Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

„Naprawdę nie ma argumentów przeciwko kombinacji norweskiej kobiet” - Ottesen walczy o IO 2022

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-03-10

Kobiece skoki narciarskie weszły do programu olimpijskiego 90 lat po męskiej rywalizacji. Kombinacja norweska w żeńskim wydaniu musi czekać jeszcze dłużej, ale są plany aby w 2022 lub w 2026 roku wprowadzić dwubój zimowy kobiet do programu olimpijskiego. Międzynarodowa Federacja Narciarska zamierza dołożyć wszelkich starań aby to się udało.

 

Kombinacja norweska to ostatni męski bastion w narciarstwie. Można się jeszcze dopatrzeć braku kobiecych czwórek bobslejowych i dwójek saneczkowych, ale w dwuboju zimowym kobiet nie ma w ogóle. Wkrótce ma się to zmienić.

 

- Jesteśmy jedyną dyscypliną narciarską, która nie ma kobiecej konkurencji. Po prostu musimy coś z tym zrobić. Naszym pierwszym krokiem będzie letnie zgrupowanie w Oberstdorfie, które skończy się międzynarodowym konkursem w kombinacji norweskiej - mówi dyrektor PŚ, czyli Lasse Ottesen.

 

Podczas czerwcowego kongresu FIS w Barcelonie Ottesen liczy na zielone światło dla jego planów. Jego zdaniem konkursy w Soczi pokazały, że jest zainteresowanie damskimi skokami i publika dopisała na zawodach.

 

- Widzimy sukces skoków kobiet i wyciągamy z tego wnioski w przełożeniu na kombinację norweską. Dziewczyny konkurują w dwuboju, ale po skończeniu 16. roku życia nie ma dla nich alternatywy w kombinacji - kontynuuje dyrektor Pucharu Świata.

 

Ottesen oczywiście myśli o utworzeniu FIS Cup, później Pucharu Kontynentalnego, Pucharu Świata, co w efekcie dałoby Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie.

 

- Naprawdę nie ma argumentów przeciwko kombinacji norweskiej kobiet. Marit Bjoergen biega na nartach bardzo szybko, a Anette Sagen skacze daleko. Dlaczego nie można u dziewcząt połączyć tego co u chłopców? - kończy szef męskiej kombinacji

 

Dwukrotny złoty medalista z Soczi, czyli Joergen Graabak z zadowoleniem podchodzi do planów Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. - Mam nadzieję, że wiele dziewczyn zajmie się tym sportem, choć na pewno jest on bardzo wymagający.

 

Przykładem kraju, który zaczyna stawiać na kombinację norweską kobiet jest o dziwo Rosja. W Czajkowskim trenuje około 55 dziewcząt, które chciałby w przyszłości reprezentować swój kraj w kombinacji norweskiej. W innych częściach kraju także trenują zawodniczki i obecnie Rosjanie twierdzą, że mają 86 dwuboistek.

 

Zadowolony z rozwoju jest prezes Aleksander Uwarow - Pierwszy obóz treningowy i pierwsze konkursy pokazały, że kombinacja norweska kobiet ma potencjał do rozwoju. Jesteśmy pewni, że w przyszłości będą zawody międzynarodowe i rozwój potrzebny jest teraz, żeby utrzymać się z innymi wiodącymi krajami.

 

Na zakończenie jeszcze ciekawa GRUPA na Facebooku związana z kobiecą kombinacją.

 

Konrad Rakowski Źródło: VG.no

Komentarze - 6

Szamot

Opublikowano: 2014-03-10 22:11:20

Szczerze mówiąc nie do końca mnie przekonuje takie myślenie od tyłu, jeszcze prawie nikt tego nie trenuje, a już myśleć na których igrzyskach to można wprowadzić. Proponuje, najpierw organizować jakieś zawody zobaczyć ile będzie chętnych kobiet, jaki będzie poziom, czy dyscyplina będzie się rozwijała i nadawała do organizowania poważniejszych zawodów, a dopiero po latach pomyśleć nad wprowadzeniem do IO, a nie z góry zakładać, że w tym i w tym roku. Lepiej długo poczekać, aż dyscyplina nabierze rozpędu niż spieszyć się na siłę żeby jakieś proporcje pasowały. Osobiście uważam, że skoki kobiet za szybko zostały wprowadzone do programu IO, wydaje mi się, że poziom nie jest jakiś rewelacyjny, a rozgrywanie konkursów mieszanych (na razie na MŚ) to w ogóle nieporozumienie. Już bardziej rozumiem w biathlonie (choć dla mnie to i tak rozgrywanie 3 sztafet to za dużo) gdzie panowie i panie w tym samym miejscu rozgrywają swoje zawody i zarówno panie i jak i panowie prezentują wysokie umiejętności. A skoczkinie ledwo od kliku lat mają Puchar Świata, skaczą na skoczniach normalnych, w innych miejscach jak skoczkowie i tworzenie drużyn z Schlierenzaurem czy Morgensternem to lekka przesada. Kombinacja norweska kobiet na dzień dzisiejszy mnie jakoś nie przekonuje co nie znaczy, że zdania nie zmienię.

fan

Opublikowano: 2014-03-10 22:48:53

Pamiętam jak wprowadzali skok o tyczce kobiet w lekkoatletyce. Tam wykorzystaliśmy szansę i od razu wytrenowaliśmy Monikę Pyrek. Start skoków kobiet przespaliśmy (wiadomo kto przespał), więc może jak kombinacja norweska będzie wchodziła to PZN zrobi rekrutację i zbuduje choćby szczupłą kadrę. Mnie osobiście też to nie przekonuje, widząc jak sama kombinacja męska jest niszowa.

Raku

Opublikowano: 2014-03-11 10:30:11

To zawsze jest takie błędne koło, bo jak nie ma kasy to nie ma zawodniczek, a jak nie ma zawodniczek, to nie ma kasy, a wiadomo, że dołączenie do programu IO podnosi prestiż dyscypliny. Natomiast oczywiście jest to za szybko i od tyłu. Kombinacja norweska mężczyzn jest sportem niszowym i lepiej by się Ottesen zajął popularyzacją dyscypliny, bo ciężko będzie wybić kombinacje norweską kobiet, na niepopularnej kombinacji norweskiej mężczyzn, tak jak to działa w skokach... Jeszcze chyba w zeszłym sezonie w Polsce czasem były jakieś zawody (nie pamiętam już przy jakiej okazji), gdzie tych kilkanaście dziewczyn startowało.

Sakuraj

Opublikowano: 2014-03-11 18:06:14

To jest chyba jedyny sport ( chociaż mogę się mylić) , który nie ma kobiecego odpowiednika. Nic do głowy mi nie przychodzi - nawet w wyścigach samochodowych czy motocyklowych startują panie.

Szamot

Opublikowano: 2014-03-11 19:17:23

I dlatego jest tak wyjątkowy. :-)

Raku

Opublikowano: 2014-03-11 21:05:19

Faktycznie to chyba jedyny sport bez kobiet, choć na pewno ktoś obrotny coś dziwnego wyszpera, bo nie wierzę, żeby to było takie proste;) PS Zapraszam do ankiety po lewej na temat właśnie kobiecej kombinacji:)

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowe



Prawa autorskie © skipol.pl