PŚ w Chaux-Neuve: Edelmann zwycięża, bardzo słaby start Moana

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-01-12

Tino Edelmann zwycięzył w rozegranych w dniu dzisiejszym zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, które odbyły się w Chaux-Neuve. Dla Niemca to trzecie zwycięstwo w karierze w zawodach PŚ. Drugie miejsce zajął Austriak Bernhard Gruber, a trzecie Japończyk Akito Watabe. Prowadzenie w Pucharze Świata utrzymał Francuz Jason Lamy Chappuis, który zajął szóste miejsce.

Bernhard Gruber prowadził po konkursie skoków. Austriak skoczył 114 metrów i miał wystartować w tym samym czasie, w którym miał ruszać zajmujący drugie miejsce Haavard Klemetsen, który po skoku na odległość 114,5m uzyskał notę o jedną dziesiątą punkty niższą od lidera. Trzecie miejsce zajmował Niemiec Tino Edelmann, który skoczył 113,5m i miał 5 sekund straty do prowadzącej dwójki.  Czwartą pozycję zajmował Słoweniec Marjan Jelenko, który skoczył 113,5 metra i miał 7 sekund straty do Grubera i Klemetsena. Piąty był Akito Watabe (111m, +0:10). Jedenaście sekund straty do lidera miał jego rodak, Christoph Bieler (112m). Trzynaście sekund do prowadzącej dwójki tracił brat Akito Watabe, Yoshito (111,5m). Ósmy był trzeci z Japończyków, Taihei Kato (116m, +0:16). Dziewiątą pozycję zajmował Eric Frenzel (112m, +0:16), a pierwszą dziesiątkę zamykał rodak Mistrza Świata z Oslo, Manuel Faisst (111m, +0:19).

Tuż poza pierwszą dziesiątką znajdował się Norweg Jan Schmid (110,5m, +0:30). Najlepszym z reprezentantów gospodarzy był Sebastien Lacroix, który zajmował trzynaste miejsce (109m, +0:34). Sekundę więcej tracił Jason Lamy Chappuis. Lider Pucharu Świata skoczył 107,5m. Kolejni groźni Norwegowie, czyli Magnus Krog i Joergen Graabak, zajmowali miejsca szesnaste (Krog, 108m, +0:41) i siedemnaste (Graabak, 108m, +0:44). Dwaj świetni norwescy biegacze, Mikko Kokslien i Magnus Moan spisali się słabo. Kokslien był trzydziesty (104,5m, +1:09), a Moan 38. (99m, +1:39). Po raz kolejny fatalnie spisali się włoscy kombinatorzy – mimo, że do konkursu załapali się czterej reprezentanci Italii, to najlepszy z nich, Samuel Costa, zajmował 44. miejsce. Maierhofer był 47., a Bauer i Runggaldier zamykali stawkę.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

Na początku biegu uformowała się pięcioosobowa czołówka w składzie: Bernhard Gruber, Haavard Klemetsen, Tino Edelmann, Marjan Jelenko i Akito Watabe. Przed piątym kilometrem z czołówki odpadł Klemetsen i został "wchłonięty" przez grupę, w której biegli m.in. Jason Lamy Chappuis, Sebastien Lacroix i Eric Frenzel. Szaleńcze tempo narzucił sobie Taylor Fletcher, który w przeciągu połowy dystansu odrobił ponad 20 miejsc. Tymczasem czteroosobowa czołówka zaczęła tracić swoją przewagę nad trzyosobową grupką, w której biegli Lamy Chappuis, Lacroix i Frenzel. Za nimi utworzyła się siedmioosobwa grupka, w której przewodzili Taylor Fletcher, Bjoern Kircheisen i Mikko Kokslien. W okolicy ósmego kilometra od człowej grupki odpadł Marjan Jelenko, który został wyprzedzony przez Jasona Lamy Chappuis, a za plecami Słoweńca czaili się już dwaj Niemcy: Frenzel i Kircheisen.

Pod koniec dystansu próbował atakować Bernhard Gruber. Uzyskał minimalną przewagę nad Tino Edelmannem i wyraźną przewagę nad odpadającym Akito Watabe. Edelmann odrobił jednak stratę do Austriaka i w okolicach wbiegnięcia na stadion wyszedł na prowadzenie, uzyskując minimalną przewagę, którą utrzymał już do mety. Drugie miejsce wywalczył Gruber, trzeci był starszy z braci Watabe. Miejsca tuż za podium dla dobrze biegnących Niemców - Kircheisena i Frenzla. Lider Pucharu Świata, Jason Lamy Chappuis finiszował szósty. Jako siódmy na metę wpadł pierwszy z Norwegów, Joergen Graabak. Kolejny raz dobrze spisał się Słoweniec Jelenko, który mimo tego, że osłabł w koncówce to zajął miejsce ósme. Dziewiąty finiszował atakujący z 30. pozycji Mikko Kokslien, a pierwszą dziesiątkę zamknął autor najlepszego czasu biegu, Taylor Fletcher. Tuż poza pierwszą dziesiątką finiszował Johannes Rydzek, który przegrał o niecałą sekundę z Amerykaninem. Dobrze spisał się Japończyk Hideaki Nagai, który utrzymał dwunaste miejsce po skokach. Trzynaste miejsce zajął Sebastien Lacroix, który przez to, że wcześniej pomagał swojemu bardziej utytułowanemu rodakowi, osłabł w końcówce. Czternaste i piętnaste miejsce zajęli dwaj dobrzy skoczkowie - Klemetsen i Yoshito Watabe.

Bardzo słaby start zanotował Magnus Moan, który ostatecznie zajął 26. miejsce. O tym, że nie był to dobry dzień vice-lidera Pucharu Świata niech świadczy fakt, że uzyskał zaledwie ósmy czas biegu, tracąc do Taylora Fletchera ponad 42 sekundy.

Do biegu nie przystąpił Taihei Kato, a Mario Seidl i Karl-August Tirmaa nie ukończyli biegu.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Jason Lamy Chappuis (495 punktów). Drugi jest Magnus Moan (388 punktów), a trzecie miejsce zajmuje Bernhard Gruber (304 punkty). Dzisiejszy zwycięzca, Tino Edelmann, awansował na 10. miejsce (172 punkty).