Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Ze skoków do kombinacji czyli kto w ostatnich latach zmienił dyscyplinę [CZĘŚĆ 1]

Kombinacja norweska -> Artykuły

2016-11-14

Większość tranferów w narciarciarstwie klasycznym odbywa się w jednym kierunku, kombinatorzy norwescy decydują sie na przejście do skoków narciarskich. My napiszemy o kierunku odwrotnym, czyli skoczkach narciarskich, którzy postanowili zostać kombinatorami norweskimi. Poniżej część pierwsza.

 

 

Jarl Magnus Riiber (NOR) foto. po prawej

Norweg początkowo uprawiał tylko skoki narciarskie. 6 Sierpnia 2011 roku w Hinterzarten podczas juniorskich zawodów zajął 28 miejsce. W 2013 roku wystartował na olimpijskim festiwalu młodzieży europy w Braszowie. Indywidualnie zajął 15 miejsce a wraz z drużyną był 4.   Po zakończeniu sezonu 2012/2013 Norweg na jakiś czas zakończył starty w skokach narciarskich, przechodząc do kombinacji norweskiej. Jego debiut w zawodach rangi FIS w tej dyscyplinie miał miejsce 11 stycznia 2011 roku w Hoydalsmo gdzie podczas zawodów pucharu kontynentalnego Riiber zajął 18 miejsce. W tym samym sezonie wystartował także w Mistrzostwach Świata Juniorów we włoskim Val di Fiemme. Na tej imprezie Norweg zdobył wraz z drużyną brązowy medal.

Następny sezon był dla Norwega jeszcze lepszy, bowiem już w swoim debiucie w Pucharze Świata zdobył 3 punkty a w Seefeld stanął na najniższym stopniu podium. W klasyfikacji generalnej Norweg uplasował się na 35 miejscu. Na mistrzostwach świata juniorów, które odbyły się a Ałmatach Riiber wywalczył dwa indywidualne złota oraz brązowy medal w rywalizacji drużynowej.

Kolejny sezon to, dla Riibera jeszcze większe sukcesy. Udało mu się kilka razy stanąć na podium w tym raz na jego najwyższym stopniu w Oslo. Osiągnąłby jeszcze lepsze wyniki gdyby nie brak szczęścia i kontuzja odniesiona pod koniec sezonu. 19-latek wygrał tegoroczną Letnią Grand Prix w kombinacji norweskiej, jednak przypomniał sobie o skokach narciarskich. W Sierpniu 2016 roku wystartował w zawodach z cyklu Fis Cup oraz Letniego Pucharu Kontynentalnego w fińskim Kuopio, gdzie osiągał bardzo dobre wyniki. Na zakończenie sezonu letniego wystartował w Letnich Mistrzostwach Norwegii w skokach narciarskich gdzie zdobył dwa medale, srebrny indywidualnie i brązowy w rywalizacji drużynowej. Po zawodach Norweski zawodnik powiedział, że zamierza wystartować w zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich  w Lillehammer a w przyszłości spróbuje zdobyć kryształową kulę zarówno w skokach narciarskich jak i kombinacji norweskiej.

 

 

Tomasz Pochwała (POL)

Polski zawodnik zmienił dyscyplinę w 2009 roku, kiedy ostatni raz wystartował w międzynarodowych zawodach w skokach narciarskich. W kombinacji norweskiej na arenie międzynarodowej zadebiutował 10 stycznia w Klingenthal podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego, gdzie zajął 41 miejsce. 

 Tomasz Pochwała większe sukcesy odnosił w skokach narciarskich. W Pucharze Świata zadebiutował już w 2001 roku w Bischofshofen. W kolejnym sezonie zdobył pierwsze punkty w Pucharze Świata zajmując 29 miejsce na skoczni Puijo w Kuopio. W tym samym sezonie wystartował w Igrzyskach Olimpijskich, które odbyły się w Salt Lake City. Nie spisał się tam jednak zbyt dobrze, zajmując 40 i 43 miejsce  oraz 6 miejsce z drużyną. Punktował także w kolejnym sezonie. W następnych latach nie szło mu już tak dobrze, coraz częściej startował w Pucharze Kontynentalnym gdzie także nie odnosił większych sukcesów. Duże znaczenie w słabszej formie Pochwały miał z pewnością upadek w Planicy w 2002 roku. 

 W sezonie 2008/2009 Pochwała łączył starty w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. 

W kombinacji norweskiej mimo małego doświadczenia udało mu się zdobyć punkty Pucharu Kontynentalnego a także zadebiutować w Pucharze Świata. Kolejny sezon był dla Pochwały jeszcze lepszy, często zdobywał punkty w Pucharze Kontynentalnym a w estońskiej Oteppie udało mu się zająć 4 miejsce. Swój największy sukces w kombinacji norweskiej Polak odniósł w Schonach gdzie w Pucharze Świata zajął 24 miejsce. Punktował także w Seefeld. Zdobył 12 punktów w Pucharze Świata, co pozwoliło mu na zajęcie 57 miejsca w klasyfikacji generalnej. W Pucharze Kontynentalnym Zakopiańczyk został sklasyfikowany na 28 miejscu.

Kolejny sezon był mniej udany. Polakowi udało się punktować w Letniej Grand Prix, Pucharze Kontynentalnym I Pucharze Świata, ale we wszystkich cyklach wypadł gorzej niż w poprzednim sezonie.  Wystartował także w Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Oslo, ale zajął tam dopiero 52 i 44 miejsce. W kolejnym sezonie Pochwała zdobywał punkty w Letniej Grand Prix i Pucharze Kontynentalnym, jednak nie udało mu się zapunktować w Pucharze Świata. W kolejnym sezonie kombinator znalazł się poza kadrą, przez co osiągał coraz słabsze wyniki. Wystartował tylko w 2 konkursach Letniej Grand Prix i w kilku zawodach Pucharu Świata. W żadnych zawodach nie zdobył punktów. 25 marca startem w Mistrzostwach Polski w Wiśle zakończył swoją karierę zdobywając mistrzostwo kraju.

 Po zakończeniu kariery objął stanowisko trenera kadry juniorów w kombinacji norweskiej.

 Zmiana dyscypliny przez Pochwałę okazała się chyba słuszną decyzją, wobec dużej konkurencji w skokach narciarskich Pochwała przechodząc do kombinacji norweskiej pokazał, że mimo wielu lat braku treningu biegowego można zdobyć punkty Pucharu Świata i zostać najlepszym Polskim kombinatorem od wielu lat. Tomasz Pochwała odniósł wiele sukcesów w skokach narciarskich jak i kombinacji norweskiej, zdobywając wiele medali mistrzostw Polski. Ponadto Pochwała może pochwalić się także sukcesami na Uniwersjadzie czy startami w Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich.

 Tomasz Pochwała

 

Je-Un-Park (KOR)

23 latek początkowo uprawiał skoki narciarskie jednak po pewnym czasie zdecydował się spróbować sił w kombinacji norweskiej, gdzie pokazuje się regularnie od sezonu 2013/2014.

Koreańczyk na arenie międzynarodowej w skokach narciarskich zadebiutował 7 sierpnia 2009 roku zajmując 81 miejsce w Predazzo podczas konkursu z cyklu Fis Cup. Pierwsze punkty w tym cyklu zdobył 18 grudnia 2010 roku w Notodden zajmując 30 miejsce. W tym samym sezonie zadebiutował w zawodach Pucharu Kontynentalnego, które odbyły się w Koreańskim kompleksie skoczni Alpensia Jumping Park. Koreańczyk 2 razy brał udział w Mistrzostwach Świata Juniorów, jako skoczek narciarski. W 2010 roku w Hinterzarten został zdyskwalifikowany a w 2013 roku w Libercu zajął 51 miejsce. Po zakończeniu sezonu 2012/2013 postanowił uprawiać kombinację norweską.

 

Przygoda Koreańczyka z kombinacją na szczeblu międzynarodowym rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy to Park wystartował w Mistrzostwach Świata Juniorów w Hinterzarten. Koreańczyk zajął wówczas 61 miejsce. W sezonie 2013/2014 Park zadebiutował w Pucharze Kontynentalny.

Podczas zawodów w Park City plasował się w 4 i 5 dziesiątce. W kolejnym sezonie prezentował się podobnie, jednak oprócz Pucharu Kontynentalnego wystartował także na Uniwersjadzie, która odbyła się na Słowacji w Szczyrbskim Jeziorze gdzie zajął 13 i 20 miejsce oraz na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Falun. Koreańczyk zajął tam 49 i 43 miejsce.    

Przełomowy okazał się następny sezon w wykonaniu Parka. Koreańczyk już na początku sezonu zapunktował w Pucharze Kontynentalnym w Park City a 23 stycznia w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Pyeongchang zajął 6 miejsce. W Pucharze Kontynentalnym 

punktował jeszcze kilka razy. W sezonie 2015/2016 zadebiutował w Pucharze Świata podczas zawodów we włoskim Val di Fiemme gdzie indywidualnie zajął 39 miejsce a podczas sprintu drużynowego razem z Bong-Joo-Kimem zajął 15 miejsce. 

W przypadku tego zawodnika zmiana dyscypliny okazała się niewątpliwie bardzo dobrą decyzją. Z całą pewnością Park nie osiągnąłby takich sukcesów w skokach narciarskich. 

 

Autor:ms.
Źródło:informacja własna
 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl