Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Na co mogą liczyć medaliści Uniwersjady? Słów kilka o nagrodach i stypendiach

Kombinacja norweska -> Artykuły

2013-12-23

Dwa dni temu zakończyła się XXVI Zimowa Uniwersjada w Trentino. Polska w klasyfikacji medalowej zajęła druga miejsce. Nasza drużyna zgromadziła 23 krążki i została wyprzedzona tylko przez Rosję. Jakie są przyczyny takiego wyniku? Na co mogą liczyć medaliści? Postaramy się nieco przybliżyć sytuację.

 

Biegacze narciarscy nie wywalczyli żadnego medalu, a kombinatorzy norwescy zdobyli aż cztery krążki. Klasyfikację medalową wygrali Rosjanie (50 medali), przed Polską (23) i Koreą (24), która miała mniej złotych krążków niż nasza drużyna. Trzy miejsca na podium zgarnęli Norwegowie, cztery medale Szwedzi i Amerykanie, a tylko dwa Niemcy. Czy to świadczy o tym, że jesteśmy potęgą w sportach zimowych? Raczej nie. Wysłaliśmy po prostu zdecydowanie najwięcej zawodników regularnie startujących w Pucharze Świata i trenujących w kadrach. W większości wykonali jednak oni swoje zadanie.

 

Dlaczego inne kraje bardzo często wystawiają mniejsze lub większe rezerwy, a my wysyłamy najlepszych lub ich bezpośrednie zaplecze? Po spojrzeniu w wytyczne Ministerstwa Sportu sprawa staje się jasna. W Polsce zwycięstwo na Uniwersjadzie jest minimalnie mniej cenione niż trzecie miejsce na Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata. Zwycięzca Uniwersjady może dostać nagrodę do 6-krotności podstawy (podstawa to 2300 zł), trzeci zawodnik MŚ może liczyć na siedmiokrotność, a brązowy medalista IO na ośmiokrotność. Trudno więc mieć pretensję do zawodników czy trenerów, że nie chcą rezygnować ze startów, które mogą podreperować zawodniczy budżet, bo przecież wiadomo, że w wielu sportach tych pieniędzy brakuje. Czy jednak ministerstwo w taki sposób powinno wartościować starty? Czy ktoś poza mniej lub bardziej licznymi kibicami doceniłby np. 18 miejsce w PŚ zdobyte w czasie trwania Uniwersjad podczas której można było stanąć na podium?

 

Oczywiście nagrody dostają także trenerzy, ale tutaj pozycja Uniwersjady jest już mocniej obniżona i zwycięstwo jest na poziomie trzeciego miejsca Mistrzostw Europy. Trener mistrza i wicemistrza Uniwersjady może liczyć na dwukrotność podstawy, a brązowego medalisty na podstawę.

 

WYTYCZNE MINISTERSTWA SPORTU (NAGRODY) – ZAWODNICY

WYTYCZNE MINISTERSTWA SPORTU (NAGRODY) – TRENERZY

 

Na uwagę zasługuje fakt, że tak ważna impreza jak Mistrzostwa Świata Juniorów nie jest w tych wytycznych w ogóle uwzględniana (u zawodników), choć może być traktowana jako "inna" impreza z maksymalnym progiem czterokrotności podstawy. W podobnej sytuacji są zawodnicy ze ścisłej światowej czołówki, ale nie stający na podium.

 

Jeśli chodzi o stypendia to jest już zupełnie inaczej. Na miesięczne stypendium mogą liczyć zawodnicy z miejsc 1-8 na IO, MŚ i ME, a także medaliści imprez juniorskich. Medaliści Uniwersjady mogą indywidualnie starać się o stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Muszą zająć jednak miejsca 1-5 na tej imprezie. W ubiegłym roku Minister przyznał 969 stypendiów w wysokości 14.000 zł.

 

WYTYCZNE MINISTERSTWA SPORTU (STYPENDIA)

 

Poprosiliśmy o komentarz Dział Sportu Wyczynowego w Akademickim Związku Sportowym.

„Każdy medalista Uniwersjady, który spełni określne wymogi ministerialne, będzie mógł liczyć na pomoc finansową. Akademicki Związek Sportowy będzie składał wniosek do Ministerstwa Sportu o przyznanie dla takiego medalisty nagrody finansowej, a także nagrody w postaci pamiątkowego dyplomu. Tak samo dla trenerów odpowiedzialnych za przygotowania tychże zawodników. Z tym że muszą być oczywiście spełnione określone kryteria. Na pewno będziemy takie wnioski składać, bo czas dla imprez, które odbywają się w końcówce roku, na takie zgłoszenie upływa z ostatnim dniem stycznia. Oczywiście warunek jest jeszcze taki, że musimy otrzymać kompletną dokumentację od tychże zawodników. Jesteśmy teraz na etapie oczekiwania, bo już wysłaliśmy odpowiednie druki do wypełnienia. Jak zbierzemy pełną dokumentacje, to będziemy składać te wnioski do Ministerstwa Sportu. Natomiast jeśli chodzi o stypendia, to tutaj już zawodnicy we własnym zakresie będą mogli starać się o stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie można powiedzieć jakiego rzędu będą to nagrody, bo to zależy od tego ile pieniędzy zostało w budżecie Ministerstwa Sportu. Ministerstwo sportu może odmówić przyznania nagrody, tylko w momencie, kiedy nie zostaną spełnione określone warunki, czyli w zawodach musi brać udział co najmniej osiem państw, dwunastu zawodników indywidualnie i osiem drużyn. Chyba wszyscy nasi uniwersjadowi medaliści spełniają te warunki”

 

Na koniec jakby komuś brakowała informacji USTAWA O SPORCIE.

 

Warto jeszcze nadmienić, że gdyby Maciej Staręga zdecydował się na udział w Uniwersjadzie, to nie zająłby indywidualnie 19. miejsca w PŚ w Davos i byłby tez z pewnością bardziej wyeksploatowany przed świetnym weekendem w Asiago.

 

A jeśli chodzi o ciekawostki z kombinacyjnej części Uniwersjady, to po pierwszym starcie opuścili ją Johannes Wasel i Petr Kutal, czyli drugi i czwarty zawodnik w Gundersenie. Obaj polecieli do USA na Puchar Kontynentalny, gdzie zaprezentowali się dosyć dobrze. Niemiec zajął 31,15 i 12 miejsce, a Czech 23,18 i 15. Obaj poprawiali się ze startu na start. Nasi zawodnicy startując na Uniwersjadzie stracili tylko jeden start indywidualny podczas PŚ w Ramsau, a wówczas zastąpili ich Mateusz Wantulok i Andrzej Gąsienica.

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 10

czarnylis

Opublikowano: 2013-12-23 22:26:46

Nie wiedziałem, że Uniwersjada jest aż tak cenna dla ministerstwa. Teraz to polskie pospolite ruszenie na zawody studentów już mnie nie dziwi.

PiW

Opublikowano: 2013-12-23 23:08:46

Dobrze rozumiem, że "bardzo rozmowny" pan asystent dostał kasę za wyniki Adama, Pawła i Szczepana ponieważ widniał w zgłoszeniu jako TRENER? A wypowiadać ma się główny trener kadry Jan Klimko, którego nie było na miejscu a co za tym idzie, nie dostatnie za te wyniki pieniędzy?

Fan

Opublikowano: 2013-12-24 10:30:34

Nagrody powinny byc tak jak stypendia 1-8 najwazniejszych imprez i imprezy juniorskie, a tak mamy takie jaja ze wysylamy najlepszych zawodnikow na impreze ktora najlepsi olewaja a Rosja wysylajac trzeci garnitur i tak dominuja. No i ta nagroda dla trenera tez ciekawe dla kogo;)

Tyskacz

Opublikowano: 2013-12-24 17:25:20

Nie żebym coś mówił ale zaglądając do portfela ludziom, po pierwsze jesteście niemoralni macie idiotyczne poglądy na ten sportowy świat prawdopodobnie nawet nie znając go od strony kuchni, plujecie jadem i siejecie ferment na tej płaszczyźnie i nic poza tym od jakiegoś czasu już was śledzę i bardziej mnie zadawala czytanie wiadomości o kombinacji na Onecie raz na rok niż czytac takie bzdury jakie dajecie na tym portalu (mowa o jakichś durnych rankingach z dupy wziętych i symulacjach jakiegos typa któremu najwidoczniej w świecie się nudzi) sięgnijcie po rozum do głowy bo czasem aż ręce opadają... Pozdrawiam

Raku

Opublikowano: 2013-12-24 21:46:27

Nie mam dostepu do neta wiec odpisze troche mniej skladnie z telefonu. Dlatego tez publikuje komentarz z opoznieniem - takze bez obaw nie ma cenzury:) Po pierwsze szaunje Twoje zdanie i zgadzam sie ze na Onecie mozna ciekawe rzeczy przeczytac np po niedzielnym konkursie bylo napisane "Slowiok znow daleko". Jedyny portal szanujacy kombinacje to SportoweFakty choc czasem tez wrzucaja info papu bez korekty. Po drugie monitorowanie panstwowych pieniedzy to nie jest plucie jadem bo sklada sie na to kazdy z Polakow. Nikt nie ma prawa natomiast zagladac w prywtane pieniadze sponsorow. Kto jest w tym tekscie atakowany? Co najwyzej sposob finansowania w ministerstwie, ale sportowiec to zawod i czy Ci sie to podoba czy nie "sportowy swiat" to wielki rynek a nie walki gladiatorw. To nie te czasy. Co w tym zlego? Co jest niemoralnego w tym ze kazdy wie ile fis placi zwyciezcy a nikt nie wie ile np lamy chappuis zarabia na reklamach - to drugie to tylko jego sprawa. Po trzecie ne majac szacunku do nielicznych fanow kombinacji sam prezentujesz plucie jadem. Czy Twoim zdaniem o kombinacji moga pisac ludzie ze srodowiska? Az tak kogos boli ze moga sie tym interesowac ludzie z zewnatrz ktorzy nie maja z tego zadnych korzysci? Wszyscy dziennikarze zuzla to zuzlowcy a dziennikarze podnoszenia ciezarow to sztangisci:) Czy Twoim zdaniem normalne poglady to chwalnie kazdego i wsyztskich w kazdej sytuacji? to jest tak zwane wlazenie w dupe. Po czwarte sam doskonle wiesz jak sie wypowiadales na starej stronce i jakie teksty pisales. Jak bede mial neta to moge zacytowac bo mam dostep do archiwum - to bylo dopiero plucie jadem. Wtedy nie bylismy be? Ja za kazde zdanie odpowiadam i jesli gdzies jest napisana nieprawda to mozna sie sadzic. Rankingi z dupy wziete tez komentowales na starym portalu:) Po piate gdyby nie moje problemy ze zdrowiem to zapewne juz by strony o kombinacji nie bylo wiec trzymaj kciuki bo byc moze za rok zostanie juz tylko onet. Wtedy wszyscy ze srodowiska beda zadowoleni bo o kombinacji bedzie pisac pap i pzn - zyc nie umierac. Jeszcze bym mogl wiele napisac ale mimo normalnej klawiatury juz mi sie nie chce. Rowniez pozdrawiam i zyce szczesliwego nowego roku, bo domyslam sie ze nie odniesiesz sie do odpowiedzi. Z checia sie moge do wszystkiego ustosunkowac mailowo, telefonicznie czy osobiscie.

Raku

Opublikowano: 2013-12-24 22:03:01

PS. Nawet na telefonie w ciagu minuty znalazlem Twoje wypowiedzi zarowno w temacie z dupy wzietych rankingow jak i wypowiedzi gdzie wyslales Wantuloka na emeryture. Juz nie mowie o wpisach ze starej stronki. I kto tu mowi o jakiejkolwiek moralnosci? O panstwowych pieniadzach nie mozna pisac natomiast Ty bedac anonimowym w interecie mozesz wysylac zawodnika bedacego poza kadra na emeryture? Nie wiem co Cie sklonilo do takiego ataku ale nie trzeba komentowac w jakim swietle Cie to stawia.

PiW

Opublikowano: 2013-12-25 09:57:07

Co masz na myśli pisząc "rankingi z dupy" oraz "że mi się nudzi" przy robieniu symulacji? Uważasz, że nie mają odpowiednich podstaw matematycznych? Jeśli są jakieś niedoskonałości i elementy wymagające poprawy z merytorycznego punktu widzenia, to chętnie uwzględnię twoje wskazówki. I bardzo bym prosił odnosić się do konkretów. Na tym polega konstruktywna krytyka. Z niecierpliwością czekam na twoją odpowiedź Tyskaczu.

zur333

Opublikowano: 2013-12-25 10:34:18

"Nie mam dostepu do neta ". To tak jakby zabrać Konradkowi lizaka! he he

Raku

Opublikowano: 2013-12-25 16:56:19

Szkoda ze nie byles taki rozmowny przy "plusach i minusach w Ramsau" gdzie nawet nie potrafiles porzadnie sprowokowac:) Jestes chyba pierwszym dzieckiem neostrady na skipolu, a to swiadczy o rosnacych wejsciach co potwierrdzaja statystyki wiec trafiamy do coraz szeszego grona. Natomiast kolejny Twoj wpis jako "zur333" juz nie przejdzie.

zur555

Opublikowano: 2013-12-27 16:29:46

Widzę ze jesteś moim fanem ze używać prawie takiego samego nicku ?

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl