Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Kwalifikacje zakończone - którzy polscy biegacze i dwuboiści spełnili kryteria na IO?

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-01-21

19 stycznia zakończył się międzynarodowy i krajowy okres kwalifikacyjny na Igrzyska Olimpijskie w Soczi we wszystkich sportach narciarstwa klasycznego. Pora pokrótce omówić więc sytuację Polski w biegach narciarskich i kombinacji norweskiej.

 

W biegach zawiłości rankingu olimpijskiego na tyle na ile to możliwe omawialiśmy TUTAJ. Ostatecznie Międzynarodowa Federacja Narciarska wykalkulowała nasza kwotę na osiem. Maksymalna dopuszczana kwota w wytycznych PZN wynosiła dziewięć osób (5 kobiet + 4 mężczyzn).

 

Indywidualne kryteria PZN (miejsce w 25 klasyfikacji olimpijskiej w PŚ) spełnili: Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Paulina Maciuszek, Kornelia Kubińska, Maciej Staręga i Maciej Kreczmer. Pomimo dwukrotnego zdobycia punktów, indywidualnego kryterium nie spełniła Agnieszka Szymańczak, ale na IO zakwalifikowała się dzięki drużynówce w Lillehammer (8. miejsce w klasyfikacji krajowej). Podobnie sytuacja ma się z Sebastianem Gazurkiem, który zakwalifikował się podczas sprintu drużynowego w Asiago (6. miejsce w klasyfikacji krajowej).

 

Reasumując, kryteria PZN ma spełnione pięć kobiet i trzech mężczyzn. Ewelinie Marcisz podczas ostatniego biegu brakło jednego miejsca. Kryteria międzynarodowe dają nam osiem miejsc, a kryteria krajowe spełnia ośmioro naszych reprezentantów. Wydaje się więc, że nieoficjalny skład na Soczi to: Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec, Paulina Maciuszek, Kornelia Kubińska, Agnieszka Szymańczak, Maciej Staręga, Maciej Kreczmer oraz Sebastian Gazurek. Wszyscy nasi zawodnicy i zawodniczki z tej grupy mają spełnione kryterium A FIS-u, czyli mają poniżej 100 FIS punktów na dystansie i tym sposobem mogą startować na każdym olimpijskim dystansie. Jaką oficjalnie PZN podejmie decyzję? Przekonamy się niedługo. Zgodnie z oficjalnymi wytycznymi, na IO powinniśmy zobaczyć ósemkę reprezentantów narciarstwa biegowego.

 

Jeśli chodzi o kombinację norweską, to sytuacja wciąż wygląda tak samo jak po konkursach w Czajkowskim i kompletnie nic się nie zmieniło. Adam Cieślar wywalcza jedną kwalifikację dla Polski, a Paweł Słowiok jest realnie pierwszym rezerwowym. Czekamy więc na potwierdzenie chęci wzięcia udziału w drużynówce przez Rosjan, ewentualnie na jakieś rezygnacje. Wydaje się, że jest cień szansy na rezygnację Ukrainy, gdyż Wiktor Pasicznik ma ostatnio problemy z kończeniem biegów, a w Seefeld nie został nawet zgłoszony do startu. Być może Francuzi zrezygnują z piątego miejsca, choć to mało prawdopodobne, bo na normalnej skoczni mogą wystawić piątkę zawodników. Więcej na temat sytuacji w tym rankingu znajdziecie TUTAJ. Zarówno Adam Cieślar jak i Paweł Słowiok mają spełnione kryteria PZN. Tylko ktoś z tej dwójki będzie mógł obsadzić jedno lub dwa miejsca na Soczi wywalczone przez nasz kraj. Wydaje się, że na przestrzeni pierwszej połowy sezonu zasłużył na to Adam Cieślar.

 

RANKING OLIMPIJSKI W KOMBINACJI NORWESKIEJ (STAN NA 19.01)

 

Krajowe federacje do 22 stycznia mają czas na zaklepanie określonej liczby miejsc. 23-24 stycznia następuje przydzielanie miejsc rezerwowych, a 27 stycznia to termin ostateczny po którym nie można już zrezygnować z krajowego miejsca.

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 4

Paragon

Opublikowano: 2014-01-21 17:41:07

Naprawdę szkoda Pawła. Widząc jego entuzjazm na Uniwersjadzie , pomyślałem sobie, że może nam dać jeszcze dużo radości. Wprawdzie na tej Olimpiadzie na wielkie sukcesy jeszcze szansy nie było, ale myślę że mogłoby to być dla niego No cóż najwyraźniej musimy jeszcze trochę poczekać.

Paragon

Opublikowano: 2014-01-21 18:01:12

* Chciałem napisać, że mogłoby to być dla niego mobilizujące. A tak przy okazji, gdzieś we wcześniejszych komentarzach przeczytałem o beznadziejnym poziomie komentowania kombinacji w Eurosporcie. Przyznam się że jest mi również ciężko zrozumieć, jak można wykonywać taką pracę i nie być tym kompletnie zainteresowanym. Jeżeli ekspedientka w sklepie nie jest dla mnie miła, jestem w stanie od biedy zrozumieć, że to nie jest jej wymarzona praca. Ale w przypadku pracy komentatora,jest po prostu szkoda, że tacy ludzie zajmują miejsce innym, dla których sport jest prawdziwą pasją.Pozdrawiam.

woj

Opublikowano: 2014-01-21 22:04:00

wczesniej była mowa ze kwalifikacje tylko indywidualne nie w druzynie [sprint druzynowy] ale u nas co innego sie mowi a co innego robi

Raku

Opublikowano: 2014-01-21 22:10:17

Kwalifikacje międzynarodowe są indywidualne, natomiast wytyczne PZNu są już indywidualne i drużynowe.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl