Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Przepis na mistrza biegówek? Norweski model treningowy część 1

Kocham biegówki -> Trening technika

2017-08-11

Norweski model treningowy : opis prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat, struktura czasowa treningu, opis poszczególnych okresów przygotowawczych, przykładowe plany treningowe, podział na strefy intensywności, wskazówki i wytyczne dla trenerów, narzędzia do kontroli procesu treningowego i rozwoju zawodnika i wiele innych. W pierwszej części opracowania materiałów treningowych przygotowanych przez Norweski Związek Narciarski struktura czasowa treningu, zapraszam!

 

 

Norwegowie twierdzą, że aby odnosić sukces na arenie międzynarodowej w wieku seniora zawodnik potrzebuje pomiędzy 750 a 900 godzin treningu rocznie, aby jednak dojść do takiej ilości treningu należy od młodego wieku stopniowo zwiększać objętość treningową zawodników i przygotowywać ich na rosnące obciążenia. Wzrost objętości treningowej powinien wynosić od 5 do 10% w skali roku. Jednocześnie należy pamiętać o korelacji pomiędzy objętością i intensywnością treningu. Nie można również zapominać o personalizacji treningu, który powinien być dobierany pod zawodnika, mając na uwadze jego stan zdrowia, stan psychiczny i motywację.

Przyjmuje się, że aby osiągnąć perfekcję w wykonywaniu czegokolwiek potrzeba przynajmniej 10 lat ćwiczeń, podobnie jest z bieganiem na nartach. Teoria treningowa mówi również, że w treningu dzieci powinniśmy skupić się na treningu wszechstronnym, dopiero około 11-12 roku życia powinno się wprowadzać treningi ukierunkowane pod konkretną dziedzinę sportu, a dopiero w wieku 15/16 lat ilość treningu ukierunkowanego powinna wyrównywać się z ilością treningu wszechstronnego. Z tych dwóch powodów Norwegowie prezentują przykładową strukturę rozkładu rocznej objętości treningowej przygotowanej dla zawodników od 13 do 23 roku życia :

 

Wiek zawodnika

Liczba godzin treningu rocznie

23

900

22

820

21

750

20

690

19

630

18

580

17

530

16

480

15

440

14

400

13

370

 

Wspomniany wyżej procentowy rozkład treningu wszechstronnego i ukierunkowanego w rozwoju dzieci i młodzieży :

 

 

 

 

Źródło : Trening av juniorer, Trening av barn og Undom (skiforbundet.no) i własne

Arkadiusz Posiadała

 

Komentarze - 6

w koncu

Opublikowano: 2017-08-11 10:31:17

Odnoszę trochę wrażenie,ze po obozie w NOR nagle się obudzilismy,ze nasi juniorzy trenują i za mało i niezbyt mądrze. Każde słowo w tym kierunku wypowiadane na tym forum,ze tak właśnie jest,spotykalo się z odpowiedzią części forumowiczow-przypuszczam,ze trenerów,ze my nie przeciazamy juniorów,ze nie moga aż tak ciężko pracować, ze biegi to sport wytrzymalosciowy itp.itd.To wszystko o czym pisze teraz redakcja jest od lat dostępne dla każdego zainteresowanego biegami, na stronie NSF,związków narciarskich USA,Kanady, Niemiec, Austrii, itd. SZkoda,ze tyle czasu minęło, żeby i z Polski trenerzy zauważyli,ze choćby chcieli,nie są nieomylni i najmądrzejsi na świecie, a wręcz,ze Panowie i Panie naprawdę warto się szkolić mądrze i rozwijać. Czego Wam wszystkim życzę - inna myśl szkoleniowa, niż Wasza, naprawdę nie gryzie:). Fajnie,ze młodzieży oczy sie otworzyły i nikt im już bzdur nie wcisnie.

Sajmon

Opublikowano: 2017-08-11 15:21:36

Tylko dlaczego nasi południowi sąsiedzi czesi już dawno tak trenują a Polska budzi się dopiero teraz

w koncu

Opublikowano: 2017-08-11 19:10:38

Póki co istnieje coś takiego jak Komisja Biegów Narciarskich - im należy zadać to pytanie? Co robili drodzy Państwo przez te lata,ze jesteśmy w takiej d... . I proszę nie wciskać bzdur,ze jesteście tylko ciałem doradczym. Bo nawet jeśli,to powinniście pilnować od lat obozów w Norwegii, normalnych dystansow dla juniorów,systemu szkolenia,itp. A nie tylko bawić się w towarzystwo wzajemnej adoracji i kurtek z logo pzn.

Trener z małopolski

Opublikowano: 2017-08-11 21:12:52

Komisja załatwia swoje prywatne i rodzinne interesiki, co ich obchodzi dobro dyscypliny. NIC!

xx

Opublikowano: 2017-08-12 08:18:46

Redakcjo,czy moglibyście przeprowadzić wywiad z p.G.Starega? Nie jako trenerem Rawy ale jako Przewodniczacym Komisji Biegow. Z checia poczytalbym ile pracy wniosl,w rozwoj dyscypliny - nie mowie o jego dzieciach. Ile razy P.Przewodniczący zabiegał w Zarządzie o wyjazdy na obozy, jak walczył o to,by dzieciaki biegaly normalne dystanse,jak opracowywal system szkolenia,jak poinformował zawodników i trenerów,ze raczej wyjazdu na eyowf nie będzie....I jeszcze wiele innych osiągnięć mógłby wymienić zapewne.Wszyscy udajemy,ze ta funkcja nic nie oznacza.Guzik prawda. Jeśli piastuje ja ktoś,kto umie zadbać tylko o swoje rodzinne i klubowe interesy,to tak. Dla biegowego swiatka ma to tylko negatywne skutki.

kibic

Opublikowano: 2017-08-12 12:14:27

napisałem komentarz - przeczytałem i wykasowałem. Miał być inny, wyszedł jak zwykle - NIE WIERZĘ W JAKIEKOLWIEK POZYTYWNE ZMIANY, TU TRZEBA CAŁY SYSTEM ZMIENIĆ OD PRZEDSZKOLA ZACZYNAJĄC. W KRAJU UKŁADÓW I UKŁADZIKÓW, DORAŹNYCH SUKCESIKÓW RODZI SIĘ SPORTOWE WATERLOO WIELU DYSCYPLIN W TYM BN.Pozdrawiam optymistów.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl