Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Oficjalne zasady kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Soczi

Kombinacja norweska -> Artykuły

2012-11-05

Po kongresie FISu w Kangwonland poznaliśmy oficjalne zasady kwalifikacji kombinatorów norweskich na Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Nie zapadły żadne rewolucyjne zmiany i będzie ona wyglądać podobnie jak przed czterema laty.

Na Igrzyskach może wystartować maksymalnie 55 zawodników. W tej liczbie mieszczą się także zawodnicy rezerwowi, gdyż mocniejsze reprezentacje będą mogły zabrać ze sobą pięciu zawodników, którzy niejako zablokują wolne miejsca. Można się więc spodziewać, że w konkursach indywidualnych wystąpi 45-50 zawodników. Na pewno nie będzie więc konieczności rozgrywania kwalifikacji.

Oczywiście w dalszym ciągu obowiązują zasady wykorzystywane w Pucharze Świata i zawodnik ubiegający się o start musi mieć punkty Pucharu Świata, Letniego Grand Prix lub Pucharu Kontynentalnego w obecnym lub poprzednim sezonie. Jeśli żaden z reprezentantów gospodarzy nie uzyska kwalifikacji, to Rosjanie będą mogli wystawić jednego zawodnika oraz drużynę. Pod warunkiem, że spełniają oni powyższy warunek i mają punkty PŚ, LGP lub PK.

Podobnie jak w przypadku Igrzysk Olimpijskich w Vancouver liczyć się będą dwa sezony. W tym przypadku będą to sezon 2012/2013 oraz 2013/2014. Miejsca będą kolejno rozdzielane według specjalnie utworzonego rankingu. Najpierw będą brani pod uwagę zawodnicy punktujący w Pucharze Świata, a następnie Ci punktujący w Pucharze Kontynentalnym. Warto też pamiętać, że gospodarze będą wliczani do regulaminowych 55 miejsc, nawet jeśli nie wypełnią kwalifikacji. Miejsca w ten sposób będą przydzielane do 50. Później zostanie przeliczona liczba ekip, które wystartują w konkursie drużynowym. Jeśli będzie ich poniżej dziesięciu, to drużyny z trzema indywidualnie zakwalifikowanymi zawodnikami dostaną gratisowe czwarte miejsce, które umożliwi im start w drużynówce. Jeśli zostanie osiągnięty pułap dziesięciu drużyn, to pozostałe kilka wolnych miejsc (do 55) uzupełnią kolejni zawodnicy z wcześniej wspomnianej dwusezonowej listy.

Listy zostaną zamknięte 19.01.2014 roku czyli po ewentualnych zawodach w Seefeld w ramach cyklu Weekend Challenge. Kalendarz na sezon olimpijski nie jest jednak oficjalnie zatwierdzony. Do 22.01 krajowe związki będą musiały potwierdzić start swoich zawodników. Jeśli ktoś zrezygnuje ze startu to 23-24.01 FIS będą przydział miejsca kolejnym zawodnikom z listy. Deadline jeśli chodzi o kwestię formalne to 27.01.2014 roku. Po tym terminie nie można już zrezygnować z zaklepanego miejsca (poza szczególnymi przypadkami jak np. kontuzja). Oficjalny czas kwalifikacji rozpoczyna się od lipca 2012 roku, ale w przypadku kombinacji Letnie Grand Prix nie będzie wliczane do olimpijskiego rankingu.

W czysto hipotetycznym rankingu za poprzedni zimowy sezon wyglądałoby to tak:
Francja 5
Japonia 5
Norwegia 5
Austria 5
Niemcy 5
Włochy 5
USA 5
Finlandia 5
Czechy 5
Słowenia 4
Szwajcaria 3
Rosja 1
Estonia 1
Polska 1

Cieślar mając 66 punktów Pucharu Kontynentalnego załapał by się jako trzeci od końca. To mniej więcej pokazuje, że wystarczy regularne punktowanie w drugiej dziesiątce PK aby załapać się na IO. Do tego dojdą jednak wytyczne PKOLu (czyli pewnie miejsce w 30 PŚ) i to raczej tu będzie pewien problem.

Konrad Rakowski

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl