Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Kombinatorzy norwescy wystartują w zawodach FIS Grand Prix

Kombinacja norweska -> Artykuły

2019-08-20

Tradycyjnie już pod koniec sierpnia rywalizację w zawodach FIS Grand Prix rozpoczynają kombinatorzy norwescy. Tego lata zawody najwyższej rangi rozegrane zostaną w pięciu miejscowościach. Inauguracja sezonu letniego odbędzie się w najbliższy weekend w niemieckim Oberwiesenthal, natomiast finał sezonu będzie miał miejsce w pierwszy weekend września w słoweńskiej Planicy.

 

Podopieczni Tomasza Pochwały wystartują w zawodach FIS Grand Prix w Klingenthal, Oberhofie oraz w Planicy. W składzie na konkursy w Klingenthal znalazło się czterech biało-czerwonych: trzech zawodników z Kadry Narodowej A, czyli Adam Cieślar, Szczepan Kupczak i Piotr Kudzia oraz jeden dwuboista spoza grupy szkoleniowej, czyli Wojciech Marusarz. O tym, którzy zawodnicy powalczą w Oberhofie (30.08.-01.09.2019), szkoleniowiec naszych kombinatorów norweskich zdecyduje po startach w Klingenthal.

 

Rywalizacja w niemieckim Klingenthal podzielona została na dwa dni. We wtorek, 27 sierpnia na skoczni HS-140 rozegrane zostaną oficjalny trening oraz runda prowizoryczna. Natomiast w środę dwuboistów czeka walka w zawodach - najpierw zaplanowano bieg ze startu wspólnego na dystansie 10 km, a następnie serię skoków do kombinacji. Razem z zawodnikami do Klingenthal udadzą się członkowie sztabu szkoleniowego Kadry Narodowej A: trener Tomasz Pochwała, jego asystent Robert Mateja, serwismen Piotr Śliwka oraz fizjoterapeuta Daniel Hankus.

 

Do Klingenthal nasza reprezentacja wyruszy w poniedziałek. Przed pierwszymi w sezonie zawodami nasi kombinatorzy norwescy będą szlifować jeszcze swoją formę na skoczni. Adama Cieślara najpierw czekają skoki na obiekcie HS-106 w Szczyrku, a następnie wspólnie z pozostałymi zawodnikami będzie trenował na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

 

Program zawodów w Klingenthal

 

27.08.2019, wtorek

- 16:00 - oficjalny trening

- 18:00 - PCR

 

28.08.2019, środa

- 17:00 - bieg na 10 km ze startu wspólnego

- 18:30 - seria próba

- 19:30 - seria skoków

 

Przez ostatni tydzień (11-18.08.2019) nasi dwuboiści z Kadry Narodowej A oraz Młodzieżowej przebywali na zgrupowaniu właśnie w niemieckim Klingenthal. Obydwie grupy szkoleniowe trenowały pod okiem Tomasza Pochwały. Podczas tego obozu przeprowadzony został sprawdzian, na podstawie którego szkoleniowiec naszych dwuboistów powołał zawodników do składu na konkursy FIS Grand Prix w Klingenthal. 

W Klingenthal sztab szkoleniowy zorganizował biało-czerwonym zawody w kombinacji norweskiej. Najpierw przeprowadzona została seria skoków, a następnie rywalizacja przeniesiona została na trasę biegową. W tym sprawdzianie zwycięstwo odniósł Adam Cieślar. Drugie miejsce wywalczył Szczepan Kupczak, trzeci był Wojciech Marusarz, a tuż za najlepszą trójką uplasował się Piotr Kudzia.

 

Z tygodniowego zgrupowania w Klingenthal zadowolony jest trener Tomasz Pochwała. - W Klingenthal pogoda nam dopisała, dlatego zrealizowaliśmy założony wcześniej plan treningowy. Jestem w miarę zadowolony z obecnej dyspozycji chłopaków, chociaż wiem, że stać ich na dużo więcej - podkreśla główny szkoleniowiec reprezentacji Polski. - Pod względem biegowym Adam Cieślar jest zdecydowanie najlepszy w całej grupie. Niestety boryka się z problemami na skoczni. Adam potrafi oddać dobre skoki, jednak wciąż brakuje mu tej stabilności. W przypadku Adama musimy skupić się w większej mierze na tej jego dyspozycji skokowej, aby była ona coraz lepsza i pojawił się w końcu ten automatyzm - dodaje Pochwała.

 

Na drugim miejscu sprawdzian ukończył Szczepan Kupczak. - Skoki Szczepana są dobre, ale tego zawodnika stać zdecydowanie na lepsze próby. Podczas naszego sprawdzianu Szczepanowi zdarzył się słabszy skok, ale generalnie jego dyspozycja skokowa jest stabilna. Większy nacisk musimy kłaść w tej chwili na trening biegowy - zaznacza Tomasz Pochwała. Trzeci w zawodach był Wojciech Marusarz. - Wojtek od początku sezonu letniego trenuje z naszą grupą, ale nie jest członkiem Kadry Narodowej. Marusarz przy pomocy Tatrzańskiego Związku Narciarskiego ma możliwości realizacji całego planu szkoleniowego. Zawodnikowi temu zostały wyznaczone cele, które małymi krokami realizuje - opowiada trener naszych dwuboistów. - Cieszy nas również to, że Ci młodsi zawodnicy nie odstają już tak biegowo od tych naszych najlepszych dwuboistów. Ich forma biegowa jest lepsza niż była na początku okresu przygotowawczego. Coraz lepiej pod względem biegowym radzą sobie Piotr Kudzia oraz Mateusz Jarosz - podsumowuje Pochwała.

 

Pierwsze zgrupowanie z kadrą mają za sobą Bartłomiej Klimowski oraz Adam Skupień, którzy decyzją Zarządu Polskiego Związku Narciarskiego zostali włączeni do składu Kadry Narodowej Młodzieżowej w kombinacji norweskiej.

 

tekst i foto: pzn.pl/Anna Karczewska

 

 

Komentarze - 1

Szamot

Opublikowano: 2019-08-22 16:17:02

Czy tak jak w poprzedniej edycji by zostać zwycięzcą LGP trzeba wystartować we wszystkich zawodach?

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl