Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Forza Sport - dzisiaj o materiałach na stroje narciarskie

Kocham biegówki -> Porady sprzętowe

2015-11-09

W najbliższych tygodniach opublikujemy artykuły omawiające poszczególne elementy stroju biegacza. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na materiały oraz ich właściwości . Aby lepiej zrozumieć terminologię zaczniemy od krótkiego wyjaśnienia i opisania najważniejszych cech materiałów- pisze Magdalena Domałacny z Forza Sport.

 

 

Renomowani producenci przedstawiają pełną specyfikację materiałów. W tej części podam najważniejsze wskaźniki materiałów, a następnie podam charakterystykę dzianin na których pracuje Forza Sport.

Najważniejszą informacją jest skład materiału: poliester lub poliamid z domieszką elastanu, którego ilość decyduje o elastyczności dzianiny. Kolejnym wskaźnikiem jest gramatura (czyli to jak gruby jest materiał oraz ile waży w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy). Materiał poddawany jest testom na stopień pilingu. Pierwszy test bada stopień pilingowania materiału na skutek pocierania przez ostre przedmioty lub powierzchnie. Najczęściej spotykaną metodą jest umieszczenie w bębnie kawałka materiału oraz szpilek lub ostrych kamyczków, a następnie wprawienie bębna w ruch obrotowy.

Inną metodą może być pocieranie materiału o szorstką powierzchnię (porównywalną do chropowatej ściany) – ta metoda wydaje się być nieco bardziej przestarzała i mniej profesjonalna. Drugim testem jest test na piling w pocieraniu materiałem o materiał. Obydwa wyniki przedstawia się za pomocą punktów od 1 do 5, przy czym 1 oznacza najmniejszą wytrzymałość, a 5 największą.

 

Mało kto zwraca uwagę na wskaźnik UPF – Ultraviolet Protection Factor. Jest to wskaźnik pokazujący stopień w jakim materiał ochrania nas przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jest to o tyle istotne dla biegaczy, że albedo (albedo" oznacza stosunek ilości promieni odbitych do padających)  śniegu wynosi około 80% - 90% to znaczy, że nie padają na nas tylko promienie słoneczne, ale też promienie odbite od innych powierzchni czystego śniegu wynosi 80-90%, co oznacza że oddziałują na nas nie tylko padające promienie słońca, ale również promienie odbite od śniegu (stąd często można zauważyć opaleniznę po kilku godzinach spędzonych na stoku w słoneczny dzień). UPF wyrażone jest w wartościach liczbowych do 50. Wartość poniżej 15 nie jest klasyfikowana;  wartość 15 oraz 20 stanowi dobrą ochronę;  wartości 25, 30 i 35 stanowią bardzo dobrą ochronę; wartości 40, 45, 50 oraz 50+ stanowią doskonałą ochronę.

Ważne jest aby odpowiednio zadbać o odzież jeżeli ma nam służyć dłużej niż jeden sezon. Materiały tracą swoje właściwości po nieodpowiednim sposobie prania oraz suszenia. Włókna się rozdzierają, pękają, tracą elastyczność lub zdolność  powracania do pierwotnej formy. Jak więc dbać o odzież sportową?

Przede wszystkim prać w niskich temperaturach, unikając silnych detergentów. Z reguły zaleca się pranie w płatkach mydlanych, czy proszkach lub płynach przeznaczonych dla dzieci (najlepiej tych pozbawionych zapachów). Nie wolno używać zmiękczaczy, czy płynów do płukania. Nie zaleca się suszenia w suszarkach bębnowych oraz wykręcania materiału.

 

 W przyszłym tygodniu zapraszam do lektury artykułu opisującego podstawowy strój biegacza. Pozwolę sobie w kilku zdaniach napisać o cechach wykorzystywanych materiałów oraz kroju stroju biegowego.

 

Magdalena Domałacny

Forza Sport

 

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl