Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Plany startowe polskiej kadry - Schonach, Czajkowski, Chaux-Neuve i Hoeydalsmo

Kombinacja norweska -> Artykuły

2013-12-17

Polscy kombinatorzy jutro zakończą rywalizację na XXVI Zimowej Uniwersjadzie w Trentino, ale nie mają dużo czasu na odpoczynek, bo już w piątek będą rywalizować w kwalifikacjach Pucharu Świata w niemieckim Schonach. Przedstawiamy plany startowe polskiej kadry na najbliższe trzy tygodnie.

 

Na Puchar Świata do Schonach (21-22.12) jadą zawodnicy z Uniwersjady, czyli: Adam Cieślar, Paweł Słowiok oraz Szczepan Kupczak. Podobnie jak w przypadku Pucharu Świata w Lillehammer dopiero na miejscu zostanie podjęta decyzja kto wystartuje w poszczególnych konkursach, gdyż nasza reprezentacja może wystawić dwóch zawodników. W Niemczech zostaną rozegrane dwa konkursy indywidualne na skoczni normalnej (HS 106).

 

Do Czajkowskiego (4-5.01) na Puchar Świata lecą Adam Cieślar i Szczepan Kupczak. W Rosji odbędą się dwa indywidualne konkursy - jeden na skoczni normalnej (HS106), a drugi na skoczni dużej (HS 140). Prawdopodobnie nie wszystkie reprezentacje wyślą tam najmocniejsze składy i dodatkowo na ten moment nie zgłosili się Japończycy, więc może być tam dużo łatwiej o pucharowe punkty. O indywidualną kwalifikację olimpijską musi też walczyć Szczepan Kupczak.

 

Z Rosji Szczepan Kupczak i Adam Cieślar przeniosą się bezpośrednio do Francji na PŚ w Chaux-Neuve (11-12.01). Tam na skoczni dużej (HS 117) odbędzie się jeden konkurs indywidualny oraz sprint drużynowy.

 

W tym samym czasie odbywać się będzie Puchar Kontynentalny w Hoeydalsmo (11-12.01). Wystartuje tam czterech polskich zawodników. Na pewno będą to Paweł Słowiok i Andrzej Gąsienica. Pozostałe dwa wolne miejsca zostaną obsadzone na przełomie roku. Szkoleniowiec Jan Klimko podkreśla jednak, że chce dać szansę startu juniorom, żeby mieli możliwość sprawdzenia swojej formy przed Mistrzostwami Świata Juniorów w Val di Fiemme (27.01-03.02.2014), gdyż często nie mają oni możliwości międzynarodowych startów.

 

Jeśli termin Mistrzostw Polski w skokach narciarskich w Wiśle (26.12) i termin zawodów Lotos Cup w Szczyrku (28-30.12) się nie zmieni, to prawdopodobnie większość kadrowiczów w nich wystąpi. Aktualnie można już trenować na skoczni i w Szczyrku i w Zakopanem.

 

Trener skomentował także wyniki swoich zawodników na Uniwersjadzie na której nie jest obecny, gdyż z zawodnikami pojechał jego asystent, czyli Jakub Michalczuk. „Super wyniki chłopaków, ale liczyliśmy tylko na miejsca od 1 do 3” - powiedział krótko główny trener.

 

Jutro konkursem drużynowym nasi zawodnicy zakończą rywalizację na Uniwersjadzie. Wydaje się, że tylko Japończycy mogą zagrozić Polakom w walce o złoty medal. Konkurs skoków rozpocznie się o 10, a bieg 3x5 km o 14. Transmisja w głównym kanale Eurosportu.

 

Składy na poszczególne zawody:

Puchar Świata w Schonach (21-22.12): Adam Cieślar, Szczepan Kupczak, Paweł Słowiok

Puchar Świata w Czajkowskim (4-5.01): Adam Cieślar, Szczepan Kupczak

Puchar Świata w Chaux-Neuve (11-12.01): Adam Cieślar, Szczepan Kupczak

 

Puchar Kontynentalny w Hoeydalsmo (11-12.01): Andrzej Gąsienica, Paweł Słowiok, [junior], [junior]

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 4

Fan

Opublikowano: 2013-12-17 17:56:15

No i dobrze że będą startować z najlepszymi! Powodzenia!

Paragon

Opublikowano: 2013-12-17 20:25:38

Jeżeli mogę zapytać, jakie warunki musieliby spełnić nasi zawodnicy, żeby zwiększyć kwotę startową na następny period ? Z góry dziękuje za odpowiedź .

M_B

Opublikowano: 2013-12-17 20:38:26

Musiałby któryś z nich wskoczyć do 50 WRL, a to raczej mało możliwe, Cieślar musiałby chyba z ponad 30 punktów zdobyć w Schonach by tak się stało (bo chyba Schonach kończy I period).

Raku

Opublikowano: 2013-12-17 20:46:46

Jest to praktycznie niewykonalne. O ile dobrze pamiętam, to Cieślar musiałby zdobyć 20 punktów (czyli dwa razy 21 miejsce lub raz 13), a Kupczak lub Słowiok 29 punktów (czyli raz 9 miejsce, albo dwa razy 16). Dopiero taka kompilacja dałaby nam dwóch zawodników w 50 WRL, o ile inni z dołu by nie punktowali. Jakby Polakom jakoś poszły starty w Rosji, to wtedy byłoby to bardziej realne i można by się nad tym zastanowić w kontekście trzeciego periodu. Jakbyśmy zwiększyli na drugi, to Schonach przeszłoby do historii polskiej kombinacji. Istnieje też opcja, że we wspomnianym Hoeydalsmo Słowiok będzie się tak dobrze spisywał, że wywalczy miejsce w PŚ poprzez PK, ale o to też łatwo nie będzie. Na razie dobre jest to, że mamy jakiekolwiek punkty PŚ, bo to powoduje, że FIS pokrywa koszty startu dwóch zawodników przez dwa sezony.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl