Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Dziewięciodniowe święto biegania w Jakuszycach

Kocham biegówki -> News

2013-10-15

Zbliżający się 38. Bieg Piastów, a dokładnie Festiwal Narciarstwa Biegowego ma przebić wszystko, co do tej pory w narciarstwie biegowym dla amatorów zdarzyło się w Polsce. Na jakuszyckich trasach w 9 dni odbędzie się aż 17 biegów! Oprócz biegów głównych w ramach 38. BP, także m.in. Światowe Igrzyska Polonijny, finał zawodów Salomon Nordic Sunday, Puchar Polski Amatorów oraz dwa Uphill'e, w tym jeden nocny!

Najwięcej kontrowersji wywołało wykreślenie z planu głównego weekendu 38. Biegu Piastów wyścigu na 10 km. Zapytaliśmy Komandora Dariusza Serafina skąd taka decyzja i zmiana popularnej „dyszki" na 15 km klasykiem. – Wiemy, że bieg na 10 kilometrów cieszył i cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród zawodników. I to paradoksalnie zadecydowało o wspomnianej zmianie – tłumaczy nam D. Serafin. – W ramach 37. BP – dystans 10 km rozgrywany był w piątek, kiedy sporo osób pracowało i nie mogło do nas zawitać. Teraz będziemy biegali w sobotę, tydzień przed głównymi startami (22 lutego – przyp. red.), co pozwoli przyjechać do nas większej liczbie startujących.
W miejsce dziesiątki, w plan głównego weekendu wskoczy piętnastka, także klasykiem. To z kolei powoduje, że wszystkie cztery biegi w te trzy dni – 15 km CL, 50 km CL, 26 km CL oraz 30 km FT – otrzymuje rangę biegu FIS i trafią do kalendarza międzynarodowej federacji. Dodatkowo 50 km klasykiem odbędzie się po raz pierwszy w historii w ramach FIS Marathon Cup, czyli Pucharu Świata w biegach długodystansowych.

To wszystko powoduje zmiany podczas przyznawania sektorów startowych zawodnikom. Na dystansach 15 km, 26 km i 30 km – w pierwszej kolejności decydują miejsca zajęte w 37. Biegu Piastów, a potem pomocniczo wyniki innych biegów. – W biegu głównym wszystko przesuwamy o 200 miejsc w dół, ponieważ cały pierwszy sektor będzie zarezerwowany dla zawodników z tzw. FIS kodami, czyli rywalizujących w cyklu FIS Marathon Cup – wyjaśnia D. Serafin.
Nowością przy zapisach i przydzielaniu sektorów jest także zapis TEMP przy numerze. – Oznacza to miejsce tymczasowe, a dokładnie odpowiedni sektor. Ostateczny numer w takim przypadku nadamy na początku lutego – zapowiada Komandor Biegu Piastów.

Polonusi i bieganie pod górę

Wracając do reszty Festiwalu Narciarstwa Biegowego. Bieg na 10 km nosi w tym sezonie miano Rodzinnej Dziesiątki. Przewidziano dodatkowe nagrody dla najlepszych i najaktywniejszych rodzin, ale oczywiście single też mogą startować...
W niedzielę 23 lutego odbędzie się najprawdopodobniej finał cyklu Salomon Nordic Sunday, a jednocześnie finał Pucharu Polski Amatorów. – Rozmowy dotyczące obu biegów trwają i są mocno zaawansowane – podkreśla D. Serafin.
Kolejna nowość to Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Na Polanie odbędą się oczywiście biegi narciarskie. Na ostatniej tego typu imprezie wystartowało ponad 250 zawodniczek i zawodników z kilkunastu krajów, głównie z Litwy, Czech, Rosji i Białorusi, ale także z USA, Kanady i Austrii.
Absolutną nowością w Jakuszycach będzie Uphill, a dokładnie dwa tego typu wyścigi pod górę. – To nie jest oczywiście zupełna nowość tego typu na naszym terenie. Takie rozwiązanie praktykowała już Szklarska Poręba przy biegu na Szrenicę. Cieszył się on sporym zainteresowaniem. Nie wiem, czemu zaprzestano organizowania tej imprezy – mówi Komandor Biegu Piastów. – My nie mamy takich warunków, jak trasa na Szrenicę, ale mimo to chcemy zorganizować coś ciekawego.
Najpierw odbędzie się nocy bieg o długości ok. 2 km w kierunku Samolotu. Obowiązywać będzie własne oświetlenie, czyli lampki czołówki. To w poniedziałek 24 lutego. Natomiast w czwartek 27 lutego, nieco tylko krótszy – 1,8 km Uphill trasami FIS-owskimi w stronę Cichej Równi.
Oba biegi techniką dowolną. Na obu obowiązywać będzie mały limit startujących. – Jednym z warunków dopuszczających do startu będzie udział w Małym Biegu Piastów (Rodzinna Dziesiątka lub Finał SNS-a – przyp. red.) oraz w biegu głównym na 50 km – zapowiada D. Serafin.

Rodzinna Mila dla każdego

I jeszcze o biegach dziecięcych i rodzinnych. W ramach Festiwalu niezmiennie odbędą się Bieg Gimnazjalisty i Bieg Licealisty, a także Bieg Przedszkolaka i szkół podstawowych. Nowinką będzie Rodzinna Mila. Jej start nastąpi tuż po starcie biegu głównego na dystansie 50 km CL, dokładnie z tego samego miejsca, czyli Polany Maliszewskiego. – Chcemy umożliwić poczucie atmosfery wielkiego święta sportowego, jak największej grupie ludzi. Dlatego rodzinna mila będzie przeznaczona głównie dla rodzin zawodników startujących n 50 km. Tatuś lub mamusia pobiegną na 50 km, a zaraz za nimi na dystans jednej mili wyruszę reszta rodziny. Tu zwycięzcami będą wszyscy – zaznacza D. Serafin.

38. BIEG PIASTÓW – FESTIWAL NARCIARSTWA BIEGOWEGO
PROGRAM

Sobota 22.02.2014 r.

Mały Bieg Piastów 10 km CT

Bieg szkół podstawowych

Niedziela 23.02.2014 r.

Mały Bieg Piastów 12 CT

Mały Bieg Piastów 12 FT

Poniedziałek 24.02.2014 r.

XI Światowe Igrzyska Polonijne - Biathlon

Nocny Uphill Jakuszyce 2km FT

Wtorek 25.02.2014r.

Bieg Gimnazjalisty 5km CT

Środa 26.02.2014r.

Bieg Licealisty 7,5 km CT

Czwartek 27.02.2014r.

Uphill Jakuszyce CT 1,8 km FT

Piątek 28.02.2014r.

Bieg Piastów 15 km CT- FIS

XI Światowe Igrzyska Polonijne- Biegi narciarskie 5km

XI Światowe Igrzyska Polonijne- Polonijna Mila

Sobota 1.03.2014r.

Bieg Piastów, Bieg Główny 50km CT- FIS Marathon Cup

Rodzinna Mila

Bieg Przedszkolaka

Niedziela 2.03.2014r.

Bieg Piastów 26km CT- FIS

Pieg Piastów 30 km FT- FIS

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl