Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ w Klingenthal: Frenzel po raz czwarty, dominacja Niemców, Pochwała bez punktów

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-01-27

Eric Frenzel kontynuuje swoją zwycięską passę. Dziś w Pucharze Świata w Klingenthal triumfował po raz czwarty z rzędu, a jego przewaga nad rywalami jest coraz wyraźniejsza. Niemiec umocnił się też na pozycji lidera w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełnili jego koledzy z drużyny Tino Edelmann i Johannes Rydzek. Nieco kuriozalną sytuacją był start zaledwie 24 zawodników do biegu.

Eric Frenzel uzyskał najlepszą notę już w konkursie skoków do kombinacji rozgrywanym w formule Penalty Race. Obok Niemca żadnej karnej rundy nie musiał pokonywać również Bernhard Gruber, jednak Frenzel miał nad nim bonusowe dziesięć sekund przewagi. Zarówno Frenzel jak i Gruber osiągnęli odległość 140,5 metra, ale zwycięzca wczorajszych zawodów miał mniej korzystny wiatr. Dodatkowe 150 metrów mieli do pokonania Marjan Jelenko i Tino Edelmann. Dwa razy dłuższy dystans na karnej pętli czekał czwórkę zawodników: Mario Seidla, Wilhelma Denifla, Bryana Fletchera i Jasona Lamy Chappuis. Kombinatorzy z miejsc 9-11 mieli do pokonania trzy karne rundy, a pozostali zakwalifikowani aż 4. Do biegu zakwalifikowało się jedynie 24 zawodników. Zawodnicy, którzy zmieścili się w „30", ale nie zaprezentowali się na trasie, nie otrzymali punktów PŚ. Jednym z tych kombinatorów jest Taylor Fletcher, któremu nie było dane odrobić straty w biegu, pomimo całkiem przyzwoitego skoku (117m). Jedyny Polak w dzisiejszy zawodach, Tomasz Pochwała, po skoku na 98,5 metra uplasował się na 41. pozycji i również nie wystartował w drugiej części rywalizacji.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

W biegu Frenzel tylko dopełnił formalności i pewnie zwyciężył. Drugie miejsce z ponad 20 sekundową startą zajął Tino Edelmann, a trzecie Johannes Rydzek, któy ograł na finiszu po raz kolejny świetnie biegnącego Denifla. Piątkę zamknąl Jason Lamy Chappuis. Po świetnym biegu na dziewiąte miejsce awansował 18. po skokach Magnus Moan. Do Lamy Chappuis wiele nie stracił, ale Frenzel zaczyna im obu wyraźnie uciekać. Wśród 24 zawodoników, którzy zostali dopuszczeni do biegu znalazło się aż 10 Niemców. Zajęli nie tylko całe podium, ale stanowili niemal połowę biegnących zawodników. Najlepszy występ w tym sezonie zanotował Bill Demong, który skończył rywalizację na 12. miejscu. Bardzo dobrze spisali się też Czesi - Dvorak zajął 11. miejsce, Slavik 14., a Churavy 20.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

Po dzisiejszym starcie Frenzel powiększył przewagę w klasyfikacji generalnej, a Niemcy objęli prowadzenie w Pucharze Narodów. Frenzel ma 57 punktów przewagi nad Jasonem Lamy Chappuis i 115 nad Magnusem Moanem. Ponad 200 punktów tracą już Gruber i Edelmann. W związku z tym, że Lamy Chappuis odpuszcza zawody w Kazachstanie, to wiele rozstrzygnie się już w Soczi. Jeśli Frenzel znów dwukrtonie zwycięży, to raczej nikt nie odbierze mu Kryształowej Kuli.

KLASYFIKACJA GENERALNA

Urbus & Konrad Rakowski

Komentarze - 12

ale10poz

Opublikowano: 2013-01-27 12:48:46

Czy będzie transmisja LIVE na Eurosporcie bo komentator zapraszał a patrzę w program Eurosport i Eurosport 2 i nie ma tam kombinacji tylko później retransmisje?

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-01-27 13:07:12

Jak odwołają skoki, to tak - jak nie to nie ma mowy, że kombinacja się wbije za Bundesligę albo PŚ w skokach. Frenzel zakpił z FISu i ich innowacyjnych pomysłów typu Penalty Race. Taylor Fletcher z realną szansą na dziesiątkę przy pięciu rundach nie może wystartować do biegu... Hug skacze 120 i to też za mało, żeby raczyli pozwolić mu pobiec;)

Szamot

Opublikowano: 2013-01-27 14:50:17

Te Penalty Race to totalne nieporozumienie. Jak zawodnik, który skacze 120 metrów może się niezakwalifikować? Pochwała skacze 40 metrów mniej niż najlepsi, a biega gorzej niż skacze. Jego starty w PŚ są już tylko czysto turystyczne.

PiW

Opublikowano: 2013-01-27 16:16:16

Zawodnicy, którzy nie zakwalifikowali się do biegu nie otrzymali punktów Pucharu Świata.

Kapustnik

Opublikowano: 2013-01-27 17:44:53

Ten penalty race coraz bardziej mi się podoba. Jedynie fakt że odsiewają tylu zawodników po skokach (normalnie to by biegiem wdarli się nawet do dziesiątki) psuje zabawę. Usprawniają, usprawniają ale nic z tego nie wychodzi. Powinni dodać 5 rundę albo doliczyć do czasu dodatkową stratę po skokach. Pamięta ktoś sytuację gdzie na podium stanęli przedstawiciele 1 nacji? Niemcy dali czadu! I wreszcie Edemann dostał flagę :)

Piotr Kondraciuk

Opublikowano: 2013-01-27 19:01:24

Zawody bardzo ciekawe, ale faktycznie mogliby dołożyć 5 rund dla kolejnych zawodników w 10 punktach starty, wtedy 33 byłoby na trasie, a i pewnie niektórzy jak np. Fletcher mogliby wskoczyć do 15.

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-01-27 19:25:11

Na pewno Schnonach 2011 gdzie na podium było trzech Austriaków (Gottwald, Stecher, Gruber). W zeszłym sezonie Norwegowie mogliby się o coś takiego pokusić, ale o ile dobrze pamiętam to im się nie udało. Teraz będą w Soczi musieli walczyć o powrót na czoło Pucharu Narodów, bo moim zdaniem mają najlepszą kadrę, a prowadzenie oddali walkowerem;)

Kapustnik

Opublikowano: 2013-01-27 20:30:39

Rzeczywiście. 3 Austriaków było. Dzięki. Zauważyliście jak Niemcy się obudzili? Od pierwszego konkursu w Chaux-Neuve 1 miejsce okupują. W sunie 6 konkursów (w tym drużynowo).

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-01-27 20:48:47

Zaraz ich Norwegowie sprowadzą na ziemię;) A tak serio, to wyglądają bardzo mocno i mam jednak nadzieje, że nie będzie to oznaczało dominacji do końca sezonu, bo to mało atrakcyjne dla sportu. Jeśli chodzi o budzenie się to ewidentnie dotyczy to Włochów i Amerykanów. Ci pierwsi tydzień temu (szczególnie Runggaldier i Pittin, ale reszta też) dawali oznaki lepszej przyszłości, a Amerykanie stopniowo idą do góry. Co prawda wszyscy są bardzo nieregularni na skoczni a Bryan tradycyjnie i w biegu i na skoczni, ale USA ski team jeszcze do Val di Fiemme się zbierze;) Jak odejdą Demong, Lodwick i Spiallane, to ciężko im będzie zebrać drużynę. Na dziś szkoda mi jeszcze Tirmy, bo właśnie tak myślałem, że się wceluje na skoczni w koniec trzeciej dziesiątki i jak ktoś go nie wyrzuci z biegu, to będzie miał pewne punkty. Po skoku Grubera stawka kończyła się na Fletcherze, ale Frenzel zepsuł Estończykowi sielankę i pewne punkty;)

Reyon

Opublikowano: 2013-01-27 21:11:39

A kiedy te zasady aż tak się zmieniły jeśli chodzi o penatly race? Nie oglądam często kombinacji bo nie mam eurosportu ale czasem uda mi się zobaczyć i pamiętam, że rok temu nie było not sędziowskich i wyglądało to zupełnie inaczej... czy jest gdzieś zbiór nowych zasad tej konkurencji?

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-01-27 21:28:51

Wcześniej były strefy i jeśli ktoś nie doleciał do pierwszej strefy to nie mógł biec. Teraz strefy są wirtualne i zależą od punktów pierwszego zawodnika. Jeśli więc komuś podwieje i jednocześnie odda skok życia, to może dość do kuriozalnej sytuacji, że przy nisko ustawionej belce pobiegnie 12 czy 15 zawodników - dziś wiele lepiej nie było ;) Zasady są dosyć zwięzłe: Realisation of the Ski Jumping competition - The jumping competition will be organized as a Gundersen Jumping competition (with judging and wind/gate compensation) - All results will be automatically calculated to the jump with the best result as highest points - The number of penalty laps will be fixed according to the point differences in the jumping competition: · Winner 0 lap + 10sec bonus · 0 lap 0.1 – 4.9 points behind the winner · 1 lap 5.0 – 9.9 points behind the winner · 2 laps 10.0 – 16.9 points behind the winner · 3 laps 17.0 – 24.9 points behind the winner · 4 laps 25.0 – 35.0 points behind the winner

PiW

Opublikowano: 2013-01-30 21:48:41

W Soczi odbędą się tylko jedne zawody indywidualne, bo w niedzielę jest drużynówka HS140/4x5km.

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl