Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Debiut nowego rankingu Polaków (POLranking) - prowadzi Cieślar przed Słowiokiem i Gąsienicą

Kombinacja norweska -> rankingi

2014-02-04

Już dziś na skipolu debiutuje nowy Ranking Polaków w kombinacji norweskiej o roboczej nazwie POLRANKING. Opiera się on na rankingu wynikowym opracowanym przez Rafała Snocha i dzięki temu możemy jeszcze lepiej porównać osiągi wszystkich naszych zawodników.

 

Zasady rankingu są dosyć skomplikowane, dlatego postaramy się je jak najkrócej i jak najprościej omówić. Liczone są wszystkie starty międzynarodowe oraz krajowe w danym sezonie, a w szczególności: Igrzyska Olimpijskie/Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Puchar Kontynentalny, Mistrzostwa Świata Juniorów, Uniwersjada, zawody międzynarodowe testowe przed sezonem np. Rovaniemi 2013, Zawody krajowe np. Lotos Cup oraz Mistrzostwa Polski.

 

Punktacja jest w dużej mierze taka sama jak dla Rankingu Wynikowego PŚ/PK – czyli 1 sek. dla biegu na 10km = 1 pkt w rankingu. Zwycięstwo na skoczni/trasie w PŚ oraz IO/MŚ to 500pkt, a w PK to 442pkt. Jeżeli dystans biegu jest inny niż 10km to stosujemy przelicznik korygujący: 10/dystans, np. dla biegu na 5km -> 10/5 = 2pkt za każdą sekundę a dla biegu na 15km -> 10/15 = 0.(6) pkt za każdą sekundę.

 

Jeżeli chodzi natomiast o przyznawanie punktów za inne zawody (MŚJ, UVS, zawody testowe/krajowe), to tutaj sprawa się trochę komplikuje, ale z pomocą przychodzi nam wzór, którego używa się w narciarstwie alpejskim oraz biegowym do wyliczania PENALTY w zawodach niższej rangi. Pełne objaśnienie dla bardzo zainteresowanych znajduje się TUTAJ. Objaśnijmy tylko pokrótce, że liczba punktów przyznawana za zwycięstwo uzależniona jest od klasy zawodników biorących udział w danych zawodach, czyli ich rankingu. Im lepsi zawodnicy na skoczni, tym więcej punktów warte jest zwycięstwo w pierwszej części dwuboju, a im lepsi na trasie, tym więcej punktów przyznaje się dla zawodnika najlepszego w biegu. W zawodach niższej rangi zwycięzca konkursu skoków może mieć inny wynik niż zwycięzca biegu, np. na MŚJ 2014 w konkursie HS106/10.0km Jarl Magnus Riiber za zwycięstwo na skoczni otrzymał 452.0pkt, a Hugo Buffard 452.6pkt za bieg. Natomiast w konkursie HS106/5.0km Tomas Portyk otrzymał 448.1pkt za skoki, a Sindre Pettersen 456.1pkt za bieg. Przeliczanie punktów pozostałych zawodników odbywa się podobnie jak w PŚ/PK, czyli 1s=1p dla biegu na 10km.

 

W tym momencie klasyfikowanych jest jedenastu naszych zawodników, którzy mają starty międzynarodowe. Jeśli kadrowicze Tomasza Pochwały wystartują w Szczyrku, to będziemy także mogli doliczyć sporą grupę krajowych zawodników z Lotos Cup. Ranking na pewno zweryfikuje też Puchar Kontynentalny organizowany w Klingenthal, gdzie planowo ma wystartować czterech naszych zawodników (Słowiok, Kupczak, Gąsienica i Wantulok).

 

Na ten moment najlepszym zawodnikiem w kraju jest oczywiście Adam Cieślar, który ma ponad 8 punktów przewagi nad Pawłem Słowiokiem. Trzeci z zaledwie jednym startem jest Andrzej Gąsienica z dużo większą stratą. Pierwszą szóstkę uzupełniają Szczepan Kupczak, Mateusz Wantulok i Jan Łowisz.

 

Najlepszym skoczkiem tego sezonu jest Adam Cieślar, przed Kacprem Kupczakiem i Pawłem Słowiokiem. Kolejne lokaty zajmują Jan Łowisz, Szczepan Kupczak i Michał Pytel. Najlepszym biegaczem także jest Adam Cieślar, przed Pawłem Słowiokiem i Mateuszem Wantulokiem. Kolejne lokaty zajmują Szczepan Kupczak, Marcin Budz i Andrzej Gąsienica

 

POLRANKING (EDYCJA PIERWSZA/2.02.2014)

 

Oczywiście ze względu na obecną zimę lub też jej brak, ranking jest obarczony dużą dozą błędu, bo Gąsienica i Wantulok mają tylko po jednym starcie. Na pewno konkurs indywidualny w Niemczech trochę zweryfikuje nasze zestawienie.

 

Jednocześnie przypominamy, że stary ranking Polaków znajdziecie TUTAJ. Znajduje się on w lewej kolumnie nad kombinacyjną ankietą i jego już siódma edycja dalej będzie aktualizowana. Natomiast nowy ranking na bieżąco będzie aktualizowany także w lewej kolumnie w panelu między klasyfikacją typera, a następnymi zawodami. Dla kontrastu nowe zestawienie nazwaliśmy POLRANKINGIEM.

 

W razie wątpliwości prosimy o pytania.

 

Konrad Rakowski

 

Ranking opracował Rafał Snoch

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl