Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Amerykanie docenili kombinację - zdaniem USA Today to najtrudniejsza dyscyplina IO

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-02-14

Na łamach znanego amerykańskiego dziennika USA Today o zasięgu ogólnokrajowym, ukazał się ranking najtrudniejszych dyscyplin na zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Za najcięższą konkurencję uznana została kombinacja norweska.

 

Kryterium było dosyć nietypowe. Chodziło o to jak łatwo przeciętnemu widzowi byłoby ukończyć daną konkurencję. Nie chodzi o efektywność naszych poczynań, a po prostu o regulaminowe ukończenie zawodów. Za najłatwiejszy sport został uznany curling, biegi narciarskie zajęły dziesiąte miejsce, a zwyciężyła kombinacja norweska.

 

Ranking USA Today:

 21. Curling

20. Łyżwiarstwo figurowe (soliści)

19. Bobsleje

18. Łyżwiarstwo szybkie

17. Łyżwiarstwo figurowe (pary taneczne)

16. łyżwiarstwo figurowe (pary sportowe)

15. Halfpipe

14. Short track

13. Ski cross/Snowboard cross

12. Jazda po muldach

11. Hokej

10. Biegi narciarskie

9. Biathlon

8. Sanki

7. Skeleton

6. Narciarstwo alpejskie (konkurencje techniczne)

5. Slopestyle

4. Aerials

3. Narciarstwo alpejskie (konkurencje szybkościowe)

2. Skoki narciarskie

1. Kombinacja norweska (Komentarz USA Today: Biegi i skoki narciarskie w jednej dyscyplinie. Wyczerpanie + czysta groza = najtrudniejszy sport olimpijski)

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 6

jan_w

Opublikowano: 2014-02-14 17:12:05

Z innej beczki, Gottwald krytykuje kolegów, długie i po niemiecku, ale może ktoś skorzysta: http://www.laola1.at/de/wintersport/olympia-2014/ski-nordisch/nord-kombi/kombi-gottwald-bieler-die-zweite/page/76900-69769-68760--.html

jan_w

Opublikowano: 2014-02-14 17:19:34

Jeszcze może w skrócie o co poszło: 1) Gottwald w jakimś wywiadzie radiowym poczynił aluzje w kierunku niektórych zawodników austriackich oraz ogólnie całej drużyny, mówiąc że jest słaba itd. 2) Bieler poczuł się osobiście dotknięty i pożalił się dziennikarzom, stwierdzając, że "Felix nie jest w temacie i żyje w innym świecie" itd. ;-) W zalinkowanym wywiadzie dziennikarz przepytuje Gottwalda domagając się wyjaśnień. Ogólnie to Gottwald powtarza krytykę twierdząc, że na olimpiadzie trzeba daleko skakać i szybko biegać, a nie przejmować się tym, co mówi Gottwald.

Raku

Opublikowano: 2014-02-14 20:45:28

Dzięki Janie za kolejne ciekawe wieści:) Gottwald po incydencie z Piotrkiem właśnie teraz jest przeze mnie postrzegany jako trochę gburowaty, co w KN to jednak rzadkość bo to super niszowy sport... A tak wykorzystując Twoją znajomość tematu - są jacyś Austriacy zdeklarowani na 100% i skończą karierę po tym sezonie? De facto to może być cały skład poza Klapferem (dla widzów TVP - KAPFLEREM).

jan_w

Opublikowano: 2014-02-14 22:06:13

Co do deklaracji o końcu kariery, to nie ma żadnych potwierdzonych wieści, ba, nawet plotek. Co do Gottwalda jeszcze - mnie się ten wywiad nie spodobał i po prawdzie to w tym sporze staję po stronie Bielera (i Denifla, bo do niego też były aluzje). Od wielu lat w kombinacji bohaterami są dobrzy biegacze, którzy mają łatwiej. Po likwidacji klasycznego Gundersena z 2 skokami i 15 km dystansem sytuacja jeszcze się pogorszyła, bo - paradoksalnie - uważam, że gorsi biegacze mieli tam łatwiej (o czym świadczy np. srebrny medal Tallusa w Salt Lake City :-) ). Jak jest krótki dystans to jest "grzanie" od startu do mety i ci słabsi biegacze po prostu odpadają jak muchy. Bieler i Denifl to zawodnicy, którzy latami mozolnie czynili postępy w biegach. Bielerowi wcześniej udawało się czasami zakręcić koło podium, a nawet coś wygrać, Denifl dopiero niedawno mógł poznać smak podium i zwycięstwa. Zawsze byli dobrymi skoczkami i musieli walczyć z coraz to nowymi formatami zawodów i przesuwaniem się "punktu ciężkości" w kombinacji ze skoki na biegi. W chwili obecnej Bieler ma chyba życiową wręcz formę biegową, o czym świadczą jego występy w Oberstdorfie czy teraz w Soczi. Mam nadzieję, że jego wysiłek i wytrwałość zostaną nagrodzone.

Flawia

Opublikowano: 2014-02-14 22:48:01

Gottwald to straszny burak i zawsze uwazal ze wie wszystko lepiej! Ile razy mu sie zdarzylo prowadzic dyskusje z dziennikarzami, do tego zwykle jest naprawde niegrzeczny i lekcewazacy... jedyna tak negatywna postac z tych "wielkich" kombinatorow.

jan_w

Opublikowano: 2014-02-15 07:33:01

Coś jest w słowach Bielera, że Gottwald "żyje w innym świecie". On jeszcze w czasach kariery zawodniczej w nim żył, takie miałem wrażenie. Niczego mu nie chcę ujmować, wspaniały sportowiec, ale moje obserwacje są takie, że nie trzymał się z grupą (zresztą swego czasu wraz z D. Kreinerem trenował zupełnie osobno od reszty kadry); to był zawsze taki "filozof" trochę ;-) Fakt, że średnia wieku austriackiej drużyny jest bardzo wysoka, ale w końcu to nie wina Bielera, Denifla i Stechera, że następcy nie robią wystarczających postępów.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl