Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w Chaux-Neuve: Edelmann zwycięża, bardzo słaby start Moana

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-01-12

Tino Edelmann zwycięzył w rozegranych w dniu dzisiejszym zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej, które odbyły się w Chaux-Neuve. Dla Niemca to trzecie zwycięstwo w karierze w zawodach PŚ. Drugie miejsce zajął Austriak Bernhard Gruber, a trzecie Japończyk Akito Watabe. Prowadzenie w Pucharze Świata utrzymał Francuz Jason Lamy Chappuis, który zajął szóste miejsce.

Bernhard Gruber prowadził po konkursie skoków. Austriak skoczył 114 metrów i miał wystartować w tym samym czasie, w którym miał ruszać zajmujący drugie miejsce Haavard Klemetsen, który po skoku na odległość 114,5m uzyskał notę o jedną dziesiątą punkty niższą od lidera. Trzecie miejsce zajmował Niemiec Tino Edelmann, który skoczył 113,5m i miał 5 sekund straty do prowadzącej dwójki.  Czwartą pozycję zajmował Słoweniec Marjan Jelenko, który skoczył 113,5 metra i miał 7 sekund straty do Grubera i Klemetsena. Piąty był Akito Watabe (111m, +0:10). Jedenaście sekund straty do lidera miał jego rodak, Christoph Bieler (112m). Trzynaście sekund do prowadzącej dwójki tracił brat Akito Watabe, Yoshito (111,5m). Ósmy był trzeci z Japończyków, Taihei Kato (116m, +0:16). Dziewiątą pozycję zajmował Eric Frenzel (112m, +0:16), a pierwszą dziesiątkę zamykał rodak Mistrza Świata z Oslo, Manuel Faisst (111m, +0:19).

Tuż poza pierwszą dziesiątką znajdował się Norweg Jan Schmid (110,5m, +0:30). Najlepszym z reprezentantów gospodarzy był Sebastien Lacroix, który zajmował trzynaste miejsce (109m, +0:34). Sekundę więcej tracił Jason Lamy Chappuis. Lider Pucharu Świata skoczył 107,5m. Kolejni groźni Norwegowie, czyli Magnus Krog i Joergen Graabak, zajmowali miejsca szesnaste (Krog, 108m, +0:41) i siedemnaste (Graabak, 108m, +0:44). Dwaj świetni norwescy biegacze, Mikko Kokslien i Magnus Moan spisali się słabo. Kokslien był trzydziesty (104,5m, +1:09), a Moan 38. (99m, +1:39). Po raz kolejny fatalnie spisali się włoscy kombinatorzy – mimo, że do konkursu załapali się czterej reprezentanci Italii, to najlepszy z nich, Samuel Costa, zajmował 44. miejsce. Maierhofer był 47., a Bauer i Runggaldier zamykali stawkę.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

Na początku biegu uformowała się pięcioosobowa czołówka w składzie: Bernhard Gruber, Haavard Klemetsen, Tino Edelmann, Marjan Jelenko i Akito Watabe. Przed piątym kilometrem z czołówki odpadł Klemetsen i został "wchłonięty" przez grupę, w której biegli m.in. Jason Lamy Chappuis, Sebastien Lacroix i Eric Frenzel. Szaleńcze tempo narzucił sobie Taylor Fletcher, który w przeciągu połowy dystansu odrobił ponad 20 miejsc. Tymczasem czteroosobowa czołówka zaczęła tracić swoją przewagę nad trzyosobową grupką, w której biegli Lamy Chappuis, Lacroix i Frenzel. Za nimi utworzyła się siedmioosobwa grupka, w której przewodzili Taylor Fletcher, Bjoern Kircheisen i Mikko Kokslien. W okolicy ósmego kilometra od człowej grupki odpadł Marjan Jelenko, który został wyprzedzony przez Jasona Lamy Chappuis, a za plecami Słoweńca czaili się już dwaj Niemcy: Frenzel i Kircheisen.

Pod koniec dystansu próbował atakować Bernhard Gruber. Uzyskał minimalną przewagę nad Tino Edelmannem i wyraźną przewagę nad odpadającym Akito Watabe. Edelmann odrobił jednak stratę do Austriaka i w okolicach wbiegnięcia na stadion wyszedł na prowadzenie, uzyskując minimalną przewagę, którą utrzymał już do mety. Drugie miejsce wywalczył Gruber, trzeci był starszy z braci Watabe. Miejsca tuż za podium dla dobrze biegnących Niemców - Kircheisena i Frenzla. Lider Pucharu Świata, Jason Lamy Chappuis finiszował szósty. Jako siódmy na metę wpadł pierwszy z Norwegów, Joergen Graabak. Kolejny raz dobrze spisał się Słoweniec Jelenko, który mimo tego, że osłabł w koncówce to zajął miejsce ósme. Dziewiąty finiszował atakujący z 30. pozycji Mikko Kokslien, a pierwszą dziesiątkę zamknął autor najlepszego czasu biegu, Taylor Fletcher. Tuż poza pierwszą dziesiątką finiszował Johannes Rydzek, który przegrał o niecałą sekundę z Amerykaninem. Dobrze spisał się Japończyk Hideaki Nagai, który utrzymał dwunaste miejsce po skokach. Trzynaste miejsce zajął Sebastien Lacroix, który przez to, że wcześniej pomagał swojemu bardziej utytułowanemu rodakowi, osłabł w końcówce. Czternaste i piętnaste miejsce zajęli dwaj dobrzy skoczkowie - Klemetsen i Yoshito Watabe.

Bardzo słaby start zanotował Magnus Moan, który ostatecznie zajął 26. miejsce. O tym, że nie był to dobry dzień vice-lidera Pucharu Świata niech świadczy fakt, że uzyskał zaledwie ósmy czas biegu, tracąc do Taylora Fletchera ponad 42 sekundy.

Do biegu nie przystąpił Taihei Kato, a Mario Seidl i Karl-August Tirmaa nie ukończyli biegu.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzi Jason Lamy Chappuis (495 punktów). Drugi jest Magnus Moan (388 punktów), a trzecie miejsce zajmuje Bernhard Gruber (304 punkty). Dzisiejszy zwycięzca, Tino Edelmann, awansował na 10. miejsce (172 punkty).

KLASYFIKACJA GENERALNA PUCHARU ŚWIATA

Andrzej Grabowski

Komentarze - 2

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-01-12 11:07:54

Znowu tak jak w jednym z konkursów rok temu mimo dosyć dużej skoczni mamy w Chaux-Neuve praktycznie start masowy. Wydaje się, że do 35 zawodnika wszyscy mają szansę na podium, a moim zdaniem Taylor Fletcher jest nawet faworytem do podium. Rzadko miewa taką stratę po skokach więc na pewno da z siebie wszystko, choć przebijanie się przez tylu zawodników może nie być łatwe.

M_B

Opublikowano: 2013-01-12 12:30:24

Też właśnie oglądając skoki do kombinacji pomyślałem, że Taylor Fletcher ze swoim świetnym bieganiem może tutaj być bardzo ale to bardzo wysoko. Ze słabszych ekip to szkoda, że Piho nieco lepiej nie skoczył, on całkiem nieźle biega i przy podobnym skoku do Fletchera raczej by zdobył następne punkty do PŚ, a tak to nie wiem czy podoła.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl