Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Koniec sezonu biegowego-co robić dalej?

Kocham biegówki -> Trening technika

2014-10-31

 Nasza przyjacółka Ewunia z TS Regle pisze tak: Dla niektórych sezon już się skończył. Inni jeszcze szykują się do ostatnich startów. Po czasie intensywnego okresu startowego przychodzi dla każdego biegacza, mniej albo bardziej wyczekiwany, ale jednak konieczny okres roztrenowania. 


Jest to okres, w którym w znacznym stopniu rezygnujemy z biegania lub szukamy zamienników ,które sprawiają nam przyjemność. Planowana przerwa minimalnie osłabi naszą dyspozycję na pewien czas. Będziemy biegać wolniej , ale to tylko mylący spadek formy i w dodatku taki, który łatwo odbudować.
To czas, który możemy, a nawet powinniśmy spędzić aktywnie, ale nie tak aktywnie jak normalnie. Treningi, które możemy robić w tym czasie powinny być lżejsze, rzadsze. Nie zaszkodzimy sobie wychodząc raz na kilka dni na spokojne pół godziny truchtu, na pływalnie czy rower-pracujemy oczywiście porzucając wszelkie urządzenia mierzące tętna , prędkości itp. Strategie roztrenowania są bardzo różne, zwłaszcza wśród zawodników na wysokim poziomie.
Warto również spróbować nart biegowych, bowiem jest to dyscyplina ogólnorozwojowa, posiada wiele zalet jeśli chodzi o zastąpienie lub uzupełnienie treningu biegowego w okresie roztrenowania:
-mniejsze obciążenia stawów
-równomierne rozłożenie pracy różnych partii mięśni (wzmacniamy oprócz nóg także ręce, barki i co najważniejsze mięśnie pleców.
Gdy nasze ciało jak i głowa są mocno zmęczone treningiem to potrzebujemy luzu. Może to być zwyczajnie przerwa po okresie startowym, zawodach.
Co ma nam dać przerwa?
Odpoczynek przede wszystkim - zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Okres bez biegania lub znacznie zmniejszonych obrotów pozwala nam się zregenerować. To nieoceniony czas dla prawdziwej, głębokiej odbudowy układu kostnego i mięśniowego.
Czas przerwy pozwala na zmniejszenie napięcia mięśni, zwłaszcza jeśli mamy za sobą trudny, obfitujący w zawody sezon bo przecież przez dłuższy czas utrzymywaliśmy swój organizm w pobudzeniu i napięciu. W sezonie wielu z nas również decyduje się na różne wyrzeczenia związane z jedzeniem, teraz będzie można pozwolić sobie na nadrobienie zaległości- oczywiście wszystko z umiarem.
Nadrabiamy zaległości towarzyskie, znajdujemy chwilę na to, by iść do kina, teatru, poczytać książkę.

 

Ewa Hofman - zawodniczka TS Regle Szklarska Poręba

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl