Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Jak przygotować się do Red Bull Bieg Zbójników

Kocham biegówki -> News

2016-01-13

Do zawodów Red Bull Bieg Zbójników w Białce Tatrzańskiej zostały niecałe dwa miesiące. To dobry czas na rozpoczęcie treningów, które pozwolą przygotować się do startu. O tym jak zabrać się do biegania i kto może wziąć udział w wyścigu opowiada Anna Guzik – dyrektor sportowy wydarzenia, trener narciarstwa biegowego PZN, instruktor narciarstwa biegowego SITN PZN i delegat techniczny PZN.

 

Wszyscy, którzy chcą spróbować swoich sił na biegówkach, już 27 lutego w Białce Tatrzańskiej będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych zawodach Red Bull Bieg Zbójników. Czy osoby, które nie miały nigdy styczności z narciarstwem biegowym są w stanie przygotować się do biegu?

Oczywiście, że tak. Do startu pozostało kilka tygodni, to wystarczający okres na naukę podstaw jak i szlifowanie elementów technik biegowych.

Jak zacząć? Czy są jakieś specjalne ćwiczenia, które pomogą osobom początkującym w przygotowaniach?

Najlepiej zacząć pod okiem fachowca, czyli licencjonowanego instruktora, to da nam pewność, że nie nabierzemy złych nawyków, a postępy w nauce będą szybkie i przemyślane. Instruktor zada również szereg ćwiczeń do własnego przerobienia przed kolejną lekcją, a potem odpowiednio je skoryguje. Najważniejsze są bezpieczne podstawy, a potem całe mnóstwo bardzo urozmaiconych ćwiczeń równoważnych, koordynacyjnych i technicznych, biegówkami nie da się znudzić!

Ile razy w tygodniu powinniśmy biegać na nartach i jak powinien wyglądać trening? Jaką techniką najlepiej się poruszać?

Częstotliwość typowo biegowych treningów zależy od dostępności tras biegowych, czy choćby terenów gdzie zalega śnieg. Trening biegowy można traktować jak jogging w lecie, czyli nawet codziennie. Musimy oczywiście mądrze dozować wysiłek do naszego wieku, kondycji i umiejętności. Jeśli wyjdziemy na biegówki przynajmniej co drugi dzień na około godzinę, to kondycja i wydolność poprawi się diametralnie. Pamiętajmy jednak o odpowiednim tempie biegu i o tym, że jest to sport zimowy – zadbajmy o odpowiedni ubiór. Początkującym biegaczom polecam poruszanie się techniką klasyczną, najbardziej naturalnym sposobem, który intuicyjnie naśladuje proste ruchy lokomocyjne. Jeśli zaś mamy dostęp do wyratrakowanych tras biegowych i posiadamy odpowiedni sprzęt, możemy spróbować techniki łyżwowej, jest ona szybka i daje wielką frajdę!

W ostatnich latach popularną dyscypliną stało się bieganie. Czy osoby, którzy nigdy nie uprawiali narciarstwa  biegowego również mogą spróbować swoich sił? Jak wygląda taki trening? 

Biegaczom „letnim” łatwiej zacząć, ponieważ już świetną kondycję, dobrą wydolność i ich organizm nauczony jest startować. Tym łatwiej zniosą oni zimowy trening i narciarski wysiłek. Jeśli biegasz regularnie, znasz swój organizm, masz własny schemat tygodniowych obciążeń treningowych, po prostu przenieś je na grunt biegówek! Jedyna przeszkoda to technika i sprzęt, ale jeśli znajdziesz dobrego instruktora, to już kilka lekcji pozwoli Ci na odbycie pierwszych treningów na nartach biegowych. Będzie to świetna odmiana dla monotonii biegu! Co Cię zaskoczy? Na pewno zwiększą się pokonywane kilometry!

Oprócz biegaczy mamy szereg osób o znakomitej kondycji, które uprawiają inne sporty. Czy one również mogą wziąć udział w zawodach? Ile trwa nauka samej techniki?

To bardzo indywidualna sprawa. Jedno jest pewne – ludzie, którym jakikolwiek sport nie jest obcy, mają tym większe szanse szybciej nauczyć się technik biegowych. Znakomita kondycja, to wspaniała baza do nauki biegania na nartach, a sam proces nauki zależy od tego ile chcemy się nauczyć. Podstawy to 1 lekcja z instruktorem, zarys technik to kolejne 2 lekcje, a potem – jak to mówią biegacze – wszystko trzeba „wybiegać”… z każdym pokonanym kilometrem będziesz coraz lepszy!

W zawodach może wziąć udział każdy, kto czuje, że posiadane umiejętności biegowe i kondycja, pozwolą mu bezpiecznie dotrzeć do mety.

Z poprzednich edycji wiemy już, że płeć i wiek nie gra głównej roli. Udział w zawodach może wziąć każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Jak przekonać osoby, które jeszcze się wahają?

Właśnie dlatego, że dwie edycje mamy już za sobą, widzimy w środowisku pasjonatów biegówek, że pochwalić się startem w naszym biegu Red Bull Bieg Zbójników, to jest naprawdę coś! I mamy nadzieję, że każdy kto zapisze się na bieg, powiększy to wspaniałe grono zbójników! Satysfakcja z pokonania własnych słabości jest zawsze bezcenna, dlatego trzymam kciuki za wszystkich jeszcze niezdecydowanych i liczę, że spotkamy się 27 lutego w Białce Tatrzańskiej! Serdecznie zapraszam!

Aby wziąć udział w zawodach, należy mieć ukończone 16 lat i zarejestrować się na stronie: www.redbull.pl/biegzbojnikow.

 

13 oraz 26 lutego zapraszamy na darmowe, otwarte treningi prowadzone przez Anię Guzik w Białce Tatrzańskiej. Więcej informacji już wkrótce na wydarzeniu Red Bull Bieg Zbójników 2016: https://goo.gl/79a91X.

 

III EDYCJA RED BULL BIEG ZBÓJNIKÓW

Białka Tatrzańska - Kotelnica Białczańska

27 lutego 2016 - start zawodów godzina 12:00

Opłata startowa:

30 zł – do 31.01

40 zł – 31.01-25.02 godz. 14.00

50 zł – 27.02, na miejscu w biurze zawodów

 

informacja prasowa organizatora

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl