Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w kombinacji: Obaj Polacy z życiowymi rezultatami, Adam Cieślar SIÓDMY! [WYNIKI]

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2017-03-18

Historyczny i najlepszy występ polskich kombinatorów pod opieką Mateusza Wantuloka stał się faktem. Dziś Adam Cieślar odniósł życiowy sukces, plasując się na siódmej lokacie, a ogromny awans zaliczył Paweł Słowiok, kończąc na 18. pozycji. Wygrał Frenzel, prawdopodobnie pewnie zmierzając po piątą z rzędu Kryształową Kulę.

 

Wielu kibiców miało nadzieję, że seria skoków zostanie odwołana i uwzględnione zostaną wyniki serii prowizorycznej, w której Polacy zanotowali bardzo dobre rezultaty – 17. był Paweł Słowiok, a 20. Adam Cieślar. Dla tego drugiego rozegrana seria skoków okazała się jednak fantastyczna – istebnianin oddał najdalszy skok w stawce na odległość 105 metrów, co zapewniło mu historyczne, trzecie miejsce na półmetku, dając jednocześnie szansę na życiowy wynik w ogóle. Podopieczny Mateusza Wantuloka skakał z 20. belki przy wietrze pod narty, ale na pewno nie na tyle mocnym, by mówić o jakimkolwiek przypadku czy szczęściu. Będący przed nim Yoshito Watabe i Wilhelm Denifl mieli mimo wszystko lepsze warunki, a uzyskali krótsze rezultaty – odpowiednio 103,5 oraz 102 metry, tyle że otrzymali dodatkowe punkty za obniżony rozbieg (18. pozycja najazdowa). Dzięki temu strata była minimalna – 10 sekund do Japończyka, 1 do Austriaka.

 

Cieślar wyprzedził takie tuzy kombinacji jak Eric Frenzel (7. miejsce po skoku na 101. metr z 18. belki, + 15 sekund) czy Johannes Rydzek (9. miejsce, 101 metrów z 18. belki, + 21 sekund). Sekundę za Polakiem wystował Kristian Ilves, który poszybował 102 metry, a jeszcze trzy sekundy później Mario Seidl.

 

Rezultatu z kwalifikacji nie powtórzył niestety Paweł Słowiok. 93 metry pozwoliły zająć 34. pozycję ze stratą 16 sekund do pierwszego punktowanego miejsca zajmowanego wówczas przez Francoisa Brauda. Minuta trzydzieści cztery – to strata Polaka do najlepszych. Za plecami Polak miał niestety choćby Bjoerna Kircheisena, świetnego biegacza, co mogło utrudnić walkę o powiększenie pucharowego dorobku, ale tak się jednak nie stało.

 

WYNIKI SERII SKOKÓW

LISTA STARTOWA BIEGU

 

Początkowo Adam Cieślar biegł w licznej grupie, razem z Frenzelem czy Rydzekiem, który po chwili dogonił czołówkę. Polak trzymał się na wywalczonym w skokach miejscu, ale na wysokości 2200 metrów spadł na czwartą lokatę. Trzeba przyznać, że „śnieżna” (chyba raczej lodowa) trasa w Schonach wygląda dość osobliwie, zwłaszcza w towarzystwie kropli deszczu na kamerze i wiosennego krajobrazu w tle.

 

Kolejne 800 metrów to niestety spora strata w wykonaniu Adama – wyprzedzili go Frenzel, Rydzek, Ilves, Akito Watabe czy Hug, co dawało ósmą lokatę – ten sam stan utrzymał się 700 metrów dalej (strata 3,4 sekundy). Do trzydziestki zbliżał się Paweł Słowiok, awansując o dwie lokaty i trzymając się biegnącego przed nim Fabiana Riessle.

 

Przed połową dystansu Cieślar zamykał czołową dziesiątkę. Prowadził Akito Watabe przed Mario Seidlem i Timem Hugiem. Japończyk miał z pewnością o co walczyć, bowiem przy słabym występie na skoczni Fabiana Riessle miał szansę na znaczne zbliżenie się do niego w klasyfikacji generalnej w PŚ. 5. i 6. lokata to Eric Frenzel i Johannes Rydzek. Ale nas bardziej interesowało co innego, mianowicie to, że Paweł Słowiok dobiegł do pierwszego punktowanego miejsca. 

 

Na kolejnym kilometrze Cieślar awansował, podobnie jak Frenzel (3.) i Rydzek (4.). Za chwilę, po 700 metrach, istebnianin był już szósty! Różnice w czołówce były oczywiście bardzo małe, stąd szybko można było zarówno zyskać, jak i stracić. Polak utrzymał się wśród około 11 najlepszych, w przeciwieństwie do Kristiana Ilvesa, Maxime Laheurte czy będącego przecież na czele po skokach młodszego z braci Watabe.  

 

Paweł Słowiok poszedł w ślady swojego kolegi – z 29. lokaty awansował na 23.! W pokonanym polu zostawił choćby Fabiana Riessle, który spadł poza trzydziestkę. Kolejne 700 metrów dalej drugi z podopiecznych trenera Wantuloka był już… 21.. a na 6. lokacie dzielnie trzymał się Cieślar. Przez chwilę był nawet trzeci, a potem, na wysokości 9,7 kilometra, piąty. Prowadził Denifl, mając za plecami Schmida i Watabe.  Rywali z ogromną łatwością pokonywał Słowiok, awansując do drugiej dziesiątki!

 

Na samym finiszu Wilhelm  Denifl nie dał rady Ericowi Frenzelowi, który miał sporo szczęścia, bowiem na ostatnich metrach upadł Johannes Rydzek, zajmując przez to ostatni stopień podium. Wychodzi więc na to, że piąta Kryształowa Kula dla Niemca stanie się jutro faktem. A już dziś faktem stał się historyczny, najlepszy w karierze rezultat Polaków. Adam Cieślar zaliczył ostatecznie SIÓDME miejsce. Z 34. lokaty po skokach na OSIEMNASTĄ przesunął się Paweł Słowiok. Tuż przed nim znalazł się… Yoshito Watabe. Co warto dodać, Paweł miał dziś trzeci czas na trasie biegu!

 

OFICJALNE WYNIKI

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ

 

Tak, dziś ręce same składają się do oklasków. Gratulujemy, Panowie, czapki z głów.

  

KaEn

Komentarze - 14

ms.

Opublikowano: 2017-03-18 11:44:59

Myślałem że dadzą sobie spokój i zaliczą PCR ale może prognozy na jutro są jeszcze gorsze i dlatego zrobili dziś skoki.Jakby nie było na pewno była to dobra decyzja dla Adama, znakomity skok, a do tego wcale nie miał aż tak dobrych warunków. Słówiok także spisał się nienajgorzej, o punkty będzie ciężko ale warunki na trasie będą tragiczne więc ciężko cokolwiek przewidzieć. Pisałem kiedyś że gdyby połączyć skoki Kupczaka z biegiem Cieślara mielibyśmy naprawdę dobrego kombinatora, dzisiaj się doczekaliśmy. Oby tylko Adam pobiegł tak jak ostatnio, wtedy jest szansa na TOP 15, a może nawet lepiej ale dmuchajmy na zimne, zadowoli mnie także miejsce w top 20.

XYZ

Opublikowano: 2017-03-18 11:46:51

Świetny wynik Adama w skokach. Widziałem ten skok i to była petarda. Najlepszy skok chyba w całej jego karierze. Jest szansa na bardzo dobry rezultat. Oczywiście nie napalam się na nie wiadomo co a Polak stoi przed dużą szansą poprawienia swojego najlepszego rezultatu w karierze. W ostatnich zawodach zanotował 17 czas a więc jeśli dziś by powtórzył równie dobry bieg to szansa na pierwszą piętnastkę jest.

Axl

Opublikowano: 2017-03-18 12:08:09

To jest dosłownie ODLOT :) Boję się tylko o warunki na trasie, dodatnie temperatury i deszcz, nie będzie łatwo dla serwismenów, o zawodnikach nie mówiąc...

XYZ

Opublikowano: 2017-03-18 14:46:01

Świetny start naszych chłopaków. Obaj zaliczyli najlepsze wyniki w karierze i aż szkoda że to koniec sezonu bo chłopaki dali wiele radości. Adam zalicza najlepszy występ w Polskiej kombinacji od wielu lat. Świetnie trzymał się czołówki i walczył do końca. Bardzo mnie cieszy że wywalczył tak wysoką lokatę. Mam nadzieję że w przyszłym sezonie nie przytrafią mu się żadne choroby i będzie regularnie punktował w PŚ. Paweł też z najlepszy rezultatem w karierze. Adam oddał dziś skok życia, natomiast Paweł zaliczył najlepszy bieg życia. Uzyskał 3. czas biegu co jest rewelacyjnym wynikiem. Szkoda że nie oddał takiego skoku jak w kwalifikacjach bo spokojnie mógłby powalczyć o dziesiątkę. Ale i tak jest super. Bardzo długo trzeba było czekać na tak dobry występ w Kombinacji i oby więcej takich niespodzianek. A tak poza tym gdyby dodać skok Adama i bieg Pawła to Polak mógłby wygrać.

Axl

Opublikowano: 2017-03-18 16:11:43

Nie no, aż trudno uwierzyć, że to się stało naprawdę :-) Pomyśleć, że ja durny miałem nadzieję, że wezmą wyniki z PCR :-) A tu taka niespodzianka. Wspaniale sobie Adam radził na trasie, większość czasu był na czołowych miejscach w tej dużej grupie, może w końcówce nieco zabrakło, mogło być 6te miejsce, Seidl był na pewno do ogrania, ale czyż można wybrzydzać? Jakby tego było mało, to jeszcze bieg-petarda w wykonaniu Pawła :-) 3ci czas, to przecież jakiś kosmos, i to jeszcze w takich warunkach!!! Ciekawe czy przy tych deszczach skocznia wytrzyma do jutra, bo jeśli nie, to z kolei Paweł będzie miał szansę na życiowy rezultat po PCRze. Pomijając już fakt znakomitego wyniku, to miło było móc w końcu oglądać Polaka na trasie w czasie całej transmisji, a nie tylko czekać na finiszu aż przybiegnie. Nawet komentator niemieckiej telewizji ARD opowiadał w czasie relacji, że w przerwie między skokami a biegiem "polski trener Mateusz Wantulok miał szeroki uśmiech na twarzy". Po biegu to pewnie skakał z radości :-) Jeszcze słówko o Deniflu, bo on naprawdę może być inspiracją, choćby dla naszych - tyle lat chłop startuje, a prawdziwe wyniki robi dopiero grubo po 30stce. Sprytnie to zrobił z tym "niby"-atakiem w końcówce, życzyłem mu zwycięstwa, ale i tak odniósł wspaniały sukces. Nasi mają przed sobą jeszcze wiele lat startów, mam nadzieję, że w PZNie w końcu dostrzegą ich potencjał i zadbają o odpowiednie zaplecze dla nich. Tych talentów nie wolno zmarnować!!!

ms.

Opublikowano: 2017-03-18 20:02:36

WIELKIE BRAWA DLA NASZYCH KOMBINATORÓW Takiego obrotu sprawy to chyba nawet najwięksi kibice się nie spodziewali. Co prawda liczyłem po cichu na jakąś niespodziankę, ale takich wyników naszych zawodników się nie spodziewałem, wielkie brawa dla naszych kombinatorów oraz dla całego sztabu szkoleniowego. Ten wynik pokazuje że mimo przeciwności losu można walczyć i osiągać sukcesy. Olbrzymie gratulacje, ciekawe czy panowie z TVP zauważą ten wynik, pewnie nie ale i tak ten wynik obije się szerokim echem w świecie sportów zimowych. Bardziej cieszę się z sukcesów naszych kombinatorów niż z drugiego miejsca skoczków, bo tego wyniku nikt się nie spodziewał, oby jutro zaliczono wyniki PCR to może i Słowiok wyląduje w pierwszej 10 bo jeżeli rozegrają skoki to chyba wystartuje tylko najlepsza 30, chociaż zmienili dystans z 15 na 10 kilometrów więc może dopuszczą wszystkich do jutrzejszych zawodów, zobaczymy. Jeżeli chodzi o Niemców to jutro zapewne Frenzel zgarnie piątą kryształową kulę, nawet jeśli wygra Rydzek to nie chce mi się wierzyć że Frenzel nie znajdzie się w najlepszej trójce. Jeszcze raz wielkie brawa dla naszych kombinatorów, pokonali wielu zawodników światowej klasy, pokazując że można walczyć z najlepszymi. Oby ten wynik wpłynął na rozwój tej strony i większe zainteresowanie kombinacją w Polsce.

Axl

Opublikowano: 2017-03-18 20:11:52

Jutro na 11:00 są zaplanowane normalne kwalifikacje, z 57 zawodnikami. http://medias1.fis-ski.com/pdf/2017/NK/4140/2017NK4140SLQ.pdf Jeśli się skoki nie będą mogły odbyć, to wtedy biorą PCR z piątku. Także na pewno Polacy jutro wystąpią.

ms.

Opublikowano: 2017-03-18 20:15:56

A jednak, miłe zaskoczenie nie spodziewałem się że w sporcie na jedynce wspomną o kombinacji a tu proszę.

Kapustnik

Opublikowano: 2017-03-18 22:56:25

Takich emocji nie było od bardzo dawna - i nie tylko jeśli chodzi o kombinację! Fantastyczny wynik Cieślara - światowa czołówka. A Słowiok i jego spacer w górę również imponujący. Wspaniała sobota (+ wisienka na torcie w San Remo dla fanów kolarstwa). Nawet w wiadomościach w TVP wspomnieli o kombinacji (pomijając fakt, że mówiąc o zwycięstwie Frenzela pokazali Rydzeka przekraczającego linie mety na MŚ ;) ale liczą się intencje.

kg191

Opublikowano: 2017-03-19 00:37:03

Super wyniki, jeszcze jestem w szoku :). Graty Panowie. Świetne 7 miejsce w Pucharze Świata Adama Cieślara oraz świetny 3 czas biegu Pawła Słowioka. Panowie oby tak dalej.

domo

Opublikowano: 2017-03-19 07:23:55

Mówiłem że chłopaki Cieślar i Słowiok mają ogromny potencjał co pokazali w sobote.Jednak przez lata zaniedbań tego sportu w Polsce nie potrafili tego pokazać mam nadzieje że po tych Wynikach PZN przejrzy na oczy i zapewni tym chłopakom godne warunki organizacyjne jak i Finansowe do uprawiania tego sportu bo za rok na Igrzyskach mogą sprawić nam miłą niespodziankę.

Luk

Opublikowano: 2017-03-19 08:00:43

Nie wiem co oni brali ale niech biorą to zawsze :D Szaleńcy haha :) Piękny wynik, który pokazuje ogromny potencjał. Napisałem po 10 miejacu na MŚ w team sprincie że za rok na IO będzie brąz i tego się trzymam :)

Axl

Opublikowano: 2017-03-19 08:24:31

Jest tylko taki problem, że na IO nie ma niestety team-sprintu w KN.

seba

Opublikowano: 2017-03-19 13:25:10

Trener Jan Sturc odchodzi po sezonie z kadry kombinacji norweskiej ze względu na stan zdrowia podał komentator Eurosportu to jest ogromna strata dla polskiej kadry na rok przed igrzyskami obawiam się że bez tak wybitnego trenera od skoków znów cofniemy się po tak dobrym końcu tego sezonu bez dobrych skoków nasi o dobrych wynikach nie mają co marzyć a Jan Sturc dużo poprawił przez dwa lata u naszych zawodników mam nadzieje że Dyrektor Adam Małysz zatrudni jakiegoś fachowca od skoków do pomocy Wantulokowi bo sam to on nic nie zdziała.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl