Nico Polichronidis pierwszym greckim skoczkiem narciarskim

Inne sporty -> Skoki

2012-11-10

polichronidis nico31. października na łamach naszego portalu   informowaliśmy o zgłoszeniu do udziału w Mistrzostwach Świata w Val di Fiemme siedmiu przedstawicieli biegów narciarskich i jednego skoczka narciarskiego. O ile zgłoszenie biegaczy i biegaczek nie było dla nikogo zaskoczeniem, bowiem Grecy nie raz startowali na MŚ czy IO w tej konkurencji, to już zgłoszenie skoczka narciarskiego było dla wszystkich zaskoczeniem. W przeciągu 10 dni przez wszystkie fora internetowe na stronach o sportach zimowych przewijało się tylko jedno nazwisko - Nico Polichronidisa. I właśnie to on będzie pierwszym greckim skoczkiem narciarskim na wielkiej międzynarodowej imprezie.

Nico Polichronidis (obecnie na stronie fis-ski.com występujący jako Polychronidis) urodził się 8. listopada 1989 roku jako syn Niemki i Greka. Od siódmego roku życia reprezentował klub SC Oberstdorf. Nico był nieźle zapowiadającym się juniorem - dwukrotnie zdobył tytuł indywidualnego vice-mistrza Niemiec Juniorów (najpierw juniorów młodszych, później juniorów). Jego debiut w oficjalnych zawodach międzynarodowych przypadł 2. października 2004r. w słoweńskim Kranj poczas zawodów Alpen Cup, gdzie zajął 23. miejsce. W Pucharze Kontynentalnym zadebiutował 4. lutego 2006r. w Villach - zajął wtedy 37. miejsce. Jego największy sukces w barwach naszych zachodnich sąsiadów przypadł na dzień 14. marca 2009 roku, kiedy to w Pragelato zajął 3. miejsce w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Ostatni raz w barwach Niemiec wystartował 16. stycznia 2011 roku podczas FIS Cup-u w Szczyrku - zajął wtedy 22. miejsce. Następnie odcierpiał kilkunastomiesięczną karencję związaną ze zmianą przynależności narodowej, po czym został zgłoszony przez Grecki Związek Narciarski do FIS-u jako reprezentant Grecji. Jako Grek w biografiach FIS występuje niemalże od swoich 23. urodzin.