Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Dwóch kombinatorów i siedmioro biegaczy z kwalifikacją olimpijską

Kombinacja norweska -> Artykuły

2013-09-20

Na ten moment na Igrzyska Olimpijskie w Soczi moglibyśmy wysłać dwóch kombinatorów norweskich, pomimo że na przestrzeni ostatniego sezonu nasi zawodnicy nie zdobyli ani jednego punktu Pucharu Świata. Prawo startu ma także siedmioro biegaczy.

Regulamin kwalifikacji w kombinacji norweskiej jest nie do końca jasny. Zakłada on, że punkty Letniego Grand Prix wliczają się do Rankingu Olimpijskiego. Przyjmuje również, że Rosjanie, czyli gospodarze zawodów, przy ewentualnym braku kwalifikacji, mogą wystawić jednego zawodnika indywidualnie oraz drużynę, ale w ramach międzynarodowej kwoty 55 zawodników. Okazuje się jednak, że regulamin jest niejasno sformułowany. Na podstawie wstępnych olimpijskich kwalifikacji stworzonych przez FIS (10.09.2013) można jednoznacznie wywnioskować, że punkty LGP 2012 i 2013 nie wliczają się do tego zestawienia. Bardzo klarowanie widać także, że gospodarze zawodów bez kwalifikacji, nie są wliczani do międzynarodowej kwoty.

Kwalifikacja nie jest imienna, ale w ramach przejrzystości zaprezentujemy ją z nazwiskami zawodników, którzy ową kwalifikację na ten moment wywalczają. Kombinatorzy, którzy kwalifikują się z Pucharu Kontynentalnego będą na niebiesko, a Ci wchodzący z "dodatku drużynowego " na zielono.

1. Niemcy 5 (Frenzel, Edelmann, Rydzek, Kircheisen, Riessle)
2. Francja 5 (Lamy Chappuis, Lacroix, Braud, Laheurte, Lafarge)
3. Japonia 5 (A.Watabe, Kato, Y.Watabe, Nagai, Minato)
4. Austria 5 (Gruber, Denifl, Bieler, Seidl, Stecher)
5. Norwegia 5 (Moan, Kokslien, Klemetsen, Krog, Graabak)
6. USA 5 (T.Fletcher, B.Fletcher, Demong, Lodwick, Spillane)
7. Czechy 5 (Dvorak, Slavik, Churavy, Kutal, Rypl)
8. Słowenia 4(Jelenko, Oranic, Berlot, Kamenik)
9. Finlandia 4 (Herola, Ryynaenen, Vaehaesoeyrinki, Haertull)
10. Włochy 4 (L.Runggaldier, Bauer, Pittin, Maierhofer)
11. Estonia 2 (K.Piho, H-H.Piho)
12. Szwacjaria 2 (Hug, Hurschler)
13. Polska 2 (Cieślar, Słowiok)
14. Rosja 1 (Nabeev)
15. Ukraina 1 (Pasichnyk)

Na ten moment z Pucharu Kontynentalnego kwalifikuje się tylko sześciu zawodników, a na dwóch ostatnich miejscach wchodzą Polacy. Nasi zawodnicy są także drugim i trzecim rezerwowym. Szanse wystawienia drużyny bez punktów Pucharu Świata są iluzoryczne, bo nasi zawodnicy musieliby zająć trzy pierwsze miejsca w rankingu Pucharu Kontynentalnego (ostatniego zawodnika dostalibyśmy z dodatku drużynowego), a i to nie dawałoby gwarancji, bo nie wiadomo ilu nowych zawodników zdobędzie punkty Pucharu Świata. Jeden punkt PŚ prawdopodobnie da kwalifikacje olimpijską.

Sytuacja w Pucharze Kontynentalnym:
1. Petr Kutal CZE 156 pkt
2. Manuel Maierhofer ITA 126
3. Lukas Rypl CZE 115
4. Viktor Pasichnyk UKR 114
5. Adam Cieślar POL 103
6. Paweł Słowiok POL 103
---
7. Ivan Panin RUS 100
8. Andrzej Gąsienica POL 84
9. Szczepan Kupczak POL 44
10. Mattia Runggaldier ITA 38
11. Siergej Djatschuk RUS 37
12. Samuel Costa ITA 36
13. Kristjan Ilves EST 33
14. Arttu Maekiaho FIN 24
15. Mateusz Wantulok POL 23

Listy zostaną zamknięte 19.01.2014 roku czyli po zawodach w Seefeld w ramach cyklu Weekend Challenge. Do 22.01 krajowe związki będą musiały potwierdzić start swoich zawodników. Jeśli ktoś zrezygnuje ze startu, to 23-24.01 FIS będą przydział miejsca kolejnym zawodnikom z listy. Deadline jeśli chodzi o kwestię formalne to 27.01.2014 roku. Po tym terminie nie można już zrezygnować z zaklepanego miejsca (poza szczególnymi przypadkami jak np. kontuzja).

Warto więc zauważyć, że przed zakończeniem kwalifikacji odbędzie się tylko sześć indywidualnych konkursów w ramach Pucharu Kontynentalnego (Soldier Hollow x3, Hoeydalsmo x2 oraz Klingenthal x1). W Pucharze Świata będzie tych konkursów zdecydowanie więcej, bo aż dwanaście. Oczywiście kalendarze nie są jeszcze oficjalnie ustalone. Warto jeszcze pamiętać o Uniwersjadzie, która odbędzie się w dniach 13,16 i 18 grudnia. Jeśli zostanie wysłana tam kadra A (a na ten moment jest to niemalże przesądzone), to wówczas kadrowicze wyeliminują się ze startu na Pucharze Świata w Ramsau i na Pucharze Kontynentalnym w Soldier Hollow.

Jeśli zaś chodzi o biegi narciarskie, to na ten moment mamy możliwość wystawiania siedmiu reprezentantów. Kwalifikacja oczywiście też nie jest imienna. Tutaj regulamin jest jeszcze bardziej skomplikowany, więc nie podejmę się analizy szans na zwiększenie/zmniejszenie limitu. Wydaje się jednak, że wariant 5 kobiet + 2 mężczyzn jest dla naszego kraju obecnie optymalny.

KWALIFIKACJE OLIMPIJSKIE (10.09.2013)

Konrad Rakowski

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl