Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

Uniwersjada: Dwa medale Polaków w kombinacji na normalnej skoczni w technice Gundersena [WYNIKI]

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2017-02-01

Choć Adamowi Cieślarowi nie udało się obronić złotego medal wywalczonego na Uniwersjadzie przed dwoma laty, to Polacy wywalczyli dziś dwa krążki – srebro i brąz. Najcenniejszy medal wywiezie z Kazachstanu Rosjanin, Viacheslav Barkov. Jako 11. zmagania zakończył Wojciech Marusarz. 

 

Po skokach na wirtualnym podium znajdował się jedynie Adam Cieślar. Polak poszybował na odległość 95,5 metra. Jego strata do ówczesnego lidera, Go Yamamoto, wynosiła 56 sekund. Drugie miejsce zajmował Niemiec Tobias Simon (22 sekundy starty) po skoku o 4 metry dłuższym. Japończyk, który zdominował serię skoków, uzyskał 102 metry.

 

Z 7. rezultatem na iście wyników znalazło się nazwisko Pawła Słowioka – 93 metry przyniosły stratą minuty i 19 sekund do pierwszego miejsca. Czwarta lokata to Rosjanin, Viacheslav Barkov, piąta – Kazuma Yamamoto.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

 

Zarówno Adam Cieślar, jak i Paweł Słowiok nadrabiali na pierwszych kilkuset metrach straty doprowadzącego i biegnącego samotnie Go Yamamoto. Jako trzeci, również bez wsparcia w postaci kolegów i rywali, biegł myślący o medalu, a wówczas drugi Tobias Simon. Zatówno Japończyk, jak i Niemiec biegli w podobnym tempie aż do wysokości 1,7 kilometra, gdzie Niemiec trochę stracil.

 

Grupa, w której biegli Adam Cieślar i Paweł słowik, zmniejszała za to różnicę dzielącą ich od zawodnika z Kraju Kwitnącej Wiśni. Trzeci z biało-czerwonych, Wojciech Marusarz, robił wszystko, by awansować do czołowej dziesiątki. Z czasem dwaj lepsi Polacy schowali się za plecami rywali, pozwalając im na przewodzenie grupie pościgowej. Drugą pętlę wolniej pokonał Yamamoto, co wykorzystywali rywale – po 5 kilometrach trzeci Cieślar tracił do prowadzącego 39,6 sekundy, a niemal doścignął drugiego Tobiasa Simona.

 

Japończyk nie mógł czuć się pewnie – Take marzący o medalach reprezentanci innych krajów zaczęli wywierać presję. Samotnie na 11. lokacie biegł Wojciech Marusarz. Przed trzecim okrążeniem z 22 sekund przewagi Yamamoto zostało… 10. Po kilkuset metrach pięciu zawodników z grupy pościgowej wyprzedziło lidera i wicelidera, a wśród nich byli i Cieślar, i Słowiok. Prowadził Welde, trzeci i czwarty – to lokaty podopiecznych trenera Wantuloka. Rywali gonił także Wojciech Marusarz.

 

Walka o złoto rozegrała się na ostatnich metrach między Cieślarem a Barkovem – niestety to Rosjanin wywalczył medal z najcenniejszego kruszcu, ale Polacy mogą poszczycić się dwoma krążkami, bowiem Paweł Słowiok znalazł się na najniższym stopniu podium z najepszym czasem biegu i stratą 7,8 sekundy. Do swoich kolegów nie dołączył Wojciech Marusarz, ale zajął 11. lokatę, co stawia Polaków w roli jednego z faworytów do walki o medale w zmaganiach drużynowych.

 

OSTATECZNE WYNIKI

 

KaEn

fot. Paweł Skraba

Komentarze - 5

ms.

Opublikowano: 2017-02-01 12:28:49

Przynajmniej tutaj nie wygrał Niemiec. Zwycięstwo Barkova to dla mnie spora niespodzianka, pozytywnie zaskoczył na skoczni ale że zdobędzie złoto się nie spodziewałem. Po skokach myślałem że o pierwsze miejsce powalczą Yamamoto i Simon, ewentualnie Cieślar, także wyniki są trochę zaskakujące, szkoda że Cieślar przegrał złoto na ostatnich metrach ale nie ma co rozpamiętywać, przed nami jeszcze 2 konkursy. Myślę że w drużynówce Polacy sięgną po zwycięstwo o ile Marusarz skoczy tak jak dzisiaj bo jest to niewątpliwie nasze najsłabsze ogniwo ale inne ekipy też nie przyjechały w zbyt mocnych składach także Polska ekipa powinna wygrać w drużynówce. Tak się teraz zastanawiam czy gdyby Simon i Yamamoto skoczyli kilka metrów bliżej a Słowiok i Cieślar kilka metrów dalej to czy ich miejsca byłyby inne, wiadomo biegnąc samemu dużo się traci ale myślałem że Niemiec i Japończyk zdobędą medal a tu niespodzianka, może gdyby biegli w grupie wyniki byłyby inne.

Sakuraj

Opublikowano: 2017-02-02 00:36:43

Ja rozumiem, że Uniwersiada to jedyna szansa zarobku dla naszych zawodników, ale podporządkowywanie temu konkursowi całego sezonu, a w zasadzie całej kariery dwóch świetnych jako juniorzy zawodników, to jest moim zdaniem przesada. Niestety jest to samo co za czasów Klimki... Nawet na Nordic Combined Triple się nie pojawili, w Koreii oczywiście również nie, Sapporo a jakże będzie, ale nie dla Polaków. Potem zostają 3 konkursy PŚ w mistrzostwach świata, gdzie w Oslo i Trondheim będzie 4/5 dziesiątka po skoku i zero szans na punkty, a w Schonach masówka w biegu i to by było na tyle jeśli chodzi o ten sezon. Po drodze może PK w Eisenerz czy Planicy, ale cóż z tego? Brawa dla Barkowa za zwycięstwo, nasi mają stypendium za medale, ale po raz pierwszy jakoś nie kibicowałem specjalnie przed TV, bo robienie wielkiej walki z pojedynkiem z zawodnikami z 3 dziesiątki PK (Yamamoto nie liczę, on na K120 by im odleciał na 20 metrów), zakrawa na żart. Cieślar i Słowiok swoje na Uniwersiadzie już osiągneli, po co znowu to samo? Za chwilę IO, pewnie któryś z nich się tam nie załapie, bo zabraknie punktów PŚ, a potem co? Szkoda, wielka szkoda. Tonio Tajner i Tomek Pochwała niczym za czasów wspaniale sparodiowanych w serii Nonsensopedia News "Tonio i Tomek", w trakcie których zwiedzali świat udając skoczków narciarskich, tym razem pojechali do USA, gdzie na MŚJ pełnią funkcję trenerów kombinacji norweskiej... Podsumowaniem tej całej Uniwersiady niech będą popisy dublowanych na trasie Kazachów. Wspaniali przeciwnicy, stawka PŚ ma te zawody gdzieś. Tajner może odtrąbić sukces.

TomaszB

Opublikowano: 2017-02-02 08:43:36

Ja niestety uroiłem sobie, że z tego biegu nie będzie relacji, bo skoro planowo we wtorek odwołane, to pomyślałem sobie, że w środę nie mają w planie transmitować. Z tego co widzę po komentarzu użytkownika Sakuraj nie mam czego żałować że nie oglądałem, ale mimo to mam pytanko. To była jakaś trudna trasa, czy bardziej płaska? Same metry z pdf to widziałem, ale wizualnie czy był jakiś trudny podbieg/podbiegi? A z tymi Kazachami to ogólnie "popis" samo to że byli dublowani, czy blokowali zawodników mających kółko przewagi nad nimi :D?

Sakuraj

Opublikowano: 2017-02-02 10:58:54

Bieg nawet ciekawy, jak na małą stawkę, była pogoń za liderem i zmiany pozycji w trakcie biegu. Trasa względnie łatwa, nie było jakiś strasznych podbiegów. Zresztą 10km Słowiok przebiegł w nieco ponad 23 minuty, to mówi samo za siebie. Fletcher, Pittin, Rydzek czy inni Gerstgraser miałby 21 minut, więc trasa średnia. Może nie tyle co blokowali ci Kazachowie, bo trasa szeroka, ale jeden z nich po prostu człapał na trasie.

Axl

Opublikowano: 2017-02-03 08:55:16

A w Korei na starcie 32 zawodników. Jakby tam pojechali to by mieli szanse zdobyć punktów i trochę kasy też zarobić, jakby się udało do Top20 awansować. No ale dopóki u nas będą stypendia za Uniwersjadę... To przecież nawet nie jest 3. liga, tylko 4. albo 5.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl