Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Czemu zabieracie nam autobus?

Kocham biegówki -> News

2014-04-29

Kilka dni temu otrzymałem od znajomego telefon z zapytaniem, czy mógłbym podpisać petycję dotyczącą zawieszenia połączeń autobusowych na trasie Jelenia Góra - Polana Jakuszycka. Bardzo mnie decyzja o tym zawieszeniu zaniepokoiła, więc postanowiłem nagłośnić sprawę gdzie się tylko da.

Zastanawia mnie dlaczego u nas likwiduje lub zawiesza się wszystko, co bezpośrednio nie przynosi dochodów, podczas gdy nasi sąsiedzi z Czech robią coś zupełnie odwrotnego... Do Szklarskiej Poręby przyjeżdża mnóstwo turystów z Czech, tylko i wyłącznie dla Jakuszyc i często dojeżdżają do nas nie prywatnymi samochodami, lecz darmowymi autobusami, które kursują z Harrahova na Polanę.

W Jakuszycach są obecnie doskonałe trasy rowerowe i sporo wypożyczalni rowerów. Tak więc to miejsce nie umiera po zimie. Według mnie jest wciąż za mało autobusów i pociągów do tego magicznego miejsca. A tu następny przykry pomysł, aby zawiesić kursowanie autobusów. 
Poniżej dołączam petycję i zachęcam wszystkich, którzy w najbliższym czasie będą w Jakuszycach do podpisania się pod nią. Lista podpisów jest dostępna w recepcji Hotelu Biathlon Sport&Resort.

Partnerstwo Lokalne                                                                                      Jakuszyce, 25.04.2014 rok
Jakuszyce Net.
Lokalna Społeczność
Szklarskiej Poręby

                                                                                                                        PKS TOUR JELENIA GÓRA
                                                                                                                         …………
                                                                                                                         …………

PETYCJA

Dotyczy: zawieszenia połączeń autobusowych na trasie Jelenia Góra – Polana Jakuszycka

Zaskoczył nas fakt nagłego zawieszenia istniejących połączeń autobusowych na odcinkach Szklarska Poręba – Polana Jakuszycka od dnia 1.05.2014 roku, tuż przed wzmożonym ruchem turystycznym w trakcie długiego weekendu majowego.
Dlatego uprzejmie prosimy o wyjaśnienie nam powodów zawieszenia tych połączeń oraz o natychmiastowe ich przywrócenie.
Zawieszenie istniejących połączeń jest źle postrzegane przez mieszkańców, gestorów bazy turystycznej oraz szeroką rzeszę turystów z kraju i zagranicy.
Uważamy, że decyzja jest pochopna i szkodliwa w wielu aspektach:
- utrudniona dostępność komunikacyjna ograniczy ruch turystyczny w rejonie Gór Izerskich i zachodnich Karkonoszy,
- brak komunikacji spowoduje zmniejszenie ruchu turystycznego, co negatywnie odbije się na rentowności przedsięwzięć gospodarczych (niektóre z nich zapewne zlikwidują działalność),
- brak możliwości dojazdu do pracy spowoduje redukcję w zatrudnieniu i poważne konsekwencje w funkcjonowaniu istniejących działalności gospodarczych,
- na całym świecie jest silne parcie na rozwój komunikacji zbiorowej (szczególnie w miejscowościach turystycznych), jako tańszej, wygodniejszej i bardziej ekologicznej od ruchu osobowego.
Tym bardziej dziwi decyzja o zawieszeniu niewielu istniejących połączeń.
Sprawa jest szeroko komentowana w różnych środowiskach oraz w mediach, co dodatkowo powoduje niezdrową sytuację.
Dziwi nas fakt, że nikt wcześniej nie konsultował z lokalną społecznością decyzji, o tak negatywnych skutkach. Tym bardziej, że jako najbardziej zainteresowani mamy swoje uwagi dotyczące czasu i częstotliwości kursowania taboru.

Do wiadomości:

- Miasto Szklarska Poręba
- Rada Miasta w Szklarskiej Porębie
- Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze
- Lokalne Media

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl