Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Co dalej z rozbudową Polany Jakuszyckiej?

Kocham biegówki -> News

2014-04-30

Koncepcja rozbudowy Polany Jakuszyckiej wciąż czeka na realizację. Tymczasem istniejące budynki na Polanie są w coraz gorszym stanie a ich remont nie jest możliwy, skoro lada moment mają zostać wyburzone...

22 maja 2013 roku Burmistrz Szklarskiej Poręby powołał zespół opiniodawczo-doradczy, w celu opracowania wytycznych projektu rozbudowy Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu na Polanie Jakuszyckiej.
Do prac w zespole zostali zaproszeni między innymi: przedstawiciele Stowarzyszenia Bieg Piastów, Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Polskiego Związku Narciarskiego i Polskiego Związku Biathlonu.
Ówczesna koncepcja zakładała budowę na Polanie Ośrodka Narciarstwa Biegowego i Biathlonu,w którym istniałaby możliwość organizowania zawodów narciarstwa biegowego i biatlonu najwyższej rangi (Puchar Świata, Mistrzostwa Świata).

Stadion na boku to zły pomysł

Projekt przewidywał powstanie obiektu, w którym miałyby znaleźć się szatnie, sanitariaty, natryski, gastronomia, pomieszczenia techniczne, pomieszczenia dla prasy, mediów i VIP-ów oraz inne pomieszczenia niezbędne do organizacji tego typu zawodów. Ośrodek miał też dysponować dość dużą ilością miejsc noclegowych. Powierzchnię budynku głównego planowano na ok. 5 tysięcy metrów kwadratowych.
W planach był także stadion zimowy wraz ze stałymi trybunami.
Koncepcja już wtedy wzbudziła ogromne dyskusje i niemałe kontrowersje. Z jednej strony cieszono się na myśl o rozbudowanie infrastruktury na Polanie, z drugiej pojawiły się głosy o tym, że powstanie nikomu niepotrzebny moloch.
W dniach 27-28 lipca 2013 roku na Polanę Jakuszycką zawitali przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) w celu przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania homologacji tras na styczniowe zawody Pucharu Świata. Korzystając z okazji przedstawiono im koncepcję miasta Szklarska Poręba dotyczącą rozbudowy ośrodka.
Specjaliści od projektowania stadionów i narciarskich tras biegowych zakwestionowali planowane usytuowanie stadionu zimowego. – Ze stadionem na boku Polany nigdy nie moglibyśmy starać się o organizację mistrzostw świata, czy nawet Pucharu Świata we wszystkich wymaganych formatach zawodów np. w sprincie stylem klasycznym. FIS nigdy nie zgodziłby się na w pełni płaską trasę sprinterską – opowiada o uwagach przedstawicieli FIS-u, Wicekomandor Biegu Piastów Kinga Jaworek. – Usłyszeliśmy, że stadion powinien być umiejscowiony na środku Polany, co daje możliwość różnych konfiguracji pętli tras i czyni trasy zawodów atrakcyjniejsze dla zawodników i transmisji telewizyjnej. Nie bez znaczenia jest też ukształtowanie terenu.
Informację tę Bieg Piastów przekazał Polskiemu Związkowi Narciarskiemu, Polskiemu Związkowi Biathlonowemu, władzom Szklarskiej Poręby oraz przedstawicielom Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Jednak władze miejskie twardo obstawały przy swojej koncepcji. Dopiero po organizacji zawodów Pucharu Świata (18/19 stycznia 2014) i kolejnych negatywnych opiniach przedstawicieli FIS-u dot. koncepcji rozbudowy Polany, burmistrz Szklarskiej Poręby zdecydował się na zorganizowanie spotkania zespołu opiniodawczo-doradczego.

Hotele w centrum miasta

19 lutego 2014 roku odbyło się spotkanie w trakcie którego wypracowano założenia nowej koncepcji rozbudowy Polany Jakuszyckiej satysfakcjonujące wszystkie strony.
Aktualne uzgodnienia zakładają powstanie dwóch nowoczesnych budynków w miejsce istniejących. Jeden dla sportu wyczynowego, drugi dla amatorskiego. Oba z szatniami, toaletami, prysznicami, itp. Co najważniejsze o powierzchni zbliżonej do powierzchni obecnie istniejących budynków.
Cała infrastruktura hotelowa zostanie wybudowana w centrum Szklarskiej Poręby przy stadionie lekkoatletycznym.
Koncepcja zakłada, iż strzelnica biathlonowa w najbliższych latach miałaby pozostać nienaruszona, ale w perspektywie kilku lat ma powstać nowoczesna strzelnica biatlonowa w miejscu sugerowanym przez przedstawicieli FIS i Polskiego Związku Biathlonu.

Biegają pod prąd

Ponadto uzgodniono,że w rejonie tzw. biało-czerwonej wieży powstaną przejścia podziemne, które będą integralną częścią ośrodka. Przejścia miały powstać już w 2013 roku, ale do dziś ich nie ma. W 2013 roku Stowarzyszenie Bieg Piastów przekazało gotowy projekt władzom Szklarskiej Poręby, wraz z pozwoleniem na budowę przejść, które umożliwiłby bezkolizyjne korzystanie z tras amatorskich i wyczynowych. – W tym sezonie, kiedy mieliśmy „kiepską" śnieżnie zimę, organizacja zawodów często powodowała, że nie można było się dostać na trasy turystyczne. Takie przejścia pozwoliłyby tego uniknąć – tłumaczy Komandor Biegu Piastów Dariusz Serafin.
Gospodarze Polany już zapowiadają, że w przyszłym sezonie wejście na trasy wyczynowe z homologacją FIS będzie ograniczone. Na tych trasach będzie obowiązywał odrębny regulamin. - Trasy wyczynowe są jednokierunkowe natomiast amatorzy często biegają na nich „pod prąd", stwarzając zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych. Najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo – podkreśla kierownik biura Stowarzyszenia Bieg Piastów Joanna Jędrzejowska.
Na budowę przejść zostało przeznaczone 1,3 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego. O te pieniądze mocno zabiegał Prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów – Julian Gozdowski.
Miasto Szklarska Poręba, we wrześniu 2013 roku ogłosiło przetarg z założeniem, że budowa ma być zakończona do końca grudnia. Warunki klimatyczne panujące w Jakuszycach, krótki termin realizacji inwestycji, kary finansowe za nieterminowe ukończenie budowy, odstraszyły wielu wykonawców, przez co wpłynęła tylko jedna oferta, znacznie przewyższająca 1,3 miliona zł.
Teraz mamy początek sezonu budowlanego, czyli idealny termin na ogłoszenie przetargu po raz kolejny i szansa na tańsze oferty. Na razie jednak przetargu nie ma.

Remonty są konieczne

Z dotacji Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego udało się przed ostatnim sezonem, częściowo wyrównać Polanę. m. in. w rejonie strzelnicy biathlonowej i tam nie było tej zimy problemów z przygotowaniem tras narciarskich. Reszta Polany miała być wyrównana przy okazji budowy przejść podziemnych.
W trakcie tej budowy miały także powstać kanały technologiczne, potrzebne do przeprowadzenia w nich kabli (prąd, telefony, internet , kable telewizyjne itd.).
Wracając do istniejących budynków Biegu Piastów, gdzie znajdują się m.in. szatnie i toalety. – Nie zaprzeczamy, że wymagają one modernizacji i remontu – mówi Kaja Sznajdrowicz, zajmująca się w Stowarzyszeniu BP logistyką. - Mamy projekt oraz pozwolenie na zmianę lokalizacji oczyszczalni ścieków, ale nie zabieramy się ani za nią, ani za remonty, skoro te budynki mają zostać wyburzone. Jesteśmy też zmuszeni odmawiać naszym czeskim partnerom, którzy proponują udział w programach operacyjnych współpracy transgranicznej, z których można pozyskać środki finansowe na remonty i modernizację naszych budynków.
Komandor Dariusz Serafin podkreśla, że Stowarzyszenie nie chcąc być hamulcowym, zgodziło się na wieloletnią umowę dzierżawy Polany. – Teraz możemy tylko czekać – mówi. – Ale nie możemy się już doczekać, kiedy ta budowa ruszy i powstanie nowe zaplecze dla narciarzy. Jeżeli to się nie stanie w najbliższym czasie, a obecne budynki nie będą remontowane, to za rok, dwa będzie je trzeba częściowo wyłączyć z użytkowania.

To co mogliśmy zrobić, jako Stowarzyszenie, już zrobiliśmy – komentuje Komandor Biegu Piastów. – Podpisaliśmy umowę dzierżawy z miastem, przekazaliśmy dokumentację, pozwolenie na budowę. A teraz... czekamy.

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl