Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Gdzieś na końcu Francji wracają najlepsi - zapowiedź PŚ w Chaux-Neuve

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-01-10

Po świąteczno-noworocznej przerwie, do rywalizacji wracają najlepsi kombinatorzy świata, którzy spotkają się na obiektach w Chaux-Neuve. Mieli to zrobić już w Czajkowskim, jednak w znacznej większości wybrali spokojny trening, rywalizację o punkty Pucharu Świata pozostawiając słabszym zawodnikom.

 

O CHAUX-NEUVE

 

O tej francuskiej miejscowości właściwie trudno coś ciekawego powiedzieć. Interesujący może być fakt, że to prawdopodobnie najmniejsza miejscowość w pucharowej karuzeli. Ba, Chaux-Neuve trudno nazwać miejscowością – według danych z 2008 roku, mieszka tam zaledwie 261 osób. Z ważniejszych zabytków można wymienić tylko jeden – piętnastowieczny kościół Saint-Jacques. Wewnątrz świątyni znajdziemy 6 ołtarzy, chrzcielnicę, a także rzeźby przedstawiające świętego Piotra.

 

Do Chaux-Neuve najłatwiej dotrzeć ze… Szwajcarii. Francuska mieścinka znajduje się bowiem tuż przy francusko-szwajcarskiej granicy, a największe miasta w pobliżu to Lozanna i Genewa. Spośród dużych miast z kraju Napoleona, najbliżej znajdują się Lyon i Grenoble.

 

WCZEŚNIEJSZE ZAWODY

 

Dotychczas w Chaux-Neuve rywalizacja o „Kryształową Kulę” odbyła się 16 razy. Najczęściej, bo trzykrotnie, triumfowali Alessandro Pittin i Magnus Moan, natomiast na podium najczęściej znajdował się reprezentant gospodarzy, Jason Lamy Chappuis (5 razy). W ubiegłym roku odbyły się jedne zawody indywidualne oraz sprint drużynowy. W pierwszej konkurencji zwyciężył Tino Edelmann przed Bernhardem Gruberem i Akito Watabe. Dzień później, po pasjonującym biegu, ponownie wygrał Edelmann, choć tym razem w parze z Frenzelem. Drugie miejsce zajęli Norwegowie (Moan, Graabak), na finiszowej prostej pokonując Sebastiena Lacroix i Jasona Lamy Chappuis.

 

MIEJSCA NA PODIUM - PUCHAR ŚWIATA W CHAUX-NEUVE

 

FAWORYCI:

 

Na starcie kwalifikacji zabraknie czterech zawodników z pierwszej trzydziestki Pucharu Świata. Są to: Akito Watabe (2.), Lukas Klapfer (7.), Miroslav Dvorak (12.) i Armin Bauer (29.). Japończyka z rywalizacji wyeliminowała grypa, Austriak i Czech postawili na trening, a Włoch wystartuje w Pucharze Kontynentalnym. Do startów po świątecznej przerwie powraca prawie cała pucharowa czołówka, która zmierzy się z gwiazdami minionego weekendu – Hugiem, Deniflem i Kircheisenem. Wymieniona trójka z pewnością będzie chciała udowodnić, że sukcesy osiągnięte w Rosji, nie były spowodowane wyłącznie absencją czołówki.

 

***        Eric Frenzel, Jason Lamy Chappuis

**          Mikko Kokslien, Magnus Moan, Magnus Krog, Haavard Klemetsen

*            Johannes Rydzek, Tim Hug, Bryan Fletcher, Bjoern Kircheisen, Wilhelm Denifl, Bernhard Gruber

 

BONUS:

 

A na koniec, mamy dla Was niespodziankę, dzięki której będziecie się mogli poczuć jak zawodnik skaczący na obiekcie HS 118 w Chaux-Neuve. Zawodnikiem z kamerą na kasku jest Jason Lamy Chappuis.

 

JASON LAMY CHAPPUIS NA SKOCZNI W CHAUX-NEUVE

 

Andrzej Grabowski

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl