Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Jagna Marczułajtis-Walczak zrezygnowała ze stanowiska w komitecie Kraków 2022

Inne sporty -> Olimpizm

2014-04-12

Jagna Marczułajtis-Walczak nie jest już przewodniczącą Komitetu Konkursowego Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022. Oświadczenie o rezygnacji opublikowała na oficjalnej stronie komitetu.

 

- Ze względu na dobro projektu Zimowe Igrzyska Olimpijskie Kraków 2022, w związku z atakami na moją osobę, podjęłam decyzję o rezygnacji ze stanowiska przewodniczącej Komitetu Konkursowego Kraków 2022. Od początku byłam mocno związana z ideą organizacji igrzysk w Krakowie i był to dla mnie wielki honor i zaszczyt stać na czele Stowarzyszenia, które reprezentowało naszą kandydaturę przed Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim - napisała w oświadczeniu.

 

Czołowa przed laty snowboardzistka, czwarta w igrzyskach w Salt Lake City (2002) podkreśliła, że nadal popiera ideę przeprowadzenia w Polsce "białej olimpiady". - Uważam, że organizacja tego wyjątkowego wydarzenia przyniesie wiele korzyści dla Krakowa, regionu i całego kraju. Zważywszy jednak na nagonkę medialną na moją osobę oraz atmosferę niesprzyjającą samemu projektowi, uznałam, że moja rezygnacja może pomóc w realizacji celu, jakim jest zostanie Miastem Gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku - stwierdziła.

 

Posłanka odniosła się również do działań jej męża Andrzeja Walczaka, który według mediów miał namawiać dziennikarzy do przychylnych publikacji nt. organizacji zimowych igrzysk w Krakowie. - Jest mi przykro z powodu zaistniałej sytuacji, ale nie wynika ona bezpośrednio z mojej winy. W związku z ostatnimi publikacjami medialnymi ponownie oświadczam, że nie wiedziałem o działaniach podejmowanych przez męża podczas mojego pobytu na konferencji sportowej w Turcji. Andrzej Walczak działał wyłącznie jako osoba prywatna i nie miał prawa sugerować, jakoby przedstawiał stanowisko Komitetu, którego pracownikiem nigdy nie był i nigdy nie miał wpływu na jego prace - zaznaczyła Jagna Marczułajtis-Walczak.

 

W czwartek podczas krótkiego briefingu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział: - Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę Komitetowi, że prowadzą fatalną politykę komunikacyjną. Uważam, że wszelkie działania powinny być transparentne. Usiłowanie ukrycia pewnych kwestii oznacza, że coś jest nie w porządku.

 

Wcześniej media zwracały uwagę, że nie jest wiadomo, kto pracuje w komitecie i co tak naprawdę on robi. Podkreślały, że już pierwsze informacje o kosztach igrzysk, a dokładniej brak kompletnych informacji na ten temat jesienią zeszłego roku, powinny być wystarczającą przesłanką, że szwankuje polityka informacyjna.

 

Zastępca dyrektora Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Krakowa Filip Szatanik powiedział w sobotę PAP, że rezygnacja Marczułajtis-Walczak nie oznacza automatycznie końca starań stolicy Małopolski o organizację igrzysk. - Przyszły tydzień pokaże, jakie będą kolejne decyzje w tej sprawie. Trzeba pamiętać, że to nie nasze miasto powołało na stanowisko tę panią, tylko walne zgromadzenie stowarzyszenia powołanego do organizacji igrzysk. Należy do niego kilka gmin - zaznaczył.

 

Minister sportu Andrzej Biernat powiedział w TVP Info, że "tylko taką decyzję mogła pani poseł podjąć i dobrze, że tak zrobiła. Ten projekt dla Krakowa jest ważny i takie posądzenia jakie w tej chwili krążą wokół jej męża nie sprzyjałyby realizacji tego projektu". Podkreślił, że za projekt odpowiedzialny jest aplikant, czyli miasto Kraków i ono musi pełną odpowiedzialność przejąć. - Uważam, że na czele takiego komitetu powinien stać od początku prezydent miasta i on zawiadywać tym projektem; myślę, że w tej chwili tak się stanie, bo żeby uniknąć dalszego zamieszania, cała grupa aplikacyjna, czyli prezydent miasta, marszałek województwa, burmistrz Zakopanego powinni przejąć pełną odpowiedzialność i kontrolę nad komitetem aplikacyjnym - powiedział minister. Biernat zaznaczył, że jeżeli złamane zostało prawo, to są odpowiednie organa, żeby "ścigać takie sprawy".

 

Zgodnie z realizacją zapisu uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 26 czerwca 2013 roku zostało utworzone Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego "Komitet Konkursowy Kraków 2022", którego członkami założycielami są Gmina Miejska Kraków, Miasto Zakopane oraz Województwo Małopolskie. Stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 24 października 2013 roku. Aktualnie oprócz wymienionych członków założycieli Stowarzyszenie współtworzą: Miasto Oświęcim, Gminy Kościelisko oraz Bukowina Tatrzańska.

 

O prawo przeprowadzenia zimowych igrzysk w 2022 roku walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.

 

KR Źródło: PAP

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl