegrano we włoskim Racines.