Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Włosi, Czesi i Niemcy na ostatniej prostej przygotowań do PŚ w kombinacji, Dvorak z falą problemów zdrowotnych [RAPORT Z ZAGRANICZNYCH KADR]

Kombinacja norweska -> Artykuły

2016-11-14

Nie tylko Polacy wykorzystują listopad do ostatnich treningów mających wzmocnić formę przed zbliżającym się wielkimi krokami Pucharem Świata. W ich ślady tradycyjnie idą inne ekipy, a ostatnie szlify przed zimą zbierali ostatnio Czesi, Niemcy i Włosi.

 

 

WŁOSI NA LODOWCU

 

Jak relacjonuje serwis fisi..org, reprezentanci Italii na kuźnię formy wybrali austriackie Ramsau i lodowiec Van Senales w południowym Tyrolu. Najpierw w tym pierwszym pracowali nad rezultatami biegowymi, by teraz, pod okiem trenera Paolo Bernardiego, oraz odpowiedzialnymi za sprzęt Pietra Frigo i Michela Giulianiego, na lodowcu Dachstein kontynuować zajęcia, a także sprawdzić wyniki uzyskiwane na skoczni. W obozie uczestniczyli i uczestniczą wszyscy główni zawodnicy znani z aren PŚ – Samuel Costa, Alessandro Pittin, Armin Bauer i Lukas Runggaldier.

 

Alessandro Pittin na lodowcu, fot. Facebook

 

CZESI W DRODZE NA PÓŁNOC

 

Podobnie jak biało-czerwoni, także i nasi południowi sąsiedzi udali się już w długą podróż prosto na północ, czyli do fińskiego Rovaniemi, gdzie pozostaną aż do inauguracji sezonu w Ruce, którą zaplanowano na weekend 25-27 listopada. Wcześniej do Skandynawii udali się członkowie zespołu ze sprzętem. I choć wszyscy spodziewali się luksusu w postaci białego puchu pod dostatkiem, wygląda na to, że pogoda kombinatorów do końca nie rozpieszcza. - Mimo tego, że jesteśmy 5 kilometrów do Koła Podbiegunowego, jak na razie nie ma zbyt dużo śniegu, jednak Finowie zorganizowali 7-kilometrową trasę biegową z wykorzystaniem sztucznego śniegu. Ponadto od weekendu gotowa do zimowych skoków będzie skocznia HS 100. Tak naprawdę życzę sobie tylko jednego – spokojniejszego niż dotychczas wiatru, który utrudniał przeprowadzenie inauguracji w Ruce - mówi na łamach strony Międzynarodowej Federacji Narciarskiej trener Czechow, Vladimir Smid,

 

Niestety, nie wszyscy członkowie czeskiego zespołu są zdrowi, bowiem z wieloma dolegliwościami zmaga się Morislav Dvorak. Najpierw, w maju, nabawił się stanu zapalnego w ścięgnie Achillesa, by latem przejść grypę i ospę, a także zwichnąć kostkę. Niedawno nie mógł uczestniczyć w zgrupowaniu w hali w Oberhofie ze względu na stan zapalny dłoni. Teraz powoli może myśleć o nartach na poważnie. - Mam nadzieję, że to koniec przedsezonowego nieszczęścia i teraz będzie powoli wracał do formy, choć faktycznie, ilość treningów w jego przypadku jest znacznie mniejsza niż u pozostałych członków ekipy – podsumowuje Smid.

 

Kto dostanie szansę na starty w PŚ? Na pewno Tomas Portyk i Miroslav Dvorak, czyli najmocniejsze ogniwa czeskiej ekipy. Dwaj pozostali kombinatorzy, którzy będą bronić narodowych barw, zostaną wybrani po ostatnich treningach w Skandynawii. - Nasi utalentowani juniorzy prezentują naprawdę dobrą formę i stały rozwój, jednak trudno będzie im znaleźć swoje miejsce wśród seniorów. Mają zbierać doświadczenie i przygotowywać się do MŚJ w Park City na początku lutego – wytycza zadania szkoleniowiec.

 

Teraz Czesi będą kontynuować trening biegowy i pracować nad szybkością, a w sobotę, 19 listopada, wystąpią w zawodach Suomi Cup, które będą pierwszym zimowym sprawdzianem dla wszystkich ekip chcących zmierzyć się z rywalami z zagranicy przebywającymi w Finlandii.

 

NIEMCY W OJCZYŹNIE

 

Erdinger Arena w Oberstdorfie, fot. Facebook Erica Frenzela

Z rodzimych obiektów, w odróżnieniu od pozostałych, skorzystać mogą nasi zachodni sąsiedzi, którzy z kolei skupiają się na treningu na skoczni i korzystają kompleksu Erdinger Arena w Oberstdorfie wyposażonego w tory lodowe. Dopisała także pogoda, ponieważ w Niemczech, podobnie jak i w innych krajach Europy środkowo-wschodniej pojawił się pierwszy śnieg. Jak się jednak okazuje, niemieccy dwuboiści musieli się liczyć z innymi miłośnikami Erdinger Areny. - W tym roku zainteresowanie treningiem w Oberstdorfie jest wyjątkowo duże, mamy wypełnione wszystkie terminy – komentuje szef klubu, Peter Kruijer. - Formuła jest prosta, im więcej skoków na torach lodowych oddadzą nasi zawodnicy, tym będą lepsi w PS – dodaje sekretarz generalny miejscowego zespołu, Stefan Huber, zaznaczając także, że duże zainteresowanie zawodników przekłada się na obecność kibiców.

 

Kasia Nowak

fot. Czech Nordic Combined Team / Facebook

źródło: FIS / czech-ski.com / Facebook

 

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl