Ustawa Cookie - Wykorzystujemy cookies w celu poprawnego wyświetlenia strony. Wiemy - można bez nich żyć - tylko po co?

PŚ: Frenzel pewnie zwycięża, Cieślar 22., punkty Polaka po 1077 dniach! [WIDEO]

Kombinacja norweska -> świat wyniki

2013-11-30

Eric Frenzel wygrał pierwszy konkurs Pucharu Świata w kombinacji norweskiej rozgrywany w fińskim Kuusamo. Niemiec wyprzedził Joergena Graabaka i Magnusa Kroga. Fantastycznie spisał się Adam Cieślar, który po kapitalnym biegu zajął 22. miejsce! Szczepan Kupczak zajął bardzo dobre 35. miejsce.


Dziś początkowo miał zostać przeprowadzony konkurs drużynowy, ale ze względu na złe warunki atmosferyczne przełożono go na jutro. Jury zdecydowało, że dziś zostaną wykorzystane wyniki rundy prowizorycznej i rozegrany zostanie konkurs indywidualny. W komfortowej sytuacji postawiło to Klimova, który wygrał kwalifikacje. Młody Rosjanin skoczył 139,5 metra i miał 27 sekund przewagi przed biegiem nad Haavardem Klemetsenem (132m). Była to wymarzona okazja do zdobycia pierwszych punktów PŚ. Trzecie miejsce po skokach zajmował Wilhelm Denifl (129,5m). Austriak tracił już 48 sekund. Faworytem całych zawodów wydawał się być Eric Frenzel (128m), który był czwarty i tracił tylko minutę i dwanaście sekund. Na ósmym miejscu plasował się zawsze groźny Jason Lamy Chappuis (123m, +1:33). Jedenaste miejsce zajmował na ogół dobrze spisujący się w Kuusamo Magnus Korg. Norweg tracił przed biegiem 1:40 i z pewnością po raz kolejny chciał powalczyć o podium w lubianej przez siebie miejscowości.

W kwalifikacjach odpadli Andrzej Gąsienica (52.) oraz Paweł Słowiok (69.), ale sytuacja dwójki pozostałych naszych zawodników po skokach była wyśmienita i użycie rundy prowizorycznej to była dla Polaków świetna wiadomość. Szczepan Kupczak (122,5m, +1:53) zajmował szesnaste miejsce, a Adam Cieślar (123,5, +1:58) wspólnie z Bernhardem Gruberem zamykał drugą dziesiątkę. Obaj nasi zawodnicy mogli poważnie myśleć o pucharowych punktach.

PEŁNE WYNIKI PO SKOKACH

Symulacja wyników biegu na podstawie zeszłorocznej formy biegowej wskazywała na triumf Erica Frenzela. Wirtualne zestawienie plasowało Adama Cieślara na 22. miejscu.

SYMULACJA

W biegu najlepszy okazał się Eric Frenzel, który już po 5 kilometrach objął prowadzenie i kontrolował sytuację do końca biegu. Drugie miejsce po fantastycznym pościgu zajął Joergen Graabak, który atakował z 22 miejsca po skokach. Norweg przegrał z Frenzelem o trzy sekundy. Trzecie miejsce zajął Magnus Krog, dla którego Kuusamo jest wyjątkowo szczęśliwe. Poza podium uplasowali się Mikko Kokslien (+15.7) oraz Jason Lamy Chappuis (+21.3).

Fantastycznie spisał się Adam Cieślar, który przez cały bieg utrzymywał się w okolicach dwudziestego miejsca, a ostatecznie skończył zawody na 22. lokacie! Polak dogonił i wyprzedził takich zawodników jak Bieler czy Ryynaenen, dzięki czemu zgarnął dziś dziewięć pucharowych punktów. Uzyskał on 23 czas biegu i uległ w tej specjalności Mikko Kokslienowi o niecałe dwie minuty. Szczepan Kupczak po bardzo ambitnej postawie na trasie zajął dobre 35. miejsce. Drugi nasz zawodnik uzyskał na trasie 40. czas biegu. Są to pierwsze punkty Polaka od 1077 dni. 19 grudnia 2010 roku Tomasz Pochwała zajął 29. miejsce w Ramsau i na kolejne punkty musieliśmy czekać do dziś. Gratulacje dla szkoleniowca Jana Klimko, który po roku pracy spowowdował, że nasi zawodnicy liczą się nie tylko na skoczni, ale także w drugiej części dwuboju, co w tej konkurencji jest niestety lub stety ważniejsze.

Walka Polaków na trasie na antenie Eurosportu:


Poza Polakami za niespodziankę można uznać także 21. miejsce Ivana Panina, 24. i pierwsze punkty w karierze Theo Hannona oraz 30.miejsce Klimova. Rosjanin jednak w dalszym ciągu biega fatalnie.

PEŁNE WYNIKI ZAWODÓW

Jutro czeka nas konkurs drużynowy z udziałem naszych zawodników. Oby nie mniej udany. Jedno już wiemy na pewno - nie wystartują tym razem z numerem pierwszym, bo Adam Cieślar zgromadził dziś 9 punktów do Pucharu Narodów i plasujemy się na dziesiątym miejscu w PN.

Konrad Rakowski

Komentarze - 12

ilmarinen

Opublikowano: 2013-11-30 09:44:37

Kolejne rozczarowanie związane z trudnymi warunkami na skoczni.Liczyłem na lepszy występ Ryynaenena i Leinonena. Tymczasem kiepsko. Rozczarowali też Włosi-można powiedzieć w komplecie. Może dzisiaj byłoby inaczej... W poprzednim sezonie obserwowałem kadrę młodych skoczków fińskich z grupy na puchar kontynentalny. Ich trenerem był Kimmo Savolainen. Skoczkom nie szło dosłownie nigdzie,co oczywiście ma najmocniejszy związek z ogólnym kryzysem panującym w fińskich skokach,ale Kimmo też z tego kryzysu młodzieży nie wygrzebał. Mam nadzieję, że z Włoską kadrą lepiej będzie się pracować temu młodemu, ale zasłużonemu trenerowi, którego jestem fanem :)

M_B

Opublikowano: 2013-11-30 14:13:53

Brawo Adam Cieślar :).

Kuba Cieślar-skipol

Opublikowano: 2013-11-30 14:17:51

Gratulacje dla Cieślara od Cieślara!

PiW

Opublikowano: 2013-11-30 14:44:02

Świetna postawa Adama na trasie! Walczył wspaniale! Widać, że forma biegowa naszych reprezentantów rośnie. Jedna z trudniejszych tras w kalendarzu, a w pokonanym polu tacy zawodnicy jak Kircheisen czy Stecher - medaliści MŚ z Val di Fiemme! Brawo Adamie! Również słowa uznania dla Szczepana za dzielną walkę! Trener Jan Klimko pokazał prezesowi, że po raz kolejny zbłaźnił się swoimi wypowiedziami na temat kombinacji. Pan Apoloniusz zupełnie nie ma rozeznania!

Daerdin

Opublikowano: 2013-11-30 14:50:26

Brawa dla Polaków! Może coś wreszcie ruszy się w polskiej kombinacji.

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-11-30 14:52:24

Punkty po tylu latach i ani przez chwilę nie były zagrożone na trasie;) Skoki czasem mogę wyjść, czasem nie, ale z 23 czasem biegu, to się często punktuje z czwartej dziesiątki po skokach, a czasem nawet z początku piątej. To zeszłoroczne bieganie Cieślara to nie przypadek i może w marcu w Oslo tez by było dobrze jakby się udało kwalifikacje przejść. Gratulacje, bo to już jest wynik i na pewno pomoże polskiej kombinacji, bo to był chyba ostatni dzwonek. Wreszcie emocje z Polakami i nawet bardzo dobry występ Kupczaka zszedł na dalszy plan. No i jeszcze jakby ktoś czasem ironizował ze statystyk Rafała, to chciałem zaznaczyć, że w jego zestawieniu na podstawie zeszłorocznego biegu i skoków treningowych, wygrałby Frenzel, a Cieślar byłby 22. ;) Czyli tak jak w rzeczywistości.

herbata

Opublikowano: 2013-11-30 14:56:09

Ej Poldek Poldek :D Gratulacje chłopaki!!!

fan

Opublikowano: 2013-11-30 15:12:38

A co na to najzdolniejszy ze zdolnych?????? Podobno po kontuzji to Cieślar nie może uzyskiwać dobrych rezultatów. Brawo ADAM! TAK TRZMAJ!

zur555

Opublikowano: 2013-11-30 15:37:36

Chciałbym bardzo pogratulować dziś Ojcom sukcesu Adama Cieślara, a wiec niesamowitemu trenerowi Kubię Michalczukowi oraz Prezesowi Tajnerze. Bez tych dwóch Panów takiego sukcesu by nie było. A tak całkiem poważne gdyby ten klan nie interesował się kombinacją to podejrzewam ze dziś 22 miejsce Cieślara było by porażką ! Jestem ciekaw kto jutro będzie puszczał Polaków do skoków ? Jan Klimko czy Kuba Michalczuk? Tak się stęskniłem ze Kubą w TV ze marzę o tym żeby jutro on pomachał Polakom! Bo to chyba nie jest za trudnię zadanie dla Kuby? Chyba ze będzie wolał w tym czasie Kussamo zwiedzać to przepraszam, może i lepiej pokupować pamiątki dla rodziny o Prezesie tez nie można zapomnieć ;) A bo bym zapomniał pogratulować Kubie ( i zarazem nie tylko Kubie) powiększenia rodziny ! Może to czas poddać się do dymisji, rodzina chyba ważniejsza od kombinatorów? Myślę ze w Glorii zwycięstwa będzie łatwiej zrezygnować z tej super pozycji w sztabie wywalczonej przez "plecy". Teraz już o Adamie, dziś zaprezentował się znakomicie. Ale gdyby mi ktoś 4 lata temu powiedział ze będę zadowolony z 22 pozycji to bym się roześmiał. Dzis rzeczywistość jest inna. Ale niestety przez 4 lata trenował za ambitnym trenerem. Ale myślę ze może w końcu jak by ktoś znający się na skokach zajął się Cieślarem to by był w szerokiej czołówce kombinatorów. Bo jesli chodzi o pracę Klimki i formę biegowo wygląda to dobrze.

ale10poz

Opublikowano: 2013-11-30 17:08:59

Brawo dla Polaków. Aż strach pomyśleć co by zrobił Klimko ( przepraszam, Michalczuk) gdyby miał do dyspozycji zdolnych zawodników, a nie takie beztalencia. Oby Polacy pojechali też do Lillehammer i tam dobrze wypadli. Dobry bieg Heroli, coś czuję, że może w tym sezonie zawalczyć o wysokie pozycje, Kokslien z Graabakiem dzisiaj gonili jak Manninen i Gottwald za dawnych lat :) Szkoda Watabe bo jakby skoczył tak jak na treningach to mógłby dzisiaj wygrać.

Konrad Rakowski

Opublikowano: 2013-11-30 21:38:19

Dodałem jeszcze do newsa taką kompilację wideo postawy Polaków na trasie. Miejmy nadzieje, że nie będzie to historyczne wydarzenie, tylko coś co będziemy mogli oglądać regularnie.

Wiślak

Opublikowano: 2013-12-01 13:07:05

Świetny wynik Adaś! Wielkie gratulacje, tylko szkoda że mało kto to zauważa...

Aby od razu dodać komentarz zarejestruj/zaloguj się na naszym portalu. Ze względu na problemy z botami komentarze niezalogowanych ukazywać się będą najszybciej jak to możliwe, ale dopiero po akceptacji.

* - pola obowiązkowePrawa autorskie © skipol.pl