Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Wielki cios dla amerykańskiej kombinacji - krajowa federacja nie będzie finansować kadry!

Kombinacja norweska -> Artykuły

2014-04-23

Po tłustych latach kombinacji norweskiej w USA, ostatnio przyszły lata nieco chudsze. Nawet brązowy medal w drużynie w Val di Fiemme (2013) nie pomógł i krajowa federacja uznała dwubój za mało perspektywiczny sport i zdecydowała się na odcięcie finansów od wszystkich kadr. Nie wiadomo jaka będzie teraz przyszłość tego sportu za oceanem.

 

Tiger Shaw, czyli prezes krajowego związku w USA w skład którego wchodzi m.in. kombinacja norweska, poinformował oficjalnie, że po dniu 31 lipca 2014 roku zmieniają się zasady finansowania zespołu w dwuboju zimowym. Najkrócej rzecz ujmując od tego momentu nie będzie on finansowy jako drużyna trenująca w szeroko rozumianym szkoleniu centralnym. Zawodnicy muszą teraz szukać wsparcia finansowego na własną rękę. 

 

Prezes zaznaczył jednak wyraźnie, że najlepsza trójką, która będzie kontynuować karierę, czyli Bryan i Taylor Fletcherowie oraz Bill Demong, będzie mogła liczyć na wsparcie. Będzie ono jednak na zdecydowanie niższym poziomie niż dotychczas (ok. 40 tysięcy dolarów na cały sezon). Będą to indywidualne pieniądze poszczególnych sportowców, a nie sumy przeznaczone na szkolenie centralne. Na przestrzeni ostatnich czterech lat kombinatorzy finansowani byli na poziomie 580-650 tysięcy dolarów. Koszt przygotowania w czteroletnim cyklu olimpijskim to prawie trzy miliony. W dniu 31 lipca najprawdopodobniej swoją pracę zakończą trenerzy Dave Jarrett i Greg Poirier, gdyż po prostu nie będą finansowani. Amerykanie muszą teraz liczyć na fundacje lub indywidualnych sponsorów. Władze związku zamierzają oczywiście prężnie pracować i wspierać kluby m.in. Lake Placid, Steamboat Springs czy Park City.

 

Przyczynami takiej decyzji są oczywiście słabsze wyniki seniorskie i juniorskie, które zdaniem działaczy nie dają nadziei na znaczące wyniki w przyszłości. Tym samym kombinacja norweska wypadła ze sportów dobrze rokujących i została zdegradowana do poziomu skoków narciarskich w USA. Na ten moment nie wiadomo więc czy kadra B i kadra juniorska będą w ogóle w przyszłym sezonie funkcjonować. Bill Demong w przypadku niewypracowania jakiegoś sensownego stanowiska rozważa zakończenie kariery.

 

Konrad Rakowski

Komentarze - 6

stavo

Opublikowano: 2014-04-26 21:22:21

No to fajnie, jak tak dalej pójdzie to kombinacja wymrze zupełnie. Pewnie jak zmodernizują w USA mamuta, to będą stawiać bardziej na skoki.

Raku

Opublikowano: 2014-04-28 14:11:57

Skoki są na ten moment w tej samej grupie co kombinacja. Tak w kuluarach się mówi, że jedyny "klasyczny" sport pewny pieniędzy to jest narciarstwo alpejskie i oczywiście pomijam tu hokej. Nawet biegi w przypadku przejściowego kryzysu mogą być zrównane z ziemią. Narciarstwo dowolne z kolei ma się dobrze. Dlatego zawsze mnie bawi to mówienie, że inne kraje mają super warunki, więc nie możemy z nimi walczyć. Świetne warunki mają Niemcy, Austriacy i kadra narodowa Norwegii (zaplecze już ma gorzej), chociaż w Norwegii po IO pojawił się nowy sponsor, więc może i Ci z drugiego szeregu nie będą bazować na treningu klubowym. We Francji też nie jest tak kolorowo i dłuższy kryzys Lamy Chappuis może się skończyć podobnie jak w przypadku Amerykanów. Trzeba zrozumieć, że kombinacja to sport na skalę światową niszowy i niestety patrząc na poprzedni sezon coraz mniej ciekawy.

markos

Opublikowano: 2014-04-29 09:18:05

A takie ględzenie to wbijanie ostatniego ćwieka do trumny tego mimo wszystko wciąż ciekawego sportu;)

Raku

Opublikowano: 2014-04-29 13:15:08

Raczej ciężko zniszczyć sport olimpijski, który od początku jako bodaj jeden z siedmiu jest w programie olimpijskim. Można go tylko maksymalnie zmarginalizować co się dzieje. Jeśli dla FISu jedynym problemem jest kombinacja norweska kobiet, to skutek marketingowy można łatwo przewidzieć. Nie wiem czemu ma służyć dążenie do startu masowego w kombinacji, ale pewne jest że nie z tego powodu ktoś się interesuje kombinacja, bo starty masowe są prawie we wszystkim;)

Kombinator

Opublikowano: 2014-04-29 17:45:54

Raku już mnie twoje wymądrzania męczą. Spadaj tam gdzie raki zimują.

Raku

Opublikowano: 2014-04-29 19:34:45

Męczą Cię fakty? To nie czytaj po prostu, bo na ogół niekorzystne fakty męczą. Wiele krajów ma problem i nie można mówić, że tylko Polska zmaga się z trudnościami po prostu, bo tyczy to prawie całego sportu. Dla przykładu. ŹRÓDŁO 1: "Auch ein amerikanischer Verband kann kein Geld scheißen... Die haben die selben Probleme, wie genug andere Verbände auch. Bei den Norge-Spezis gabs abgesehen vom A-Team für keinen mehr wirklich Geld. Frag mal die Franzosen... Da können die Kombis froh sein, dass die Jason haben. Ansonsten würden die auch aufm Trockenen sitzen... (...) In Frankreich war es mal so, dass Jason Teile seines Preisgeldes an den Verband geben musste..." ŹRÓDŁO 2: http://www.zdfsport.de/dem-deutschen-skispringen-droht-der-finanzielle-niedergang-trotz-olympischer-erfolge-32425564.html (jak to jest w damskich niemieckich skokach, gdzie mają złotą medalistkę) Źródło 3: http://www.skipol.pl/wywiady/143/0/4587-jonas-nermoen-tylko-kadra-a-dostaje-pieniadze-a-reszta-musi-pracowac No i najpopularniejszym tegorocznym "ogólnopolskim" newsem o kombinacji był w tym roku tytuł na Onecie "Dramatyczny upadek polskiego kombinatora" tyczący się... Kacpra Kupczaka, bo reszta się na stronę główną nie przebijała. Jeszcze był chyba występ Cieślara na IO pt. "Fatalny występ Polaka". Takie są realia. Ja staram się przedstawiać fakty, choć też jestem subiektywny - inaczej się nie da. Natomiast niektórym by pasowało takie towarzystwo wzajemnej adoracji. Nigdy z kombinacji nie będę żył, więc nie mam żadnego interesuje w przekłamywaniu rzeczywistości, więc to jest coś pomiędzy blogiem, a stroną informacyjną, a argumenty osób Twojego pokroju zawsze się kończą na półlinijkowym hejcie (co najmniej jakbym Cie obraził) i skutecznym nie odnoszeniu się do niczego więcej czym sam sobie wystawiasz świadectwo. Być może nastanie taki dzień, że nikt nie będzie pisał o kombinacji i wtedy będziesz mógł być wreszcie zadowolony. Pozdrawiam.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl