2017-08-26
Norweski model treningowy : opis prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat, struktura czasowa treningu, opis poszczególnych okresów przygotowawczych, przykładowe plany treningowe, podział na strefy intensywności, wskazówki i wytyczne dla trenerów, narzędzia do kontroli procesu treningowego i rozwoju zawodnika i wiele innych.
Pierwsza część, a w niej struktura czasowa treningu tutaj : W drugiej części opracowania materiałów treningowych przygotowanych przez Norweski Związek Narciarski opis procesu treningowego w podziale na okresy i przykładowe plany treningowe dla 13-14 latków, zapraszam do lektury!
Kwiecień - Maj
Okres roztrenowania i odpoczynku. Jak najdłużej możliwe zalecane jest kontynuować treningi na śniegu. Długie, spokojne wycieczki narciarskie z elementami zabaw szybkościowo-technicznych są jak najbardziej wskazane. Trening nie musi jednak być specjalnie systematyzowany, wystarczy 3-4 sesji tygodniowo. Dopóki jest on zróżnicowany i przyjemny można zyskać wiele cennych godzin treningu specjalnego. Należy pamiętać aby nie zakłócało to regeneracji.
Czerwiec - Sierpień
„Okres treningu podstawowego 1”. Wprowadzenie w systematyczne szkolenie, ze stopniowym wzrostem objętości i intensywności. Jest to okres, w którym należy skupić się na priorytetach i pracy nad najsłabszymi punktami zawodnika, w zależności od jego wieku należy pamiętać o odpowiedniej ilości wszechstronnych jednostek treningowych. Większość treningu intensywnego powinno być realizowane w strefie i3 (wytłumaczenie w poprzedniej części).
Wrzesień - Październik
„Okres treningu podstawowego 2”. Objętość treningu utrzymuje się na stałym poziomie. Intensywne treningi wykonywane wcześniej w strefie i3 należy stopniowo zamieniać na intensywności i4,i5. Najbardziej intensywne treningi powinny być przeprowadzane za pomocą ukierunkowanych środków treningowych (nartorolki, bieg imitacyjny z kijami).
Listopad – Grudzień
„Okres przygotowania specjalnego”. Najważniejsze są treningi na śniegu. Dla juniorów jest to ważny okres szkolenia, gdzie treningi symulujące zawody (sprawdziany) i starty w zawodach są niezbędne. Zarówno w ich czasie, jak i poza nimi (na łatwiejszych jednostkach treningowych) wykonuje się dużo ćwiczeń technicznych i taktycznych. Mimo pierwszych startów należy utrzymywać objętość treningową.
Styczeń – Marzec / Kwiecień
Okres startowy. W tym czasie należy uczyć młodych zawodników, które zawody są ważne, a które najważniejsze. Ważne jest również aby cały czas pracować nad szybkością i wytrzymałością.
Przykładowy plan treningowy dla zawodnika w wieku 13-14 lat :
Lato :
W sumie około 8-9 godzin treningu w tygodniu.
Jesień :
W sumie około 8-9 godzin treningu w tygodniu.
Zima :
W sumie około 7 godzin treningu w tygodniu.
Źródło : Trening av juniorer, Trening av barn og Undom (skiforbundet.no) i własne
Arkadiusz Posiadała
od redakcji: pierwsze dwie części znajdziecie poniżej
Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.
* - pola obowiązkowe