Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Dlaczego reprezentacja Polski na YOG jest taka mała?

Inne sporty -> Olimpizm

2016-02-10

Skoczkini i skoczek, kombinator, biegaczka i biegacz – razem pięć osób reprezentować będzie polskie narty klasyczne na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Lillehammer. Dlaczego tak mało?

 

Jakiś czas temu Polski Związek Narciarski ogłosił, że na olimpijskich obiektach w norweskim Lillehammer Polskę w dyscyplinach narciarstwa klasycznego reprezentować będzie pięcioro młodych zawodników. W biegach narciarskich pod kuratelą Tomasza Sikory wystąpią Klaudia Kołodziej i Mateusz Haratyk, w skokach narciarskich Sławomir Hankus będzie machał chorągiewką Kindze Rajdzie i Dawidowi Jarząbkowi, natomiast jedynym kombinatorem (trenerzy Tomisław Tajner i Wojciech Tomasiak) będzie Paweł Twardosz. I nikogo więcej, co jest tym bardziej zastanawiające, jeśli pomyśleć, że na samych trasach biegowych Birkebeineren rozegrane zostaną aż trzy indywidualne konkurencje, które nie bardzo się ze sobą zazębiają: cross-coutry cross (13.02), sprint klasykiem (16.02) i bieg dystansowy łyżwą (18.02). Na koniec – z udziałem całej piątki narciarzy klasycznych – zaplanowano nową formułę – nordic mixed team.

 

 

Tyle można”

 

I chociaż w skokach narciarskich dziewczyn jedyną zawodniczką prezentującą w tej kategorii wiekowej odpowiednio wysoki poziom jest Kinga Rajda, to już w męskiej szatni spokojnie mogłoby zmieścić się więcej biało-czerwonych. Także na trasach biegowych będzie kibicom Polaków odrobinę pusto. Jak się okazuje, przyczyna tak skromnego doboru narciarzy na igrzyska jest prozaiczna. Limity ściśle określają bowiem restrykcyjne przepisy MKOl i FIS, których szczegóły dostępne są TUTAJ.

 

- Chcielibyśmy wysłać więcej zawodników, ale nie możemy. To przyznam szczerze trochę dziwne, że imprezę robi się z wielką pompą, wszędzie kółka olimpijskie, ceremoniały, a są takie reguły, które zamykają drogę do startu w zasadzie większości dobrych zawodników na świecie. Przecież podczas tych zawodów będzie zupełnie pusto – dziwi się dyrektor sportowy w PZN Marek Siderek. I dodaje, że tak niskie limity dotyczą nie tylko Polski, ale też większości innych państw. W biegach narciarskich po dwóch przedstawicieli mogą mieć tylko: Finowie, Francuzi, Niemcy, Norwegowie, Rosjanie, Słoweńcy, Szwajcarzy i Szwedzi. Czyli najwięksi.

 

 

„Są młodzi”

 

Dla 90 szczęśliwców-biegaczy (40 dziewcząt, 50 chłopców) wyjazd na – jak by nie było – igrzyska olimpijskie będzie wyjątkowy. Jak tłumaczy działacz związku, organizowane od 2010 roku (1. edycja, letnia, w Singapurze – red.) YOG mają w sobie tę samą magię, która towarzyszy seniorskiej imprezie tej rangi.

 

Siderek: To fajne wydarzenie, na pewno. Może trochę kłopotliwe są te wszystkie obostrzenia i przepisy, wedle których np. nie wolno mieć na sobie absolutnie żadnych reklam, ale to też ma jakiś urok. Jeśli chodzi o wyniki Polaków, to ja bym nie chciał mówić o konkretnych oczekiwaniach, bo to są jeszcze dzieci. Oni mają się sportem bawić i czerpać z niego frajdę. Wydaje mi się, że najbliżej do medalu może być w drużynie, chociaż na solidne skoki Kingi i Dawida liczę tak samo mocno. Ale na zwycięstwa mają czas, teraz niech przyzwyczajają się do dużych imprez.

 

II Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie zostaną otwarte 12 lutego i potrwają 10 dni. Na arenach wokół i w samym Lillehammer rozdanych zostanie w tym czasie 70 kompletów medali. Polskę reprezentować będzie łącznie 22 zawodników i zawodniczek. Pełny skład dostępny jest na stronie PKOl, TUTAJ.

 

MCh

 

Komentarze - 3

baarttekk

Opublikowano: 2016-02-10 14:12:44

Co to za konkurencja jest 13 lutego?

redakcja

Opublikowano: 2016-02-10 15:37:59

pisaliśmy o niej tutaj: http://skipol.pl/biegi_narciarskie_swiat/artykul/9134-biegowki-ekstremalnie-i-to-w-igrzyskach-olimpijskich

ms.

Opublikowano: 2016-02-10 16:32:59

Nie rozumiem jaki sens maja te młodzieżowe igrzyska, skoro mozna wystawić tylko 1 zawodnika, nie chcą zabierać rangi mśj czy co, tym bardziej że niektóre nominacje jak jarząbek wydają się na ten moment bezsensowne, ale kto by przypuszczał że jego forma tak poleci w dół.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl