Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Statystyczne podsumowanie sezonu 2013/2014: Frenzel króluje, Cieślar najlepszym z Polaków

Kombinacja norweska -> rankingi

2014-05-19

Chociaż sezon 2013/14 skończył się już ponad dwa miesiące temu i wielu zawodników w mniejszym lub większym stopniu odpoczywa i regeneruje się przed kolejnym, dzisiaj przyszedł czas aby w liczbach przedstawić kto rządził i dzielił, a kto ma jeszcze sporo do nadgonienia oraz jak na tle świata wypadają Polacy. Wszystko w ujęciu rankingu wynikowego.

 

Dla tych, którzy jeszcze nie słyszeli o rankingu wynikowym (miejmy nadzieję, że jest to niewielki odsetek czytelników), przypomnijmy po krótce zasady. Zawodnicy zdobywają punkty nie za miejsca w zawodach a za wyniki osiągnięte zarówno na skoczni jak i trasie biegowej. Zwycięzca konkursu skoków / biegu w zawdach PŚ/MŚ/IO otrzymuje 500pkt, a więc łącznie za pojedyncze zawody można zdobyć 1000pkt. Każda sekunda straty (dla biegu na 10km) to odjęcie 1 sekundy - dla innych dystansów proporcjonalnie, np. 5km 1s = 2pkt, a 15km 1s = 0.(6)pkt. Natomiast za zwycięstwo w zawodach PK w każdej ze specjalności otrzymuje się 442pkt (maksymalnie 884pkt za jedne zawody). Jako wynik za dany sezon liczona jest średnia punktów z uwzględnieniem kryterium 30% ukończonych zawodów ze wszystkich rozegranych. Mówiąc w skrócie jeżeli w sezonie zostanie rozegranych 20 konkursów, trzeba dobiec do mety w 6 z nich aby być sklasyfikowanym w rankingu.

 

Najlepszym zawodnikiem sezonu został zwycięzca klasyfikacji generalnej PŚ, Niemiec Eric Frenzel. Wyprzedził on Magnusa Moana (NOR) oraz Akito Watabe (JPN). Czołową dziesiątkę uzupełnili świetnie spisujący się Niemcy i Norwegowie, a zamknął ją Francuz Jason Lamy Chappuis. Zwycięzca Pucharu Kontynentalnego, Austriak Tomaz Druml zajął 47. miejsce. Najwyżej sklasyfikowanym z naszych reprezentantów został Adam Cieślar - 62. lokata, który wyprzedził Pawła Słowioka o 16 miejsc (78.). Poza nimi limit 30% wypełnił jeszcze Andrzej Gąsienica, który był 105. w gronie 123 sklasyfikowanych.

 

NAJLEPSZY ZAWODNIK 2013/14

 

W rankingu skokowym również Eric Frenzel okazał się najlepszy. Tutaj mocno naciskali go Rosjanin Jewgiejnij Klimow oraz Norweg Haavard Klemetsen. Ostatecznie to doświadczony Wiking stanął na drugim stopniu podium, a junior z Permu musiał zadowolić się 3. miejscem. Z zawodników dość często startujących w PK najwyżej uplasował się Wolfgang Boesl, który był 15. Najlepszym z Polaków na skoczni również okazał sie Adam Cieślar (46.). Kolejni nasi zawodnicy w tym zestawieniu to Andrzej Gąsienica (75.), Paweł Słowiok (80.), Mateusz Wantulok (97.) oraz Szczepan Kupczak (100.). Sklasyfikowano 130 kombinatorów.

 

NAJLEPSZY SKOCZEK 2013/14

 

Z kolei na trasie równych sobie nie miał Mikko Kokslien, który wyprzedził Włocha Alessandro Pittina. Kolejne 3 pozycje przypadły dwubositom z Norwegii - najniższy stopień podium dla Magnusa Moana, który wyprzedził Joergena Graabaka oraz Magnusa Kroga. "Dopiero" szóste miejsce zajął najlepszy biegacz poprzedniego sezonu, Amerykanin Taylor Fletcher. Z grona "kontynentalowców" najlepiej wypadł Druml, który był 24. Po raz kolejny najwyżej z Polaków uplasował się Adam Cieślar - miejsce 74. Paweł Słowiok uplasował się osiem pozycji niżej (82.), a Andrzej Gąsienica zajął 120. lokatę w gronie 124 sklasyfikowanych.

 

NAJLEPSZY BIEGACZ 2013/14

 

Dla bardziej wnikliwych rankingi z rozbiciem na PŚ i PK:

 

NAJLEPSZY ZAWODNIK PŚ 2013/14

NAJLEPSZY SKOCZEK PŚ 2013/14

NAJLEPSZY BIEGACZ PŚ 2013/14

 

NAJLEPSZY ZAWODNIK PK 2013/14

NAJLEPSZY SKOCZEK PK 2013/14

NAJLEPSZY BIEGACZ PK 2013/14

 

Rafał Snoch

Komentarze - 0

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl