Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Jak sie ubrać na biegówki pisze Magdalena Domałacny z Forzasport

Kocham biegówki -> Porady sprzętowe

2015-10-29

Często spotykam się z pytaniem jaką odzież powinny wybierać osoby chcące rozpocząć przygodę z biegówkami. Pierwszą reakcją jest przerażenie w oczach, że legginsy i bluza z ocieplanej lycry mają być wystarczające na minusowe temperatury. Jak więc dobrać idealny strój? W sieci znajdą Państwo wiele odpowiedzi na tak postawione pytanie.

 

Wszystko zależy od warunków atmosferycznych, stopnia wysiłku oraz indywidualnych odczuć. Dla jednych wystarcza komplet z ocieplanej lycry, inni potrzebują dodatkowej pierwszej warstwy (bielizny termoaktywnej), a jeszcze inni zdecydują się założyć kurtkę i/lub spodnie (np.  membranę, softshell, czy windstopper). Pewne jest, że nie sprawdzi się tutaj odzież wierzchnia wybierana dla narciarstwa zjazdowego, czy snowboardu. Odzież na biegówki powinna być bardziej dopasowana, ale nie krępująca ruchów.

Wybierając podstawowy strój należy zwrócić uwagę z jakiego materiału został wykonany. Materiał powinien być oddychający, odprowadzający wilgoć na zewnątrz. Warto zwrócić uwagę na parametry dotyczące zalecanych temperatur użytkowania oraz wskaźnika peelingu (wskaźnik ten określa stopień powstawania „kulek” na wierzchniej stronie materiału). Ten ostatni wskaźnik jest istotny jeżeli zależy nam aby strój zachował estetyczny wygląd. Forza Sport oferuje komplety biegowe w dwóch podstawowych wariantach – wersja ocieplana (poddrapywana,  tzn. z przyjemnym w dotyku meszkiem po wewnętrznej stronie materiału) lub w wersji bez ocieplenia.

 

 

Dopełnieniem stroju jest nakrycie głowy. Tutaj idealnie sprawdzi się czapka bądź opaska. Ważne aby czapka była wykonana z oddychającego materiału – głowa „oddaje” znaczną część  wytworzonego ciepła. Warto zadbać o to aby wytworzone ciepło nie kumulowało się pod warstwą materiału i nie powodowało dyskomfortu w trakcie biegu. Alternatywą dla czapki  jest opaska, która przede wszystkim chroni uszy przed zimnem, a z drugiej strony pozwala na całkowite oddanie wytworzonego ciepła.

 

 

Nowością są bandany, tzw. chusty wielofunkcyjne. Bandana znajduje szereg zastosowań w turystyce oraz sporcie. Można z niej stworzyć opaskę, czapkę, szal, maskę osłaniającą twarz, czy kominiarkę. Kreatywny syn naszej Pani grafik używał jej zamiast kłódki rowerowej ;)

 

 

Wszystkie wspomniane produkty znajdują się w ofercie Forza Sport.

 

Magdalena Domałacny/Forza Sport

 

Komentarze - 3

kibic

Opublikowano: 2015-10-30 09:53:47

redakcjo może wiecie kiedy mistrzostwa uks- ów w 2016? i gdzie?

Kuba_skipol

Opublikowano: 2015-10-30 19:01:25

Są w odliczaniu na głównej, ale chętnie powtórzę 29-31.01.2016 w Tomaszowie Lubelskim

kibic

Opublikowano: 2015-10-30 20:45:00

chyba wzrok mi siada dzięki .

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl